Pojistky lze rozdělit na: závitové pojistky, válcové pojistky, nožové pojistky, pojistky pro jištění polovodičů (rychlé) pojistky vn.Elektrické pojistky
Elektrická pojistka je jednorázové zařízení, které přeruší obvod při nadproudu nebo zkratu. Tavná elektrická pojistka je obvykle tvořena tenkým vláknem, které se při překročení určité velikosti proudu přepálí a přeruší tak elektrický obvod.K ochraně elektrického obvodu proti zkratu slouží pojistky a jističe.
Kde se používají pojistky : aM pojistky jistí proti zkratu, nejistí proti přetížení. Užívají se pro jištění motorů, kde určité přetížení vysokými rozběhovými proudy je přípustné. gR pro jištění polovodičů a gTr pro jištění transformátorů jsou speciality, v běžné praxi málo vídané.
Jaký je rozdíl mezi jističem a pojistkou
Pojistka se při poruše přeruší a musí se vyměnit, jistič je přístroj, který v případě nějakého problému vypne a odpojí vadnou část instalace, stejně jako pojistka, ale po odstranění příčiny se dá jednoduše zapnout. Co se týká instalací, u zásuvkových okruhů platí, že může být max. 10 zásuvek na jeden okruh.
Proč se pojistit : Životní pojištění aneb proč se pojistit (a chránit tak nejen sebe) Těžký úraz, závažné onemocnění, invalidita, nebo dokonce úmrtí staví každou rodinu do těžké situace. Peníze z životního pojištění zdraví ani život nevrátí, ale ochrání vaše blízké před finančními problémy.
Příčinou vyhazování jističe může být motor pračky, topné těleso, tlumič, drát nebo zkrat způsobený vodou unikající na elektrické součásti. V první řadě musíte resetovat proudový chránič a vyměnit pojistku v zástrčce.
Nahození jističe
Podíváme se do elektrické rozvodové skříňky, kde jsou umístěny jističe. Pod každým by mělo být uvedeno, pro který slouží okruh. I kdyby však nebylo, všechny jističe míří v tu chvíli směrem nahoru, jen ten zmíněný dolů. Uchopíme jej a zatáhneme po směru ostatních jističů.
Na co slouzi jistič
Co je jistič a k čemu slouží Jistič je elektrický ochranný přístroj, který chrání vedení a ostatní prvky elektroinstalačních rozvodů před účinky nadměrně vysokého proudu (nadproud) při zkratu nebo přetížení. Jističe jsou ochranné přístroje a nejsou primárně určeny k zapínání či vypínání obvodů.Jmenovitá zkratová zapínací schopnost Icm
Vyjadřuje se jako maximální předpokládaný vrcholový (dynamický) proud. Zjednodušeně řečeno, jisticí přístroj nebo odpínač s jmenovitou zkratovou zapínací schopností Icm je schopen zapnout předpokládaný zkratový proud o vrcholové hodnotě maximálně se rovnající hodnotě Icm.Uvolněné kontakty: Vlivem vibrací nebo stáří se mohou kontakty v jističi uvolnit, což může vést k bzučení. V tomto případě je nutné jistič vyměnit. Zkrat: Pokud dojde ke zkratu v obvodu, jistič by se měl vypnout. Pokud se ale nevypne a začne bzučet, může to znamenat, že je vadný a je nutné ho vyměnit.
Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov.
Proč vypadávají pojistky : Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem.
Na co všechno je dobré mít pojistku : CO MÁ VÝZNAM
Je dobré pojistit se pro případy, kdy úraz zanechá takzvané trvalé následky. To totiž do budoucna může negativně ovlivnit vaše příjmy. Povinnost mít pojištěnou nemovitost mají ti, kdo si dům či byt koupili na hypotéku. Pro ostatní má význam jistota, že když vyhoří, vyplacené pojistné plnění jim pomůže.
Proč nemít životní pojištění
Proč nemít životní pojištění Bez životního pojištění se člověk obejde v situaci, kdy je dostatečně finančně zajištěn, nesplácí hypotéku a má vytvořeny potřebné rezervy pro případ nenadálých situací, jako je úraz, dlouhodobá nemoc, pracovní neschopnost nebo invalidita.
Pokud jistič stále vypadává (vypíná) volejte elektrotechnika – patrně se jedná o vadný hlavní jistič. Pokud se výpadek elektrické energie nekonal při prováděných úpravách interiéru (např. bourání, vrtání…) patrně by se jednalo o porušené vedení.Co když vypadnou pojistky Pokud nastane výpadek proudu, nejčastěji se jedná o ohlášený výpadek proudu. Obvykle se jedná o údržbu sítě vysokého napětí, případně opravy na místních rozvaděčích. Tyto výpadky ohlašuje distributor, a to s dostatečným předstihem, aby se na ně domácnosti mohly připravit.
V jaké poloze mají být pojistky : Jistič musí být umístěn v elektroměrovém rozváděči ve svislé poloze, aby pohyb ovládací páčky jističe byl nahoru a dolů a páčka byla v zapnuté poloze nahoře.