Kdy brousit plnič?
Brousit by se měl rozhodně vlastní povrch před nástřikem základní barvy či plniče. Brousíme samozřejmě pomocí brusných papírů (šmirglů) a to buď ručně, nebo pomocí elektrických nástrojů (vibrační, delta, excentrická, pásová či přímá bruska – viz FAQ – Nástroje pro casemodding).Pracovní postup:

Použití: ideální základ pod autolak, při malých opavách na autě
Odvětrání mezi vrstvami: 10 minut
Schnutí: brousit a přelakovat můžete po 2 hodinách
Vzhled: šedý
Doporučujeme: protřepat alespoň 2 minuty

Menší škrábance opravíme plničem.

Před nástřikem plniče plochu odmastíme odstraňovačem silikonu a otřeme antistatickou utěrkou. Plnič necháme schnout minimálně 6 hodin, pak brousíme do hladka P800 mokrou cestou. Plnič můžeme zakoupit ve spreji. Na trhu jsou varianty bílá, šedá a černá.

Kolik plniče na auto : Potřebné množství nelze určit, záleží na druhu jak plniče tak vrchního emailu ( kryvost !) i na provedení aplikace (tloušťka, prostřiky, a pod.) Hrubým odhadem můžou stačit asi 2 kg kvalitního plniče a asi 2 – 3 kg vrchního emailu ( podle druhu výrobku.

Jakou zrnitostí brousit plnič

Zrnitost 240-400 se používá většinou na broušení tmelu. Zrnitost 600-1000 na broušení plniče či základové barvy. Větší zrnitosti už se používají třeba na vybroušení nějakých defektů, které vznikly při lakování nebo rozleštění.

Jak Rozlestit lak po lakování : K leštění se nejčastěji používají leštící molitany, které přichytíte na leštičku pomocí suchého zipu nebo standardního závitu M14. Jelikož se liší svou tvrdostí, je vhodné použít druh molitanu kompatibilní s danou leštící pastou, obecně lze říci, že čím je leštící/brusná pasta hrubší, tím tvrdší molitan použijeme.

Aby žádná z oprav nebyla znát ani náznakem, nezapomínejte na finální aplikaci bezbarvého laku. Pro skutečně perfektní výsledek bude potřeba nanést opět 2–3 vrstvy.

Na plnič šáhneme po pistoli s tryskou 1,6 mm až 2,2mm. Amatérské pistole LVMP i HVLP začínají na ceně kolem 1 000 Kč.

Kdy se používá plnič

Aby toho nebylo málo, plnič funguje i jako tlumič nárazů a chrání lak před oprýskáním od odletujících kamínků. Pokud bychom např. lakovali kapotu a na jednu polovinu plnič použili a na druhou ne, polovina s plničem bude výrazně méně poškozena od odletujících kamínků.K leštění se nejčastěji používají leštící molitany, které přichytíte na leštičku pomocí suchého zipu nebo standardního závitu M14. Jelikož se liší svou tvrdostí, je vhodné použít druh molitanu kompatibilní s danou leštící pastou, obecně lze říci, že čím je leštící/brusná pasta hrubší, tím tvrdší molitan použijeme.Jakou barvu si vybrat Jednoduché pravidlo: snažíme si vybrat odstín plniče tak, abychom viděli, kde nám začíná a končí vrchní barva. Tedy, pokud stříkám černou hladkou, nevezmu si černý plnič, protože neuvídím, co už mám hotové a co ne.

Leštičku nastavte na nejnižší otáčky. Se zapnutou leštičkou začněte postupně pastu nanášet na karoserii. Po nanesení leštěte na střední až nejvyšší otáčky tak, abyste lak zahřáli do potřebné teploty. Leštěte vždy do mřížky, to znamená ze strany na stranu a ze shora dolů a odspoda nahoru.

Jak opravit Oloupaný lak : poškozený a odlupující se lak je nutné odstranit jemným přebroušením a na naprosto čistý a soudržný podklad aplikovat nový vhodný lak. opravu doporučuji zadat kvalitní autolakovně,není jednoduchá, velmi snadno se probrousí i nátěr metalízy nebo i při nepatrném přebroušení metalízy se změní její vzhled, odstín.

Kdy lakovat bezbarvý lak : Bezbarvý lak je možné nanášet na metalízu velmi záhy – asi po 15 minutách. Určitě ale není dobré nechat podkladový lak schnout déle než tři hodiny. Po této době se už s bezbarvým lakem nespojí dokonale a může hrozit jeho odlupování.

Kolik má být tloušťka laku

Tloušťka původního laku na vozidle se běžně pohybuje v rozmezí hodnot od 80 um – 180 um. Na jednom vozidle se naměřená hodnota může lišit přibližně o 40%.

Foukat na nehty nebo sušit si je vzduchem z fénu je absolutní zbytečnost a ztráta času. Pokud tedy spěcháte, namočte si nehty na chvíli do ledové vody. Pomáhá také, pokud si je dáte i pod tekoucí ledovou vodu. Ale pozor, proud vody nesmí být silný, jinak by mohl narušit vrstvu laku.Bezbarvý lak je možné nanášet na metalízu velmi záhy – asi po 15 minutách. Určitě ale není dobré nechat podkladový lak schnout déle než tři hodiny. Po této době se už s bezbarvým lakem nespojí dokonale a může hrozit jeho odlupování. Vrstva bezbarvého laku by měla být cca 50 µm silná.

Jak dlouho se Lesti auto : Není nic horšího, než odevzdat svého miláčka člověku, který vám slíbí “profesionální leštění laku” za 3 000Kč s dobou práce několika málo hodin nebo dokonce “na počkání”. Jen samotná příprava auta před leštěním (mytí, dekontaminace laku, sušení, olepení páskou, výběr vhodného náčiní…) běžně zabere 2-3 hodiny.