Nejdříve dítěti ukažte paci paci (případně „jak jsi velké“,„moty moty kšá“ nebo „berany berany duc“) sami na sobě a zřetelně se doprovázejte mluveným slovem. Objevil se dítěti úsměv na tváři Máte z půlky vyhráno! Posléze zkuste dítěti vést ruce a opět doprovoďte činnost verbálně.Papa se naucil asi v 10 mesicich, kdyz mu to deda jednou ukazal.V devátém měsíci by dítě mělo zvládnout samostatně používat ukazováček na ruce. Můžete tak pozorovat, že dítě ukazuje vzpřímeným prstem na předmět či obrázek v knížce. Ukazuje-li na vzdálenější předmět několik metrů od sebe, nemusí směr prstu odpovídat směru daného předmětu.
Kdy má dítě začít ukazovat : Dítě ukazuje na předmět, který ho zajímá, chce ho ukázat blízké osobě a od ní očekává, že mu zajímavý předmět ( osobu, zvíře) pojmenuje. Takto dítě nabírá pasivní slovní zásobu. Zdravé dítě ukazuje mezi 9-15. měsícem věku, horní hranice je 18 měsíců.
Kdy dítě řekne první slovo
Většinou děti řeknou svoje první slovo mezi 11. a 14. měsícem, kdy jsou již rty i jazyk obratnější a mozek je schopen přiřadit věcem jejich jména. Pochopitelně, že každé děťátko má i v tomto ohledu svůj čas, nicméně jeho mluvení můžete podpořit jednoduchými návyky.
Kdy dítě slyší na jméno : Většina dětí začíná na své jméno reagovat již v 9 měsících. Při zavolání jménem by dítě mělo zpozornět, otočit se za hlasem a navázat oční kontakt. V kojeneckém věku je běžné, že děti mohou v některých situacích reagovat méně pružně, zejména pokud volání opakujete vícekrát krátce po sobě.
První řečí miminka je jeho mimika a jeho pláč.
Navázání očního kontaktu a první úsměv přichází okolo prvního až druhého měsíce věku. Obojí už mohou doprovázet pokusy o broukání, které ve třetím až pátém měsíci života postupně přecházejí do období žvatlání. Dítě experimentuje se svými mluvidly, vydává rozmanité zvuky.
Pokud na první slova ještě čekáte, nejlépe uděláte, když budete na děťátko pravidelně mluvit, zpívat si s ním, číst mu a hrát společně jednoduché hry s říkadly. Povídat si můžete třeba i při koupání – užijte si cákání a šplouchání a během očisty popisujte předměty okolo nebo hrajte „uplavala“.
Jak poznat miminko Autistu
U kojenců a malých dětí se autismus projevuje například problémy se spánkem, nedostatečnou iniciativou, sníženou schopností napodobovat nebo narušeným příjmem potravy. Postižené děti v některých případech mimořádně citlivě reagují na podněty z prostředí, dochází k opožděnému či zcela chybějícímu vývoji řeči.Dítě projevuje stále větší zájem o okolí. Dožaduje se matčiny pozornosti, poslouchá, co mu říkáte, a když je spokojené, poznáte to na jeho pohybech. Vrtí se, kope nožičkama, máchá rukama a spokojeně se usmívá. S kojencem můžete chodit na procházky v létě i v zimě.Následující pořadí bývá velice proměnlivé, děti si osvojují hlásky H, CH, J, K, G a některé sykavky. Kolem 3-4 roku děti začínají tvořit L, které je předstupněm R a Ř. Ty přicházejí mezi posledními kolem 5-6 roku, stejně jako správná výslovnost sykavek – Č,Š,Ž a C,S,Z. Mezi 5-6 rokem by děti měly vyslovovat už správně.
Většinou děti řeknou svoje první slovo mezi 11. a 14. měsícem, kdy jsou již rty i jazyk obratnější a mozek je schopen přiřadit věcem jejich jména. Pochopitelně, že každé děťátko má i v tomto ohledu svůj čas, nicméně jeho mluvení můžete podpořit jednoduchými návyky.
Kdy má dítě začít mluvit : Kdy začíná dítě mluvit Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat. Mezi třetím a čtvrtým rokem života pak u dětí zaznamenáváme obrovský pokrok.
Kdy začínají mluvit autistické : Pokud se řeč autistických dětí rozvine do mluvené podoby, objevují se v ní již okolo třetího roku určité nápadnosti, které se však mohou mezi 3. a 4. rokem rodičům jevit jako normální, protože většina dětí má v tomto věku řeč ještě velmi nedokonalou.
Jak se projevuje lehký autismus
Aspergerův syndrom je mírnější forma autismu, kdy neschopnost sociální interakce není tak silná. Projevuje se především egocentrismem, který je doprovázený minimální nebo žádnou schopností komunikovat a udržovat kontakt s vrstevníky.
Dokážou pozorně studovat své ruce a nohy a jako dvouměsíční jasně vidí do vzdálenosti 25–30 cm. Zatímco centrální vidění není ani zdaleka perfektní, děti v tomto věku dokážou sledovat předměty a lidi i periferně, a to až do 90 stupňů. Miminkům se v rozmezí jednoho až dvou měsíců po narození začínají tvořit slzy.Váha miminka: Tabulka
Průměrná váha | ||
---|---|---|
Chlapci | Děvčátka | |
Rok | ||
1 Měsíc | 4.5 kg | 4.2 kg |
2 Měsíc | 5.6 kg | 5.1 kg |
Kdy zacnou děti rikat mama : Kolem 9. měsíce věku začíná batole spojovat to, co říká, s činnostmi nebo lidmi. Některá miminka začínají sdělovat individuální potřeby. V roce dítě začíná říkat „mama“, „papa“, „ne“ nebo „papa“.