Kopřiva je živnou rostlinou pro housenky např. babočky kopřivové, babočky paví oko, babočky síťkované, babočky bílé C či babočky admirál.Také lidé, kteří berou různé druhy léků, by se měli o možnosti pít kopřivový čaj poradit nejprve s lékařem. Proto je důležité vědět, jak kopřivový čaj užívat a také jak dlouho se kopřivový čaj pije. Doporučená doba pití kopřivového čaje v kuse jsou až tři měsíce.Při kopřivce je třeba především ulevit od svědění. K tomu nejlépe poslouží antihistaminika, léky proti alergiím, které blokují působení histaminu (látky vyvolávající alergickou reakci), a tím mírní nepříjemné projevy kopřivky.
Proč se Kopřiva nazývá dvoudomá : Proč dvoudomá Kopřiva roste jako samice a samec, tedy na jedné rostlině jsou samčí květenství a na druhé samičí. Ze samičích rostlin po odkvětu můžeme sbírat i jedlá semínka.
Kdy sbírat kořen kopřivy
Po jarním tání můžeme začít pampeliškovým kořenem a velmi brzy se nad zemí objevují kopřivy. Až do prvních podzimních mrazíků se zase sbírá například šípek. Kořeny sbíráme během jarních a podzimních měsíců, tedy v době vegetačního klidu, a to ideálně ráno a večer. Květy mají největší sílu v době plného rozkvětu.
Jak sbírat kopřivy : Pro sběr listů jsou nejvhodnější jarní rostliny, které sbíráme od jara až do května. Vybíráme jen vrchní listy, které jsou nejmladší. Nať můžeme sbírat celé období před květem, tedy v průběhu celého léta a začátku podzimu. Při sběru se vyhýbáme místům, kde kopřivy rostou velmi hojně.
Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.
Možné účinky kopřivového čaje na tělo:
- podporuje metabolismus a čistí tělo.
- díky obsaženým flavonoidům omezuje zánětlivé procesy, například při revmatu.
- působí močopudně, a pomáhá tak při zánětu močového měchýře.
- posiluje imunitní systém.
- snižuje krevní tlak i cukr.
- zmírňuje žaludeční obtíže.
- omezuje menstruační obtíže.
Co léčí kopřivy
Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.Kopřiva je pokryta malými žahavými chloupky, které obsahují tekutinu složenou z kyseliny mravenčí, histaminu, serotoninu a nervových hormonů. Tyto látky naši kůži dráždí a způsobují pocit pálení. Při dotyku s kůží se tyto chloupky zabodnou, jejich špička se ulomí a zmiňovaná tekutina rychle začne působit.Chloupky kopřivy obsahují směs tří chemikálií, které při kontaktu s kůží způsobují podráždění. Tyto chemikálie jsou histamin, acetylcholin a serotonin. Jejich kombinace má na svědomí dráždění, pálení, svědění, nejednou zarudnutí. U citlivých jedinců či alergiků dokonce otok nebo až šok.
Proč kopřiva pálí Kopřiva je pokryta malými žahavými chloupky, které obsahují tekutinu složenou z kyseliny mravenčí, histaminu, serotoninu a nervových hormonů. Tyto látky naši kůži dráždí a způsobují pocit pálení.
Jak se zbavit kopřivy : Pravidelné vykopávání kopřiv by mělo po čase pomoci, jedná se však o zdlouhavý a náročný proces. Urychlit jej lze tak, že na místo vytrhaných kopřiv umístíte substrát nebo zeminu s kompostem a zasadíte novou trávu. Alternativou je také dočasné umístění neprůhledné fólie.
Na co je dobrý kořen kopřivy : Kopřiva přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, prostaty a má vliv na přirozené zdraví kostí, vlasů a nehtů. Dále osvěžuje tělo, podporuje vitalitu a energii. Kopřiva dvoudomá přispívá k udržení normálních funkcí respiračního zdraví, je vhodná pro celkové osvěžení těla.
Jak umýt kopřivy
Aby kopřiva nežahala a my se nepopálili, je třeba nať a listy spařit horkou vodou. Pokud ale chceme jíst kopřivu v salátu (i to je jedna z možností), je potřeba odstranit žahavé chlupy. To provedeme třeba pevným přejetím válečkem na nudle, můžeme je rozdrtit i mezi dvěma kuchyňskými prkénky.
Kopřivový výluh prospívá zelenině i okrasným rostlinám – obsahuje spoustu dusíku a vhodný je především v období růstu. Zelenině, zvláště rajčatům a lilkům, prospívá také výluh z kostivalu, který mimo jiné obsahuje dostatek draslíku, nebo z přesličky, který je bohatý i na posilující křemík.Možné účinky kopřivového čaje na tělo:
- podporuje metabolismus a čistí tělo.
- díky obsaženým flavonoidům omezuje zánětlivé procesy, například při revmatu.
- působí močopudně, a pomáhá tak při zánětu močového měchýře.
- posiluje imunitní systém.
- snižuje krevní tlak i cukr.
- zmírňuje žaludeční obtíže.
- omezuje menstruační obtíže.
Na co je dobrá Kopřivová voda : Díky vysokému obsahu minerálů, které podporují syntézu kolagenu, pomáhá kopřiva zlepšovat elasticitu pokožky. Reguluje sekreci kožního mazu a má antibakteriální a zklidňující účinek na pokožku. Kopřivovou Hydrolinu můžete použít jako přírodní náhradu pleťového tonika po očištění obličeje bez oplachování.