Kdo zastupuje statutární město navenek?
Starosta zastupuje obec navenek

Pravomoci jednotlivých obecních orgánů v základu upravuje zákon o obcích. Pro rozlišení oprávnění jednotlivých orgánů má význam i to, zda se ve věci jedná o samostatnou nebo přenesenou působnost. Obecně platí, že starosta vykonává své funkce hlavně v rámci působnosti samostatné.Osoba v čele statutárního nebo hlavního města v obdobném postavení je označována primátor. Starosta musí být vždy (na rozdíl od člena zastupitelstva obce) občanem České republiky. Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů.Starosta zastupuje obec navenek. Starosta však není tzv. statutárním orgánem obce, neboť obce statutární orgán tak, jak je chápán v soukromoprávních předpisech, nemají. Starostu a místostarostu (místostarosty) volí do funkcí zastupitelstvo obce z řad svých členů.

Kdo zastupuje starostu : Starostu zastupuje místostarosta.

Místostarosta, kterého určí zastupitelstvo obce, zastupuje starostu v době jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy starosta nevykonává funkci. Místostarosta je tím, kdo společně se starostou podepisuje právní předpisy obce.

Kdo svolává zastupitelstvo obce

Zastupitelstvo obce se schází dle potřeby, nejméně však jednou za 3 měsíce. Svolává je starosta obce, který také řídí zasedání. Ta jsou, na rozdíl od rady obce, veřejná. Pro schválení usnesení je potřeba nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva.

Kdo jedna za statutární město : Místo obecního či městského úřadu má statutární město magistrát. Starosta se pak ve statutárním městě nazývá primátor a funkci místostarosty plní náměstek primátora.

Zastupitelstvo obce se schází dle potřeby, nejméně však jednou za 3 měsíce. Svolává je starosta obce, který také řídí zasedání. Ta jsou, na rozdíl od rady obce, veřejná. Pro schválení usnesení je potřeba nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva.

Statutárním městem se v České republice označuje město, které má právo členit své území vyhláškou, označovanou jako „statut“. Je možno členit město na městské části nebo městské obvody. Členění na menší územní celky se samosprávnými orgány je výsadou pouze statutárních měst a ostatní obce tuto možnost nemají.

Kdo řídí statutární město

(2) Statutární město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány statutárního města jsou rada města, primátor, magistrát a zvláštní orgány města.491/2001 Sb., na rozdíl od politických stran a hnutí se ale nemusejí registrovat na ministerstvu vnitra. Volební den, stejně jako u jiných druhů voleb, vyhlašuje prezident republiky, a to nejméně 90 dní před jejich konáním.Zastupitelstvo obce se schází dle potřeby, nejméně však jednou za 3 měsíce. Svolává je starosta obce, který také řídí zasedání. Ta jsou, na rozdíl od rady obce, veřejná. Pro schválení usnesení je potřeba nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva.

Aby mohli být kandidáti za členy zastupitelstva obce zvoleni, musí splňovat podmínku volitelnosti, tedy musí nejpozději druhý den voleb dosáhnout věku 18 let, nejpozději v den voleb musí získat trvalý pobyt v obci, ve které do zastupitelstva obce kandidují a v neposlední řadě se musí jednat o státní občany České …

Jak probíhá zasedání zastupitelstva obce : Průběh zasedání zastupitelstva obce:

určení zapisovatele a ověřovatelů zápisu; schválení programu jednání (usnesením); projednání jednotlivých bodů dle programu; návrh na zařazení nového bodu může podat člen zastupitelstva – hlasuje se o něm (usnesením);

Jaký je rozdíl mezi městem a statutárním městem : Město je samostatně spravováno zastupitelstvem města; dalšími orgány města jsou starosta, rada města, městský úřad a zvláštní orgány města. Statutární město je územně členěné a má své vnitřní poměry ve věcech správy města upraveny statutem, který je vydáván formou obecně závazné vyhlášky obce.

Kdo se může účastnit jednání zastupitelstva

Ano, zasedání zastupitelstva se můžete účastnit, neboť je veřejné a může se ho účastnit v zásadě kdokoli (§ 93 odst. 2 ZOZ, § 42 odst. 1 ZKZ a § 60 odst. 4 ZPZ).

491/2001 Sb., na rozdíl od politických stran a hnutí se ale nemusejí registrovat na ministerstvu vnitra. Volební den, stejně jako u jiných druhů voleb, vyhlašuje prezident republiky, a to nejméně 90 dní před jejich konáním.Statutárními městy s nejvyšším počtem obyvatel v roce 2020 byly Praha (1,335 mil.), Brno (382 tis.), Ostrava (285 tis.) a Plzeň (175 tis.).

Kdo vyhlašuje volby do krajského zastupitelstva : Volby do zastupitelstev krajů se budou konat během 30 dnů před uplynutím mandátu předchozích zastupitelů. Termín voleb vyhlašuje prezident republiky, a to aspoň 90 dnů před jejich konáním. V roce 2020 v krajských volbách zvítězilo hnutí ANO, které dostalo nejvíc hlasů v deseti krajích.