Kdo vytlačil Germány z našeho území?
Na přelomu letopočtu Kelty vytlačili bojovní Germáni. Také se živili zemědělstvím, ale už uměli tvořit i skleněné poháry. V 5. století přišla neklidná doba stěhování národů a Germány vystřídali naši předchůdci Slované.Období Keltů na našem území trvalo asi 400 let. V průběhu 1. století n. l. byly keltské kmeny z našeho území vytlačeny kmeny Germánů.Markomani byli germánský kmen, který se na přelomu letopočtu usadil severně od Dunaje, na území dnešní České republiky. Pod vedením svého vůdce Marobuda zde vybudovali mocnou říši, která se stala sousedem Římské říše, jejíž Limes Romanus byl na toku řeky Dunaje.

Kdo stál v čele Germánů : Před nimi ho Germánské zhruba pět set let obývaly germánské kmeny, asi nejznámější jsou Markomani a jejich vládce Marobud. O působení Germánů na našem území spolu v pořadu Historie.

Kdo to byli Kvádové

Kvádové byli germánský kmen, který žil v době římské říše přibližně v oblasti současné Moravy. Patřili k velkému germánskému celku Svébů.

V čem vynikali Germáni : Germánské kmeny hovořily vzájemně srozumitelnými dialekty a sdílely stejnou mytologii (viz germánská mytologie). Z ní vycházejí i starobylé germánské literární památky, jako např. Beowulf, Píseň o Nibelunzích či Sága o Vølsunzích.

Keltové vynikali nejen svou bojovností, ale i vyspělou kulturou. Předměty vyrábějí nejen z bronzu a železa, ale i ze skla. Zdokonalili srp, kosu, rýč, kleště, nůžky, řetěz, hrábě, podkovu, lopatu, krumpáč, kladivo, pilník, vrták., dláto, pilu, mlýnek na obilí a další nářadí.

n. l. (laténská kultura). V 1. století př. n. l. podlehli Keltové po počátečních výbojích nakonec Římanům a byli postupně asimilováni či vytlačeni do Skotska a Irska.

Kdo byly bójové

Boii) byli keltský kmen, který se dělil do několika větví. Jedna z nich osídlila přibližně ve 4. století př. n. l. střední a severozápadní území Čech, které začaly být později nazývány římskými historiky zemí Bójů, latinsky Boiohaemum.

Markomanské války
Trvání 166–180
Místo Germánie, podél řeky Dunaj, provincií Panonie a Dácie
Výsledek vítězství Římanů
Strany

První skutečně germánské osídlení se v Čechách objevuje zhruba kolem poloviny posledního století starého letopočtu. Nápadně se kryje s posledními fázemi osídlení oppid, což běžně vede k názorům, že za koncem keltské civilizace mohou právě Germáni, společně s tlakem, který na Kelty začínali vyvíjet Římané z jihu.

Vedle Markomanů obývali ještě Lygiové- Horní Slezsko, Silingové (větev vandalská) za Krkonošemi, Burgundové na Odře a Vartě, Gotové na dolní Visle, Semnoni v Lužicích a Brambořích, Hermunduři v Sasích a za nimi Langobardové, pak Nariskové za Šumavou. Dalším germánským kmenem, který pronikl na naše území, byli Kvádové.

Odkud jsou Germáni : Germáni (německy Germanen, z latinského Germani) jsou indoevropská etnolingvistická skupina původem ze Severní Evropy, již lze popsat užíváním germánských jazyků, které se rozvětvily ze starogermánštiny v předřímské době železné. Poprvé byli zmíněni řecko-římskými autory.

Kde dnes žijí Germáni : V krátkosti o Germánech. Jako jejich původní pravlast dnes označujeme území, které se nachází zhruba na území dnešního severního Německa a jižního Norska, Dánska a Švédska.

Kde dnes žijí potomci Keltů

Keltové žili také v Británii, Irsku a pod jižními svahy Alp, kde mezi jinými kmeny najdeme i pro nás důležitý kmen Bójů. Stopy po Keltech ale nacházíme i ve stepích východní Evropy, Přední Asie, stejně jako na pouštích Afriky a mrazivých pláních Skandinávie.

Moc Keltů ve střední Evropě byla koncem starého letopočtu ukončena germánskými kmeny, které postupně pronikaly od severu (severní Německo, Dánsko, jižní Skandinávie) a vytlačovaly keltské populace. Ty nacházely útočiště zejména v západní Evropě, pozdější římské Galii.Uctívali prameny, hory, stromy (zvláště duby), některé rostliny (jmelí, šalvěj). V následujícím textu se budeme zabývat keltskými náboženskými představami v době železné, kdy Keltové osídlili prostor střední Evropy, tedy i Čech a Slovenska.

Kdo stál v čele rane Římské republiky : Státní zřízení – v čele stojí 2 konzulové ( nejvyšší úředníci ) , společná odpovědnost , voleni z patricijů senátem na 1 rok. Moc správní , vojenská a soudní. 2 Pomocníci – kvéstoři – správa státní pokladny , později praestoři – výkon práva – pouze v době ohrožení Říma volen na půl roku diktátor .