Kdo vytvořil písmo?
Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.Klínové písmo bylo objeveno v roce 1802 Georgem Friedrichem Grotefendem (1775 – 1853), německým učitelem Göttingenského gymnázia, na základě sázky. Grotefend se vsadil se svým přítelem Firillem, že klínové písmo rozluští, podařilo se mu zjistit z tabulky z mezopotámské oblasti, že se jedná o abecedu.Před existencí skutečného písma si lidé předávali informace např. za pomocí uzlíků. Dokonalejší formu dorozumívání představovaly piktogramy (obrázky), které se vztahovaly k zobrazenému předmětu či osobě. Skutečné písmo vzniklo až tehdy, když písemný znak začal označovat buď celé slovo, nebo slabiku či hlásku.

Proč v Mezopotámii vzniklo písmo : Nejčastější psací látkou byl papyrus, který se vyráběl ze šáchoru papírodárného. Kolem roku 3000 př. n. l. vzniklo hieratické písmo, pro potřeby úřední korespondence.

Kdy vzniklo klínové písmo

Rané obrazové znaky byly postupně nahrazeny složitým systémem znaků reprezentujících zvuky sumerštiny (jazyk Sumeru v jižní Mezopotámii) a jiných jazyků. Od roku 2 900 př. n. l. tyto znaky začaly vtlačovat do vlhké hlíny třtinovým hrotem, čímž se vytvářely klínovité značky, které jsou dnes známé jako klínové písmo.

Kdo rozluštil klínové písmo : Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů (1917) a položil tak základy oboru chetitologie.

Nejstarší známé písmo bylo nalezeno na hliněných tabulkách v sumerském městě Uruk (dnešní Irák). Je datováno přibližně do roku 3400 př. n. l. Nejstarší sumerské znaky byly piktogramy (symbolické obrazové přepisy sdělení), toto písmo obsahovalo až 900 znaků a psalo se ve sloupcích.

A právě v potřebě zachovat a předávat své poznatky jiným lze hledat počátky psaní. Zdá se, že úplné systémy psaní byly nezávisle vynalezeny nejméně na čtyřech místech: poprvé v Mezopotámii (dnešní Irák), kde se klínové písmo používalo mezi lety 3 400 a 3 300 př. n. l., a krátce nato v Egyptě kolem roku 3200 př.

Jak staré je písmo

Zatím nejstarší známé písmo pochází z Mezopotámie z období 3300 let před naším letopočtem. Předpokládá se, že čínské znaky se vyvíjely nezávisle na něm, podotýká agentura AP. V Číně byly zatím za nejstarší považovány nápisy na zvířecích kostech používaných k věštění, které jsou 3600 roků staré.Řecké písmo

Řecká abeceda (alfabeta) je nejstarší dosud používané písmo na území Evropy a používá se téměř výhradně pro zápis řečtiny. V dalších jazycích se řecká písmena používají například v matematice nebo fyzice. Písmo bylo vyvinuto už někdy kolem 9. století př.Mezopotámie. Vědci se obecně shodují, že nejstarší forma písma se objevila před téměř 5 500 lety v Mezopotámii. Rané obrazové znaky byly postupně nahrazeny složitým systémem znaků reprezentujících zvuky sumerštiny (jazyk Sumeru v jižní Mezopotámii) a jiných jazyků. Od roku 2 900 př.

Bedřich Hrozný je celosvětově známý jako ten, kdo rozluštil chetitské klínové písmo, toto však není pravda – klínové písmo bylo rozluštěno již před Hrozným. Celá věc se měla následovně – Bedřich Hrozný byl roku 1914 přizván do týmu orientalistů, kteří chtěli editovat maloasijské texty v klínovém písmu.

Jaké písmo se používá v Česku : Česká abeceda je soubor všech písmen malých i velkých, která jsou používána v psané češtině. Čeština používá 42 písmen, tedy 26 písmen základní latinky doplněných písmeny s třemi diakritickými znaménky, háčkem (ˇ), čárkou (´) a kroužkem (˚) a spřežku (digraf) ch.

Jak se máš řecký : Konverzace

Dobrý den! Γεια σου! (Ya su!)
Jak se máš Τι κάνεις; (Ti kánis)
Dobře, díky. Καλά, ευχαριστώ. (Kalá, efharstó.)
Jak se jmenuješ Πώς σε λένε; (Pos se léne)
Jmenuji se ___. Το όνομα μου είναι ___. (To ónoma mu íne ___.)

Jak pozdravit v Řecku

Pozdravy: Kaliméra -Dobré ráno, dobrý den! Kalispéra -Dobré odpoledne, dobrý večer! Kalinýchta -Dobrou noc!

Rané obrazové znaky byly postupně nahrazeny složitým systémem znaků reprezentujících zvuky sumerštiny (jazyk Sumeru v jižní Mezopotámii) a jiných jazyků. Od roku 2 900 př. n. l. tyto znaky začaly vtlačovat do vlhké hlíny třtinovým hrotem, čímž se vytvářely klínovité značky, které jsou dnes známé jako klínové písmo.Nejstarší známé písmo bylo nalezeno na hliněných tabulkách v sumerském městě Uruk (dnešní Irák). Je datováno přibližně do roku 3400 př. n. l. Nejstarší sumerské znaky byly piktogramy (symbolické obrazové přepisy sdělení), toto písmo obsahovalo až 900 znaků a psalo se ve sloupcích.

Kde a kdy vzniklo písmo : Nejstarší známé písmo bylo nalezeno na hliněných tabulkách v sumerském městě Uruk (dnešní Irák). Je datováno přibližně do roku 3400 př. n. l. Nejstarší sumerské znaky byly piktogramy (symbolické obrazové přepisy sdělení), toto písmo obsahovalo až 900 znaků a psalo se ve sloupcích.