Užívání probiotik
V praxi to znamená, že optimální je probiotikum dodat tělu zhruba v polovině až ve dvou třetinách intervalu mezi dávkami antibiotik. Pokud například užíváme antibiotika po 12 hodinách, vhodná doba k užití probiotika je 6 – 8 hodin po poslední dávce antibiotika.Přesný čas není tak důležitý. Obvykle našim zákazníkům radíme, aby probiotika užívali ráno. Doporučujeme tak zejména proto, že se tento zvyk obvykle stane součástí jejich ranní rutiny, a tudíž pak živé kultury nezapomínají brát. Pakliže se ale rozhodnete, že je pro Vás lepší brát je v jiný čas, ničemu to nevadí.Probiotika jako doplňková léčba aneb Kdy brát probiotika
Proto je dobré začít brát probiotika již v počátcích bakteriální infekce, společně s antibiotiky. Pro maximální účinek se doporučuje rozestup alespoň 2 hod mezi užitím. Doporučené užívání je cca ještě týden až 14 dní po dobrání antibiotické léčby.
Čím zapíjet probiotika : Na zapíjení probiotik je nejvhodnější čistá voda. V lékárnách najdete doplňky stravy v různých formách. Například probiotika ve formě kapek jsou vhodná pro děti. Dále existují kapsle a tablety rozpustné v ústech, případně vaginální probiotika čili kapsle, které se zavádějí do pochvy.
Jak užívat probiotika při léčbě antibiotiky
mezi antibiotiky a probiotiky je třeba dodržet minimálně 2hodinový rozestup. Probiotika užívejte zhruba půl hodiny před jídlem a zapijte vlažným nápojem.
Kdy je nejlepší jíst probiotika : Výrobce obvykle doporučuje optimální dobu užívání, která může být ranní, večerní nebo i jindy během dne. Individuální tolerance: Někteří lidé mohou pociťovat zažívací potíže po užití probiotik. Pokud patříte mezi ně, může být lepší užívat probiotika večer, abyste minimalizovali případné nepohodlí.
Na druhé straně užívání probiotik po jídle poskytne prospěšným bakteriím potřebný čas na začlenění se do střevní mikroflóry. Během jídla a velmi krátce po jídle se však žaludeční kyselina zvyšuje, což vytváří méně příznivé prostředí pro probiotika. Proto je nejlepší užívat probiotika až několik minut po jídle.
Pěkný den, při terapii penicilínem není dle současných poznatků žádná potravina (jako je tomu u jiných antibiotik) striktně zakázána. Do jídelníčku zařaďte především kysané mléčné výrobky (nenahrazují plně probiotika), ořechy, ryby a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.
Jak často brát probiotika s antibiotiky
ano, probiotika lze užívat dlouhodobě, klidně v řádu let. Pokud byste někdy užíval antibiotika, je třeba mezi antibiotiky a probiotiky dodržet minimálně 3hodinový interval.při terapii penicilínem není dle současných poznatků žádná potravina (jako je tomu u jiných antibiotik) striktně zakázána. Do jídelníčku zařaďte především kysané mléčné výrobky (nenahrazují plně probiotika), ořechy, ryby a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.Na antibiotika nejezte ani kyselé potraviny
Netýká se to pojídání kyselých potravin jako takových, ale potravin nebo léků, které se jako kyselé vylučují do moči a mohou se sulfonamidy tvořit v ledvinách nebo močových cestách nerozpustné krystalky.
Pozor je třeba dát i při užívání železa či hořčíku, které mají stejný účinek jako vápník. Tyto minerály, včetně vápníku, není proto vhodné kombinovat s antibiotiky.
Čím zapíjet antibiotika : Léky se mají zapíjet výhradně obyčejnou vodou! Zapíjení léků minerální vodou přináší svá rizika, např. lék na bakteriální infekce ciprofloxacin se může za přítomnosti minerálů vstřebávat až o 80 % hůře.
Proč se nesmí mléko na antibiotika : Mléko a mléčné výrobky obsahují vápník, který může zareagovat s více léčivy – znemožní jejich vstřebání v těle. Poměrně známé je doporučení nekombinovat mléko s některými antibiotiky. Mléčné výrobky přitom není třeba vyloučit ze stravy úplně, ale jen dodržet alespoň 2hodinový odstup.
Co se nesmí delat při antibiotikách
Když berete antibiotika
Zapomeňte na alkohol, to byste si játra pořádně zatížili! Také se doporučuje při léčbě antibiotiky snížit příjem mléka a mléčných výrobků, jako i minerálek. Vápník, ale i hořčík či železo snižují účinek antibiotik. Též se vyhýbejte grepfruitu a slunci kvůli možné alergii.
Když berete antibiotika
Zapomeňte na alkohol, to byste si játra pořádně zatížili! Také se doporučuje při léčbě antibiotiky snížit příjem mléka a mléčných výrobků, jako i minerálek. Vápník, ale i hořčík či železo snižují účinek antibiotik. Též se vyhýbejte grepfruitu a slunci kvůli možné alergii.I po jejich dobrání je však vhodné si na první výběh ještě chvíli počkat. Naše imunita totiž potřebuje čas na rekonvalescenci a začít s běháním hodinu po užití posledního léku z plata by se rozhodně nemuselo vyplatit. Ideální dobou pro zotavení imunitního systému je jeden až dva týdny od dobrání antibiotik.
Jak zvýšit účinnost antibiotik : "Pokud chceme obnovit účinek antibiotika, tak k němu musíme přidat nanočástice stříbra, aby působily společně. Tím přídavkem stříbra se překoná bakteriální odolnost vůči antibiotikům.