Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.Sušená bazalka se používá k ochucení různých druhů zeleninových pokrmů, polévek, bílých nebo rajčatových omáček, špenátu či fazolí. V italské kuchyni má samozřejmě svou významnou roli při přípravě pizzy a těstovin. A rozhodně nesmíme zapomenout na zvěřinu, ryby i různé mořské živočichy.Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch. Až budete bazalku potřebovat při vaření, odeberete ji jednoduše lžící.
Co s bazalkou když kvete : Jakmile se květy objeví, kvetoucí stonky okamžitě odřízněte. Bazalka obvykle klíčí rychle a je snadné vypěstovat ji ze semen.
Jak sušit bez V sušičce
Jak sušit květ bezu v sušičce
Snažím se kontakt bylin s kovem minimalizovat. Květy hodně seschnou, proto se nebojím je dávat opravdu natěsno k sobě. Pak už jen zapnu program sušení 40 °C a po 6 hodinách je hotovo. Na rozdíl od ovoce se bez nemusí otáčet.
Kdy sušit šalvěj : Jak správně sbírat a sušit šalvěj
Listy se sbírají těsně před tím, než šalvěj vykvete. Musejí být naprosto suché, protože jinak by šalvěj zhnědla – proto se doporučuje sbírat listy a nať v poledne. Suší se v tenkých vrstvách ve stínu.
Bazalka je účinná při nemocech z nachlazení a respiračníchinfekcích. Nejvíce se bazalka využívá v italské kuchyni. Mladé listy se používají k přípravě salátů a sušené listy jako koření zejména na maso, ryby, luštěniny, k ochucování tvarohu a uzenin, ale i do polévek a omáček.
Co s přebytkem bazalky Přebytek bazalky snadno zmrazíme, a to buď lístky nakrájíme nebo je ponecháme celé. Budou se nám hodit na doplnění mnoha pokrmů. Bazalku také můžeme zpracovat na bazalkové pesto, které je výborné k těstovinám, na topinky, do pomazánek i na dochucení různých jídel.
Jak dlouho vydrží bazalka
Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.Používá se jako koření do omáček, na rajčata, pizzu, do těstovin, salátů, rybí polévky, do vývaru. Bazalka se rovněž hodí do ochucovadel složených z oleje a octa.Jakmile je rostlina dostatečně veliká, je možno sklízet. Obvykle vytvoří bazalka několik pater. V místě, kde se patro rozvětvuje, jsou vidět jak postranní listy, tak i malé zárodečné lístečky. Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto).
Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan. Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat. Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.
Jak sušit prádlo doma : Sušení prádla doma je bezpečné. Stačí dodržovat pár základních pravidel
- Perte jen tolik prádla, kolik se vám pohodlně vejde na sušák.
- Zvolte program s maximálními otáčky.
- Před pověšením prádlo protřepejte.
- Nedávejte prádlo na topení nebo sušák blízko topení
- Sušák s prádlem nepatří ani ke stěně
Jak dlouho sušit bez : Jak květy bezu sbírat a sušit
Květy můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě například na nějaké síto či plát. Nebo prostě jen na staré noviny. I u druhého způsobu sušení je důležité květy sušit v dobře větrané místnosti, tím urychlíme dobu sušení a předejdeme možné plísní květů. Doba sušení je přibližně 2 až 3 týdny.
Jak často pít šalvěj
Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně.
Na co si dát při užívání pozor
Šalvěj lékařská se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Obsažená silice thujon totiž v našem organismu působí omamně až toxicky. Jestliže se šalvějí předávkujete, může se dostavit pseudoepileptický záchvat.Obecné doporučení pro sušení léčivých bylinek:
dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránka), jiné naopak o vůni přijdou ( např. meduňka, máta nebo bazalka)
Jak správně Zaštipovat bazalku : Aby bazalka správně rostla a košatěla, vyžaduje určitý způsob zastřihování. Je to jednoduché, zastřihujeme hlavní stonky, a to vždy asi 1 cm nad místy, kde jí narůstají malé lístečky. Bazalka se nám díky tomu krásně rozroste a brzy vytvoří keřík. Spodní velké listy rostlině ponecháme.