Kdy a jak zazimovat bazén?
Odčerpejte vodu, aby byla její hladina zhruba 10 cm pod skimmerem. Vratnou trysku uzavřete zátkou (pokud zátku nepoužíváte, snižte hladinu vody 10 cm pod vratnou trysku). Doporučujeme očistit nečistoty na stěnách bazénu přípravkem Marimex čistič a následně tyto nečistoty setřít kartáčem. Poté vyčistěte skimmer.Doporučujeme do vody nalít zazimovací prostředek (konzervační prostředek) – je to vysoce koncentrovaný konzervační prostředek v tekuté formě zabraňující tvorbě vápenných usazenin, nečistot a růstu řas. Přidáním tohoto prostředku na konci sezóny do v zimě vodou naplněných bazénů ulehčuje jarní očistu.Bazén srolujte (neskládejte), aby nevznikly přehyby. Před uložením bazénu i příslušenství na suché místo s teplotou 5-30 °C, se přesvědčte, zda je vše čisté a dostatečně suché. Bazén doporučujeme v průběhu zimy občas přeskládat, aby ve folii nevznikaly přehyby.

Jak zabránit zamrznutí vody v bazénu : Důležité je zabránit zamrznutí bazénové vody, která v bazénu zůstane, tak, aby se na hladině bazénu neutvořila souvislá ledová vrstva. Pro to postačí použít tzv. dilatační plováky.

Jak upravit vodu v bazénu po zimě

Úprava bazénové vody po zimě

Je nutné upravit pH vody na požadovanou hodnotu 6,8 – 7,4, pomohou přípravky pH plus nebo pH minus. Na výběr je mnoho variant, co se týče velikosti balení nebo skupenství (granulát, tekutý). Výhodnější je balení větší, protože kontrola a následná úprava pH je nutná po celou koupací sezónu.

Jak vyčistit dno bazénu po zimě : Na prvotní očištění stěn a dna bazénu doporučujeme použít Spray Cleaner nebo Aquamar Clear Gel. Zároveň tak zabráníte tvorbě bakterií. Naneste přípravek na stěnu bazénu, nechte 15 minut působit a poté důkladně smyjte vodou. V případě většího znečištění postup opakujte.

Pokud je bazén po zimě velmi znečištěn, je nutné vodu z bazénu vypustit. Nyní je potřeba před doplněním vody vyčistit dno a stěny bazénu od nečistot. Nejčastěji se na stěnách bazénu usazuje vodní kámen. Na prvotní očištění stěn a dna bazénu doporučujeme použít Spray Cleaner nebo Aquamar Clear Gel.

Do bazénu pak podél stěn vložíme plastové plováky nebo můžeme také použít PET lahve, které asi do poloviny objemu napustíme vodou. Těmito plováky zamezíme narušení tělesa bazénu vzniklým ledem.

Jak vyčistit špinavou vodu v bazénu

Jak se zbavit znečištění

  1. Zkontrolujte hodnotu pH a koncentraci volného chlóru, popřípadě peroxidu, testerem.
  2. Přidejte algicidní přípravek proti tvorbě řas Marimex Stop Řasám.
  3. Přidejte šokový přípravek proti řasám Chlor Šok.
  4. Po 24 hodinách přidejte Vločkovač.
  5. Okartáčujte stěny a dno od řas.
  6. Nepřetržitě filtrujte.

Nejprostší a nejlevnější způsob – stačí si pořídit teleskopickou tyč (cca 300 – 400 Kč) a k ní vysávací bazénovou hlavici (cca 400 – 600 Kč). To vše napojíte na svůj skimmer, z kterého se voda dostane do pískové filtrace.Vhodná doba na odzimování bazénu je březen až duben. Důležité však je, aby teplota vzduchu v těchto měsících neklesala pod bod mrazu a teplota vody v bazénu je mezi 10 až 15°.

Postup zazimování

  1. 1) Důkladně vyčistíme dno a stěny bazénu. Zaměřte se zejména na pečlivé odstranění mechanických nečistot.
  2. 2) Odpustíme vodu z bazénu.
  3. 3) Přidáme zazimovací roztok.
  4. 4) Vypneme celý elektrický systém bazénu hlavním vypínačem.
  5. 5) Odstavení komponent.
  6. 6) Ochrana proti ledu.
  7. 7) Zakrytí bazénu.

Kdy cistit bazén : Kdy začít s ozimováním bazénu Odzimování bazénu a čištění bazénu po zimě doporučujeme zahájit tehdy, když se teploty vzduchu v noci nedostávají trvale pod bod mrazu. Teplota vody v bazénu by měla dosahovat 10° až 15°. Poté se můžeme v klidu pustit do údržby bazénu po zimě.

Kdy zalévat záhony : Nejlepší je zalévat brzy ráno nebo později večer, kdy je největší vlhkost vzduchu a minimalizuje se tak výpar. Nemá smysl zalévat uprostřed rozpáleného dne. Voda by se rychle vypařila a rostliny by mohly zažít šok z chladnější zálivky. Tak striktní ovšem nemusíme být na jaře a na podzim anebo když je pod mrakem.

Jak často zalévat záhon

Někdo doporučuje zalévat jednou za týden, ale opravdu pořádně (asi tak, aby záhony vodu už téměř nepobíraly). Jiní preferují zálivku pravidelnou, každodenní. Každá půda a každá zahrada se bude chovat odlišně, takže režim zalévání upravte podle potřeb svých záhonů.

Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.Chlévského hnoje se dává na podzim na zeleninové záhony 2 až 3 kg na 1 m2. V lehčích půdách jím hnojíme jednou za 2 až 3 roky, v těžších půdách jednou za 4 až 5 let.

Kdy zaorat hnůj : Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.