Za první skutečnou konzervu je považována plechovka, kterou vymyslel v roce 1810 Angličan Peter Durand. Válcová plechová nádoba z pocínovaného plechu byla pěkně bytelná, musela se otvírat bajonetem. (Otvírák na konzervy nemohl být pochopitelně na světě dřív než konzerva.)Získal ji pařížský kuchař Nicholas Appert, který vymyslel konzervování ve skleněných nádobách. Krátce po něm přišel Angličan Peter Durand s konzervami plechovými, na něž získal patent 25. dubna 1810.Konzervace zvýšenou teplotou: blanšírování, pasterace, sterilace, frakcionovaná sterilace.
Co je to konzerva : Konzerva pochází od slova konzervovat, jedná se o každý zásobník určený pro dlouhodobé skladování a konzervaci netrvanlivých komodit, zejména potravin, a to v běžných teplotních a vlhkostních podmínkách.
Kdo vymyslel zavařování
Možná se budete divit, ale zavařování nemá zase tak hluboké kořeny. Ve světě začal se zavařováním okolo roku 1800 francouzský kuchař Nicolas Appert, když vynalezl sterilaci. Získal za ni cenu vypsanou francouzskou vládou a za utržené peníze založil první konzervárnu.
Kdy byl vynalezen otvírák na konzervy : William Lyman vynalezl v roce 1870 otvírák, který řezal plechovku malým kolečkem. V roce 1925 byl pak uveden otvírák s otočným kolečkem a v roce 1931 byl představen první elektrický otvírák na konzervy.
Vůbec první konzervu vymyslel pařížský cukrář Nicholas Appert v roce 1810, a to na základě státní zakázky vyhlášené Napoleonem Bonapartem.
Historie kopaček
Jejich historie sahá až do 16. století ke králi Jindřichu VIII., kterému vadilo, že v dobových střevících se špatně pohybuje a málo mu chrání nohu. Kopačky byly vyrobeny jeho osobním ševcem Corneliusem Johnsonem za cenu 4 šilinků, což je dnešní ekvivalent 100 liber, v roce 2013 asi 3000 Kč.
Co to znamená konzervace
Konzervace je uzavření nějakého stavu a zabránění jeho další změny. Pojem může označovat více významů: Konzervace potravin – metody a technologie pro dlouhodobější skladování netrvanlivých potravin za běžných teplotních podmínek. Muzejní konzervace – viz sbírkový předmět.Pro skladování vyberte suché místo bez větších výkyvů teplot, na konzervy by rozhodně neměly dopadat sluneční paprsky. Teplota by neměla klesnout blíže k nule ani vystoupat nad 35 °C.Podle studie Harvardovy univerzity totiž konzervy obsahují vysoké množství chemikálie zvané bisfenol A, která má nepříznivý vliv na imunitní a endokrinní systém. S jídlem se tak nebezpečné látky dostávají do těla, což může vést až ke vzniku některých druhů rakovin.
Konzerva dnes
Přesto dominantní variantou je konzerva kovová. Dnešní konzervové plechovky se vyrábí z ocelového bílého/pocínovaného plechu, nebo méně často z hliníku. Kov vedle UV a O2 bariéry a tím zvýšené ochrany produktu, poskytuje další výhody (pevnost, neprodyšnost, dobrá tepelná vodivost, vysoká životnost atd.)
Kdo vynalezl kyselé okurky : Smažené okurky se staly populární na jihu USA na počátku 60. let 20. století. Za jejich vynálezce je často označován Bernell "Fatman" Austin, který je v roce 1963 zařadil do jídelního lístku podniku Duchess Drive In v Atkinsu v Arkansasu.
Jak se říká Nakladanym Okurkam : Pro zavařování se používá okurka polní (nakládačka), přidává se koření a lák.
Kdo vynalezl otvírák
Zasloužil se o to Thomas Kensett, který se přistěhoval z Anglie krátce po vynálezu konzervy. Už v roce 1812 začal v New Yorku vyrábět a prodávat první konzervy. Zpočátku používal skleněné nádoby, ale brzy s tchánem přešli na nádoby plechové.
Na tyhle dekorace se vám bude hodit!
- Zahradní držák na pití Užíváte si opalování na lehátku v zahradě
- Pomačkaná váza. Malá, ale stabilní váza se hodí jistě každému – a z plechovky jde vyrobit během pár minut.
- Ohýnek v konzervě
- Organizér na drobnosti.
- Dárková krabička.
- Zahrádka v konzervě
- Hvězdné nebe v plechu.
Proces ukládání potravin do plechovek vynalezl údajně francouzský inženýr a vynálezce Philippe de Girard. Svůj nápad předal britskému obchodníkovi Peteru Durandovi, aby ho nechal patentovat. Stalo se tak v roce 1810.
Kdo vymyslel kopačky : V Německu v roce 1924 založili dva bratři Adi a Rudolf Dasslerovi továrnu na výrobu bot (Gebrüder Dassler Schuhfabrik). Hned následující rok, zařadili do výroby první kopačky, u kterých se daly měnit kolíky (6 nebo 7 kusů), dle aktuálních povětrnostních podmínek a povrchu.