Pasterace (nebo také pasterizace) je jednou z metod konzervace potravin, kterou vyvinul v polovině 19. století francouzský vědec Louis Pasteur. Původně byla pasterace vyvinuta na objednávku francouzského válečného loďstva pro zamezení octovatění vína.Pasterace Vakcína proti vzteklině vakcína proti choleře Očkování proti anthraxu Chamberla… filter (function(){
(this||self).Bqpk9e=function(f,d,n,e,k,p){var g=document.getElementById(f);if(g&&(0!==g.offsetWidth||0!==g.offsetHeight)){var l=g.querySelector(“div”),h=l.querySelector(“div”),a=0;f=Math.max(l.scrollWidth-l.offsetWidth,0);if(0
Louis Pasteur/VynálezyPasterizace je krátkodobé zahřátí na 60 – 90 °C k usmrcení mikroorganismů. Pasterizace je pojmenována po francouzském biologovi Louisovi Pasteurovi. Uvědomil si, že krátkodobé zahřátí zabilo většinu mikroorganismů, aniž by produkt výrazně změnil své vlastnosti. U potravin to zvyšuje jejich trvanlivost.
Co znamená pasterované : Pasterace je proces ničení mikroorganismů v potravinách, které by mohly způsobovat onemocnění. Obvykle jde o tepelné opracování. Použitím pasterace se napomohlo k zamezování šíření přenosných chorob jako bříšního tyfu, tuberkulózy, spály, dětské obrny a dyzentérie (úplavice).
Kdo objevil původce tyfu
Před 100 lety, 17. února 1915, zemřel v německé Chotěbuzi původem český mikrobiolog a parazitolog Stanislav Provázek. Proslavil se tím, že ve vši šatní rozpoznal přenašeče skvrnitého tyfu a zároveň měl značný podíl na objevu původce této infekční nemoci.
Kdo vynalezl vzteklinu : Louis Pasteur. Jeden z nejvýznačnějších vědců 19. století. Objevitel vakcín proti sněti slezinné a vzteklině.
Mikrobiologie, mikroskopie, zoologie a studium čehokoliv menšího, co není vidět pouhým okem, je spojeno s holandským obchodníkem Antonie van Leeuwenhoekem (1632–1723), který je považován za zakladatele těchto oborů.
Plechovky a skleněné láhve se upravují buďto tzv. tunelovou pasterací nebo průtokovou pasterací. V průchodu láhví tunelovým pastérem jsou láhve sprchovány vodou různé teploty, aby se ohřály na požadovanou pasterační teplotu, zpravidla 61–62 °C a následně pak postupně zchlazovány na výstupní teplotu cca 25–30 °C.
Jak probíhá pasterizace mléka
Dlouhá pasterizace – ošetření nízkou teplotou 63°C po dobu 30 minut. Šetrná pasterizace – mléko je ošetřeno teplotou 72°C po dobu 15-30 sekund. Vysoká pasterizace (UHT) – ošetření vysokou teplotou 135°C po dobu 1-2 minut.Ultra-high temperature processing (UHT), česky „vysokoteplotní úprava“, je jedna z metod konzervace potravin. Na rozdíl od sterilace nebo pasterace dosahuje delší doby skladovatelnosti, dokonce i při pokojové teplotě (u mléka trvanlivost 3–6 měsíců).Zlom v pochopení a léčbě tuberkulózy přišel 24. března 1882, kdy německý lékař a mikrobiolog Robert Koch oznámil objev, který jej proslavil – pozoroval modré bakterie tuberkulózy pod mikroskopem.
Robert Koch (11. prosince 1843 – 27. května 1910) byl německý lékař a mikrobiolog, zakladatel bakteriologie a nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství (1905). Objevil původce tuberkulózy a potvrdil původce anthraxu a cholery (objevitelem bakterie cholery je Filippo Pacini).
Kdy byla objevena vzteklina : Vzteklina se vyskytuje téměř na celém světě a lidské záznamy o její existenci jsou staré více než 5000 let.
Kdy bylo objeveno očkování : V Dánsku, Švédsku a Francii se začalo očkovat v roce 1801. Napoleon v roce 1805 nařídil vakcinaci všech vojáků, kteří neprodělali neštovice. V Rusku byly imunizovány první děti také v roce 1801 a od roku 1804 do 1814 bylo již vakcinováno 19 miliónu občanu. Ve Spojených státech se očkování také rychle šířilo.
Co objevil Koch
Robert Koch (11. prosince 1843 – 27. května 1910) byl německý lékař a mikrobiolog, zakladatel bakteriologie a nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství (1905). Objevil původce tuberkulózy a potvrdil původce anthraxu a cholery (objevitelem bakterie cholery je Filippo Pacini).
Klasická pasterace obvykle vyžaduje ohřátí tekutiny na 60–75 °C a její udržování v rozmezí 30–120 minut (dle zpracovávaného subjektu – například u piva a vína je tato teplota 52,7 °C, mléko vyžaduje 61,6 °C).Oproti tomu mléko nepasterované, koupené přímo od farmáře, obsahuje 3,5 až 6 % tuku. V lednici vydrží dobré 4 dny, pak mírně mění chuť do kysela. V mléce jsou zachovány všechny vitamíny, minerály, proteiny, bakterie mléčného kvašení a tuky.
Proč nepít trvanlivé mléko : Trvanlivé mléko je nutričně nehodnotné.
Nutriční hodnota trvanlivého mléka je snížena pouze cca o 10 %. Trvanlivé mléko obsahuje konzervanty. Do mléka se podle zákona nesmí konzervanty přidávat. Dlouhé trvanlivosti je dosaženo pouze tepelným ošetřením a vhodným balením.