Lesní požár v Českosaském Švýcarsku | |
---|---|
Stát | Česko Německo |
Místo | Národní park České Švýcarsko, Hřensko a Národní park Saské Švýcarsko |
Souřadnice | 50°52′55″ s. š., 14°15′ v. d. |
Datum | v Česku 23. července – 12. srpna 2022 (20 dní) v Německu 25. července – 19. srpna (25 dní) |
Hlavní likvidace požáru trvala do 12. srpna a kontrola a dohašování skrytých ohnisek až do konce srpna 2022. Na požářišti se vystřídalo více než 6300 profesionálních i dobrovolných hasičů a více než 400 kusů techniky. Zasažená plocha překročila 1100 hektarů.V národním parku vznikly před rokem 2019 v důsledku zasahování proti kůrovci. Zdá se být zřejmé, že holoseče šíření požáru nezabránily, ale mohly mu i napomoci, jakkoliv se to může jevit nelogické.
Jaký byl největší požár na světě : Velké požáry Sibiře roku 1915 jsou zřejmě největšími ničivými požáry zaznamenanými v historii. Při této katastrofě byl zničen les na ploše 1 milión km2 od pohoří Ural až po centrální Sibiř. Lesní porost v okolí řeky Angary o rozloze 250000 km2 (rozloha Německa) lehl zcela popelem.
Jaké faktory ovlivnily vznik a šíření požáru v NP České Švýcarsko
Studie dokládá, že příčinou rychlého a v prvních dnech nezvladatelného šíření požáru byla zejména vysoká rychlost větru v kombinaci s velmi nízkou vlhkostí půdy, vzduchu, vegetace a také vysokou teplotou.
Kdy vyhořel hrad Pernštejn : Dnes, ve středu 15. dubna 2005, tedy přesně před deseti lety, vyhořel gotický hrad Pernštejn na Brněnsku a 18. duben je již tradičně mezinárodním dnem památek a sídel.
Požár v národním parku
Hořet začalo v lokalitě Malinový důl nedaleko Hřenska v noci z 23. na 24. července 2022. Boj s nejrozsáhlejším požárem v historii Národního parku České Švýcarsko, kdy hořelo na ploše větší než tisíc hektarů, trval téměř tři týdny.
Jak jednat v případě, že vypukne požár Malý požár se můžete pokusit uhasit sami, mějte však na paměti, že je to nebezpečné. Větší požáry vyžadují větší zásah, jako je například použití hadic nebo pěny. V takových případech je žádoucí okamžitě evakuovat prostor a zavolat hasiče.
Jak může vzniknout požár
Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.Nedbalost a neopatrnost
V celkovém počtu došetřovaných požárů je nedbalost nejčastější příčinou požárů.Při požáru vznikají tyto základní produkty: teplo, světlo, kouř, hořlavé nespálené plyny a nespálený tuhý zbytek (popel). Teplo je produktem hoření a intenzita jeho vývinu závisí na velikosti plamenů.
Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn. Vchod do pekla prý střeží strašlivý černý mnich bez obličeje, ale dodnes se neví, kde přesně se tato brána do jiného světa nachází.
Který hrad je největší v České republice : Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů.
Kam se nesmí v Českém Švýcarsku : V národním parku České Švýcarsko jsou nově vymezena klidová území, která po změně zákona o ochraně přírody nahradila sedm prvních zón s nejpřísnějším režimem. Jedná se o dvě lokality, a sice oblast kolem soutěsek říčky Kamenice a území od Pravčické brány po soutěsku řeky Křinice.
Co delat kdyz v domě hoří
Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří
Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.
Nejvhodnější je použití hasicího přístroje, který je mnohem účinnější než zalévání ohně vodou. Nikdy se však nesnažte požár uhasit za každou cenu. Pro hašení lze použít například hasicí přístroj, požární deku, písek na zasypávání ohně nebo v nejhorším i kbelík s vodou.Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří nedbalost při kouření nebo zacházení s otevřeným ohněm v domácnostech – ať již se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky nebo užití benzínu při zapalování kamen.
Proč se jmenuje Hrad Houska : Říká se, že byl postaven na skále, aby zacpal díru do pekla, která zde někdy vznikla a ve které se začaly zjevovat různé přízraky. Původně tu snad bylo hradiště, které pro svého syna Houseka nechal postavit Slavibor z rodu Pšovanů. Proto se hrad jmenuje Houska.