Kdo zavedl jízdu vpravo?
V listopadu 1938 (tedy už po odstoupení pohraničí) vydal stálý výbor Národního shromáždění opatření číslo 275/1938, kterým s platností od 1. května 1939 zavedl jízdu vpravo. Příchod německých vojáků a konec druhé československé republiky v březnu 1939 tak celou věc "jen" o šest týdnů urychlil.Obsazení části republiky dne 15. března 1939 Německem však vedlo k uspíšení účinnosti – výnosem vrchního velitele německé armády Brauchitsche byl pravostranný provoz v Protektorátu Čechy a Morava zaveden dnem 17. března 1939, v Praze až od neděle 26. března 1939 od 3 hodin ráno.Jízda vpravo se v Praze zavedla od tří hodin ráno v neděli 26. března 1939. Do té doby se na hranicích města směr provozu měnil. Pamětníci vzpomínali, že někteří němečtí vojáci, kteří do Prahy přijížděli po pravé straně, se tímto dočasným opatřením příliš neřídili.

Proč se v Evropě jezdí vpravo : Pravostrannou revoluci v Evropě odstartovala francouzská revoluce. Údajně za to může jeden z nejslavnějších leváků – vojevůdce Napoleon Bonaparte. Pro toho byla pravá strana cesty logicky pohodlnější, svá vojska vodil vpravo, a toto pravidlo prosadil všude, kam se při svých výbojích dostal.

Kdo jezdí vlevo

Kromě Velké Británie se jezdí vlevo i v Austrálii, na Novém Zélandu, v Indii, Indonésii a v Japonsku. Stejný systém používá i většina bývalých britských kolonií v jižní Africe. Kromě Česka využívá pravosměrný systém provozu 65 % světové populace.

Proč se v Anglii jezdí vlevo : Víte, proč se v Anglii jezdí vlevo Důvodů je několik, ale ten hlavní spočívá jednoduše v tom, že nikdo v Británii doposud neprosadil povinnost jezdit vpravo! A tak Angličané, Skotové, Walesané, stejně jako obyvatelé některých dalších zemí, většinou bývalých britských kolonií, jezdí tak jak jejich předci – tedy vlevo.

V roce 1931 jsme přistoupili k Pařížské úmluvě s tím, že bychom do pěti let měli jezdit vpravo. Nestalo se. Takže v roce 1938 přišlo rozhodnutí vlády. O rok později padlo další rozhodnutí, že do května už bychom měli skutečně začít jezdit na pravé straně.

V jakých zemích se jezdí vpravo

Pokud se podíváme mimo Evropu, auta s volantem vpravo potkáte také například v Indii, Pákistánu, Nepálu, Bangladéši, Thajsku, Hongkongu, Japonsku, Austrálii, na Novém Zélandu, v Oceánii nebo řadě států na jihu a jihovýchodě Afriky.

Proč se na Kypru jezdí vlevo

Na jízdu v levém jízdním pruhu si budete muset zvykat, pokud zamíříte do Velké Británie, Irska, na Kypr nebo Maltu. Právě zmíněná Velká Británie, potažmo její hlavní město, je historicky vystavěno tak, aby se v něm jezdilo vlevo. Změna na pravostranný provoz by byla extrémně nákladná.Výsledkem mnoha úprav dnes zhruba dvě třetiny světa jezdí po pravé straně silnice, v Evropě jsou výjimkou vedle Velké Británie také Irsko, Kypr nebo Malta.Hned na začátku nesmíte zapomenout, že na Maltě se jezdí vlevo jako pozůstatek britské nadvlády. Takže i volant a řazení je na opačné straně auta. A jelikož jste na jihu Evropy, zapomeňte na poklidnou dopravu respektující dopravní předpisy.

Z evropských zemí a území v jejich jurisdikci je levostranný provoz pouze na některých ostrovech: Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Irsko, Kypr, Malta a britské ostrovy Guernsey, Man a Jersey.

Na co si dát pozor na Maltě : Malta je považována za jednu z nejbezpečnějších zemí světa, a tak se zde s žádnými závažnými zločiny pravděpodobně nesetkáte. Výjimkou mohou být kapesní zloději, které ostatně najdete ve všech zemích světa. Na pláž zbytečně nenoste cennosti a zvýšenou opatrnost mějte při jízdách v hromadných dopravních prostředcích.

Kde mají volant vpravo : V jakých zemích se jezdí vpravo

Pokud se podíváme mimo Evropu, auta s volantem vpravo potkáte také například v Indii, Pákistánu, Nepálu, Bangladéši, Thajsku, Hongkongu, Japonsku, Austrálii, na Novém Zélandu, v Oceánii nebo řadě států na jihu a jihovýchodě Afriky.

Kdy nejlépe jet na Maltu

Jaro a podzim jsou nejlepší časy na Maltu, pokud se chcete vyhnout davům a vysokým teplotám. Většinou jsou dny slunečné, ale je třeba se připravit na neočekávané deště a zatažené dny. Protože teplota moře v těchto měsících příliš neklesá, je možné užívat si moře od posledních měsíců jara do poloviny podzimu.

Nejlepší čas pro koupání na Maltě

Moře na Maltě je dostatečně teplé na koupání od července do září s teplotou vody 25–26 °C. Pokud vám nevadí trochu chladnější voda, příjemně se vykoupete i v červnu při cca 22 °C, v říjnu při 23 °C nebo případně v listopadu (21 °C).Průměrná doba letu z destinace Česko do cílového města Valletta (hlavní město státu Malta), je 2 hodin/y a 30 minut/y. Při odletu z města Praha.

Odkud letět na Maltu : Levné letenky na Maltu nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Přímý let trvá okolo dvě a půl hodiny. Z našich končin se na Maltu létá na letiště Malta International Airport (Malta Luqa).