Těstoviny pocházejí z Itálie, první zmínka o nich pochází z 1. století n. l. ve známé Apiciově knize (který žil v době císaře Tiberia), kde je popisována příprava sekaného masa nebo ryb obložených těstovinami „lagana“ (předchůdce lasagne).Špagety (italsky spaghetti, výslovnost [spaˈɡetti]) jsou italské těstoviny tenkého a podlouhlého tvaru, typicky zhruba 2 mm tlusté a 30 cm dlouhé v syrovém stavu. Špagety jsou základní potravinou v Itálii, odkud pochází.Mezi nejznámější druhy patří:
- Spaghetti (špagety)
- Farfalle (mašle)
- Penne (trubky)
- Fusili (vřetena)
- Tagliatelle (široké nudle)
- Tortellini (plněné prstýnky)
- Lasagne.
Odkud jsou Spagety Bolognese : Původ boloňské omáčky se váže k francouzskému pokrmu zvanému ragoût, jež získal na oblibě v 18. století. Nejstarší známý recept na ragú servírované s omáčkou pochází z města Imola nedaleko Bologni kde ho na konci 18. století servíroval Alberto Alvisi, kuchař kardinála Barnaby Chiaramontiho, pozdějšího papeže Pia VII.
Odkud pochází makarony
Makaróny | |
---|---|
Místo původu | Itálie |
Složení | |
pšeničná mouka | |
multimediální obsah na Commons |
Odkud jsou špagety Bolognese : Původ boloňské omáčky se váže k francouzskému pokrmu zvanému ragoût, jež získal na oblibě v 18. století. Nejstarší známý recept na ragú servírované s omáčkou pochází z města Imola nedaleko Bologni kde ho na konci 18. století servíroval Alberto Alvisi, kuchař kardinála Barnaby Chiaramontiho, pozdějšího papeže Pia VII.
Boloňská omáčka je jedno z nejtradičnějších jídel italské kuchyně, které vzniklo v severní Itálii už v 19. století. Jak je patrné z názvu, pochází originální boloňská omáčka z Boloně, hlavního města regionu Emilia Romagna.
Rigatoni jsou suché bezvaječné těstoviny ze semolinové mouky ve tvaru kratších dutých rour s rovnými konci, jsou větší než penne. Mají vroubkovaný povrch po celé délce a tím lépe drží s omáčkou a nastrouhaným sýrem. Těstoviny se doporučují vařit v osolené vodě zhruba jeden litr vody na 100 g těstovin.
Co je to pappardelle
Pappardelle (z italského pappare – „polykat“) je druh těstovin v podobě cca 2–3 cm širokých nudlí. Jejich obdobou jsou toskánské Fettuccine. V Itálii jsou velmi populární, takže se např.Carbonara je způsob úpravy těstovin pocházející z italské kuchyně, rozšířený především v Římě a okolí. Nejčastěji se vaří ze špaget nebo jejich verze z kraje Lazio, zvané bucatini, mohou se však použít i jiné druhy těstovin.Carbonara je způsob úpravy těstovin pocházející z italské kuchyně, rozšířený především v Římě a okolí. Nejčastěji se vaří ze špaget nebo jejich verze z kraje Lazio, zvané bucatini, mohou se však použít i jiné druhy těstovin. První zmínka pochází z roku 1837 od neapolského spisovatele Ippolita Cavalcantiho.
Lasagne (singulár lasagna) jsou italské velmi široké těstoviny. Slovo také běžně odkazuje k pokrmu, který se vyrábí z těchto těstovinových plátů. Některá data mohou pocházet z datové položky. Vznik lasagní se obvykle klade do Neapole, kde vznikl první moderní recept, který dal vzniknout tradičnímu pokrmu.
Jak dlouho varit Bolonskou : Vsypte cibuli, mrkev, řapíkatý celer a česnek a opékejte je na středním stupni 3 minuty doměkka. Přilijte rajčatové pyré a vařte 3 minuty za stálého míchání. Přidejte k masu zbylé suroviny, vařte 5 minut, snižte teplotu, zakryjte pokličkou a nechte 2,5 hodiny mírně vařit. Občas promíchejte.
Co je belgická omáčka : Jemná rajčatová omáčka lehce nasládlé chuti na majonézovém základu ochucená smaženou cibulkou. Vhodná na grilované maso a smažené pokrmy. Velice vhodná také na přípravu hot dogů.
Jak varit pappardelle
Do pánve nalijte 5 litrů vody a lžíci soli. Když se voda začne vařit, přidejte Pappardelle a vařte po dobu uvedenou na obalu. Těstoviny promíchejte až po uvaření. Scedíme a přidáme omáčku.
Původ boloňské omáčky se váže k francouzskému pokrmu zvanému ragoût, jež získal na oblibě v 18. století. Nejstarší známý recept na ragú servírované s omáčkou pochází z města Imola nedaleko Bologni kde ho na konci 18. století servíroval Alberto Alvisi, kuchař kardinála Barnaby Chiaramontiho, pozdějšího papeže Pia VII.„Ke špagetám používáme lžíci a vidličku. Lžíci držíme v levé ruce a vidličku v pravé. Etiketa ale také připouští mít pouze vidličku v pravé ruce a jíst špagety jen vidličkou, jak to dělají Italové.
Kolik vajec do carbonara : Suroviny
- špagety (těstoviny) 350 g.
- pancetta 100 g. nebo uzený bok.
- sýr pecorino 50 g.
- parmazán 50 g.
- vejce 3 ks. velká
- česnek 2 stroužky.
- máslo 50 g.