Obec je na venek zastupována starostkou, která také dle § 99 odst. 2 zákona o obcích vykonává funkci rady obce. Obecní úřad je výkonným orgánem obce, starostku v době nepřítomnosti zastupuje místostarosta.Zastupitelstvo obce se schází dle potřeby, nejméně však jednou za 3 měsíce. Svolává je starosta obce, který také řídí zasedání. Ta jsou, na rozdíl od rady obce, veřejná. Pro schválení usnesení je potřeba nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva.Hlasování probíhá pouze na území České republiky. Minimální počet členů zastupitelstva obce musí být 5, maximální počet členů zastupitelstva obce může být až 55, přičemž Zastupitelstvo hlavního města Prahy může mít až 70 členů. Konkrétní počet je závislý od počtu obyvatel obce a od rozhodnutí zastupitelstva obce.
Kdo zastupuje město : Osoba v čele statutárního nebo hlavního města v obdobném postavení je označována primátor. Starosta musí být vždy (na rozdíl od člena zastupitelstva obce) občanem České republiky. Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů.
Co dělá starosta obce
Starosta plní řadu funkcí, především:
reprezentuje a zastupuje obec navenek, účastní se jednání mezi jednotlivými obcemi apod. svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce, podepisuje zápis z jednání zastupitelstva obce. podepisuje právní předpisy obce (ale nerozhoduje o jejich vydání)
Kdo jedna za obec : Starosta zastupuje obec navenek, není však tzv. statutárním orgánem obce. Starostu (společně s místostarosty) volí do funkce zastupitelstvo ze svých řad a starosta se jim po svém zvolení také zodpovídá. Do dne zvolení nového starosty vykonává funkci dosavadní starosta.
491/2001 Sb., na rozdíl od politických stran a hnutí se ale nemusejí registrovat na ministerstvu vnitra. Volební den, stejně jako u jiných druhů voleb, vyhlašuje prezident republiky, a to nejméně 90 dní před jejich konáním.
Nejdůležitějším je zastupitelstvo obce, jediný obecní orgán, o němž se Ústava ČR přímo zmiňuje. Dále je to rada obce (pokud je volena), starosta a obecní úřad. Orgánem obce je též komise, jestliže jí byl svěřen výkon přenesené působnosti.
Co dělá obecní zastupitelstvo
Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.Zastupitelstvo obce
Schvaluje např. územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, rozhoduje o vyhlášení místního referenda či volí nebo odvolává starostu.Starostu zastupuje místostarosta.
Místostarosta, kterého určí zastupitelstvo obce, zastupuje starostu v době jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy starosta nevykonává funkci. Místostarosta je tím, kdo společně se starostou podepisuje právní předpisy obce.
Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.
Kdo může zastupovat ve správním řízení : K prokázání oprávnění zástupce zastupovat ve správním řízení obec postačí plná moc, která je podepsaná starostou obce, jak stanoví § 33 odst. 1 správního řádu. Pro správní řízení přitom není významné, zda tento úkon byl schválen příslušným orgánem obce, neboť se nejedná o hmotněprávní úkon (jednání).
Kdo svolává zasedání zastupitelstva : Svolání zasedání zastupitelstva obce:
svolává starosta obce; obecní úřad musí na úřední desce (vč.
Kdo může vystoupit na zastupitelstvu
1. Kdo může vystoupit na zasedání Občan kraje, který dosáhl věku 18 let, nebo fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území kraje nemovitost (dále jen "občan kraje"), případně osoba, která není občanem kraje (dále jen "ostatní účastníci zasedání"; souhrnně pak "zástupce veřejnosti").
Volby vyhlašuje prezident republiky (zákon stanoví, že tak učiní nejpozději 90 dnů před konáním těchto voleb). Podrobněji pak volby do Poslanecké sněmovny upravuje zákon o volbách do Parlamentu ČR (č. 247/1995 Sb.).Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.
Kdo řídí obecní úřad : Obecní úřad, v jehož čele stojí starosta, tvoří: starosta. místostarosta (místostarostové) tajemník obecního úřadu, je-li tato funkce zřízena.