Kdo zničil římskou říší?
Válku nakonec Theodosius roku 394 vyhrál bitvou na řece Frigidus a stal se tak posledním císařem, který ovládal celou nedělenou římskou říši.Bratři Romulus a Remus založili podle pověsti město Řím.

Matkou dvojčat byla Rhea Silvia, dcera krále Numitora.Důležitou roli pro dekadenci římské říše hrály vnitřní problémy impéria. Mezi vnitřní příčiny úpadku můžeme považovat sociální, ekonomickou, politickou, náboženskou a vojenskou situaci v říši.

Jak skončila Západořímská říše : Západořímská říše zanikla již v roce 476 abdikací mladistvého císaře Romula Augustula, k čemuž byl přinucen Odoakerem – germánským velitelem římské armády. V podstatě se však jednalo o vojenský převrat, který ponechal stát nedotčen. Římská moc na západě byla v té době omezena už jen na Itálii a alpský prostor.

Kdo porazil Římany

n. l. Druhá punská válka byla vybojována mezi Římany a Kartaginci v letech 218 až 201 př. n. l. Kartaginský vojevůdce Hannibal z rodu Barkasů v ní nejprve Římu uštědřil řadu porážek v takticky geniálně vedených bitvách, které jsou dodnes uváděny ve vojenských učebnicích.

Kdo rozdělil římskou říši : V roce 395, za vlády císaře Theodosia I. (347–395) byla Římská říše rozdělena na dvě části: Východořímskou říši a Západořímskou říši. Vláda nad těmito částmi byla rozdělena mezi Theodosiovy dva syny. Západnímu Římu vládl Flavius Honorius a východnímu Flavius Arcadius.

Za definitivní konec Západořímské říše i starověku je považována abdikace císaře Romula Augustula 4. září v již zmiňovaném roce 476. K opuštění trůnu jej donutil germánský velitel římských vojsk jménem Odoaker.

Město se mělo podle věšteb jmenovat po Romulovi – Rome. Remus to však těžce nesl, a tak na znamení posměchu přeskočil brázdu, která vyznačovala hranice budoucího města. Romulus ho za to zabil se slovy, že tak dopadne každý, kdo by chtěl pokořit římské hradby.

Co nahradilo Svatou říši římskou

Vítězné tažení Napoleona Evropou znamená konec Svaté říše římské národa německého a vyhlášení Rakouského císařství v roce 1804. Po bitvě u Slavkova v roce 1806 prohlašuje císař František II. říši za definitivně rozpuštěnou.Rovněž Theodosius I. nařídil senátorům, aby si vybrali, zda bude říši vládnout Jupiter nebo Ježíš. Samozřejmě většina z nich se přiklonila ke křesťanství. Zároveň si byl vědomý, že ani jeden z jeho synů není schopen vést efektivně říši, a proto se v roce 395 rozhodl říši rozdělit.Vznikla roku 395 našeho letopočtu rozdělením Římské říše a zanikla roku 1453 dobytím Konstantinopole Osmanskými Turky.

Po jejich přijetí Řím požadoval, aby Kartaginci zbořili své město. Po dvou letech války Publius Cornelius Scipio město uzavřel, vyhladověl, vypálil a půdu zničil solí. Kartágo bylo vymazáno z map.

Kdo zvítězil v punské válce : Výsledek punských válek

Výsledkem válek bylo zničení Kartága a hegemonie Říma, který zcela ovládl většinu Středomoří, včetně Hispánie, Sicílie a Řecka.

Kdo zavedl Dominát : Diocletianus se stal pánem všech obyvatel v říši (dominus) a požadoval božské pocty. Podstatou jeho snahy bylo vyřadit senát z jakékoliv pozice, kde měl moc o čemkoliv rozhodovat, a všechnu pravomoc soustředit ve svých rukou. Provedl také významné reformy.

Kdo znicil Řím

Za zánik Západořímské říše je tradičně pokládán rok 476, kdy germánský vojevůdce Odoaker sesadil nedospělého císaře Romula Augusta.

Hlavním městem říše byl Řím. Roku 395 se impérium rozdělilo na západořímskou říši (zanikla roku 476) a východořímskou říši zvanou později Byzantská říše (zanikla roku 1453).Město se stalo centrem křesťanství a dodnes je poutním místem. Původně římský jazyk latina je základem mnoha evropských jazyků, římské právo vzorem pro mnoho právních a politických systémů a původně římské písmo se jako latinka stalo nejrozšířenějším písmem na světě.

Co vidět v Římě za 4 dny :

  • Koloseum – temná historie arény, kde se bojovalo na smrt. Tato stavba je oblasti starého, tedy antického Říma tou nejimpozantnější.
  • Forum Romanum a další císařská fóra.
  • Pahorek Kapitol – velký Michelangelův projekt.
  • Španělské schody.
  • Pantheon – nejzachovalejší antický chrám.
  • Vatikán – Bazilika a náměstí svatého Petra.