Kdo zere brambory?
Dovezl je anglický pirát Francis Drake ze své cesty kolem světa, kterou uskutečnil v letech 1577 až 1580.Pokud jsou na první pohled staré, zelené, vysušené, anebo silně naklíčené. Pokud je brambora v pořádku, ale sem tam je zelenější část či „očko“ můžete ji zkonzumovat. Tyto problematické části však vykrojte.Do českých zemí přišly brambory (jejich hlízy) z Braniborska (uvádí se, že se tak stalo po roce 1778), odtud vznikl zkomolením jejich dnešní název. Podle jiného názoru vznikl název brambory ze slova bamboly – starého označení pro hlízy.

Odkud k nám přišli brambory : Domovem brambor je Amerika, odkud se k nám dostaly v 16. století. Námořníci používali hlízy pocházející z území dnešního Peru a Chile jako prevenci proti kurdějím, nemoci vznikající z nedostatku vitaminu C.

Kdo nasel brambory

Pravlastí brambor je Jižní Amerika, Inkové je zde pěstovali ve dvou klimaticky rozdílných oblastech. Tou první jsou vysoko položené horské pláně And v Peru a Bolívii, druhou pak nízká pobřeží úzkého Chile s přilehlým ostrovem Chiloe. Po dobytí incké říše Španěly v první polovině 16.

Kdo přivezl brambory do Ruska : Brambory, které přivezl do Ruska podle legendy car Petr I. Veliký z Holandska, nejprve někteří konzervativci odmítali jako „ďáblovo jablko“, ale v roce 1840 bylo jejich hromadné sázení nařízeno a brambory se staly „druhým chlebem“ nejchudší vrstvy obyvatelstva.

Které brambory již nejíst Nebezpečné mohou být zelené a silně naklíčené brambory, které byly skladovány na přílišném světle či teple. Vlivem světla začne obsah solaninu stoupat až 3x, jeho koncentrace se navíc zvyšuje i při samotném dlouhodobém skladování. Nejvyšší koncentrace solaninu je v okolí oček a klíčků.

Podle odborníků by pokrmy z brambor neměly být konzumovány, pokud mají hořkou chuť. „K jídlu se nehodí staré, vysušené, zelené nebo silně naklíčené brambory, stejně jako bramborové slupky. Zelené části a takzvaná „očka“ by měly být z brambor pečlivě odstraněny,“ uvádí se dále ve zprávě.

Kdo vymyslel brambory

Antoine-Augustin Parmentier (12. srpna 1737, Montdidier, Francie – 13. prosince 1813, Paříž, Francie) byl francouzský lékař a dietolog, propagátor konzumace brambor.Cesta brambory z Jižní Ameriky do Evropy

Brambory pocházejí z Jižní Ameriky a staly se základní složkou stravy většiny Evropanů. Jejich historie sahá 4 až 5 tisíc let zpět, kdy se staly součástí jídelníčku obyvatel Peru. V roce 1565 dorazily první brambory do Evropy jako dar španělskému králi Filipovi II.Sadbové brambory sázíme do půdy, jejíž teplota by neměla mít méně než 6 stupňů Celsia. Brambory vysazujeme do předpřipravených řádků v zemi hluboko 4 – 6 centimetrů, následně nad hlízou vytvoříme kopeček. Do každého řádku položte sadbovou bramboru řeznou stranou směrem dolů.

K nám se brambory dostaly na začátku 17. století. V roce 1632 se objevují jako pochoutka na stole jihočeského velmože Viléma Slavaty. Ve větším měřítku se rozšířilo pěstování brambor teprve v hladových letech 1771 až 1772 za Marie Terezie, která jich nechala do Čech přivézt značné množství z Pruska.

Proč by se neměly jíst naklíčené brambory : Hlavní problém je solanin. Solanin je toxický jed a i když ho zdravé brambory obsahují zdánlivě malé množství, stačil by výtažek ze čtyř nenaklíčených brambor zabít krysu. Což ale teprve zelené nebo naklíčené brambory Tam množství solaninu mnohonásobně stoupá a tento toxin silně poškozuje náš organismus.

Kdy už Nejist brambory : Zelené, silně naklíčené a seschlé Pokud jsou tedy brambory hodně zelené a hodně naklíčené, raději se už o jejich záchranu nepokoušejme. Stejně tak bychom neměli konzumovat brambory seschlé a scvrklé, ty jsou už opravdu určené k vyhození. Samotné klíčky brambor bychom samozřejmě neměli jíst vůbec.

Kdy vznikly brambory

Brambory byly do Evropy dovezeny v druhé polovině 16. století, ale trvalo ještě přes 200 let, než se začaly pomalu rozšiřovat jako lidská potrava. Lidé je zprvu odmítali, když už je vzali na milost, tak jen jako krmivo pro hospodářská zvířata. K jejich rozšíření přispěly války, hlad a neúroda obilí.

Brambory obsahují látku zvanou solanin. Ten patří mezi glykoalkaloidy a pro člověka je konzumace většího množství jedovatá. Právě bramborové klíčky signalizují větší obsah solaninu v bramborách, které jsou například vlivem špatného skladování vystaveny teplu či světlu.Naklíčené brambory můžete v kuchyni použít, pokud nemají změněnou chuť a pokud je dobře oloupete a klíčky pečlivě odstraníte. Nejlépe okamžitě po oloupání a nakrájení brambory uvařte ve vodě, čímž snížíte obsah glykoalkaloidů v hlízách.

Čím se hnojí brambory : Brambory jsou na půdu náročné, vyžadují v ní dostatek humusu a živin. Z organických hnojiv pod brambory je nejlepší chlévský hnůj nebo kvalitní kompost v dávce 10 kg na m2. Organická hnojiva zapravujeme do půdy na podzim při rytí záhonu. Přes zimu necháme pozemek v hrubé brázdě.