Kdo vymyslel punčochy?
Jsou vynálezy, které zazáří jako kometa a zase rychle zmizí. Jiné ale zůstávají a jejich obliba s lety neklesá. To je případ silonek, dámských punčoch a punčocháčů z umělých vláken, která v polovině 20.Výzkum tehdy nevedla žena, ale muž. A to rovnou chemik, Wallace Hume Carothers. Nylon se zpočátku používal v kartáčovém průmyslu, teprve později se podařilo vyrobit mimořádně tenké vlákno, po kterém hned skočili pletaři.Rok 1950 je tradičně spojován s vynálezem polyamidové příze, a tedy i prvními silonkami a jménem Otto Wichterle. Tento nadaný vědec ovšem přišel se svým nápadem už o několik let dříve. Kvůli probíhající druhé světové válce ale jeho velké odhalení o pár let odložil. Na oblibě to silonkám ale neubralo.

Co znamená na Silonkách 20 den : Jedná se o tloušťku materiálu. Před označením DEN neboli “titer denier” vždy nalezněte číslo. Čím nižší číslo je, tím jsou punčocháče tenčí. Na jaro jsou ideální punčocháče 15–20 DEN.

Co se vynalezlo v Česku

Mnohé vynálezy našich vědců, inženýrů a badatelů ale přinášejí obrovský užitek celému světu – namátkou objev krevních skupin, kontaktní čočky, účinná vakcína proti pravým neštovicím, nanovlákna, umělé cévy či polarografie. V českých chytrých hlavách se zrodily i podsadové stany, protitankoví ježci nebo semtex.

Kdo vynalezl gel : Otto Wichterle

prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc., dr. h. c.
Otto Wichterle
Narození 27. října 1913 Prostějov Rakousko-Uhersko
Úmrtí 18. srpna 1998 (ve věku 84 let) Stražisko Česko
Alma mater České vysoké učení technické v Praze

Historie silonu začala ve zlínské laboratoři firmy Baťa, kde vynálezce Otto Wichterle v roce 1940 vypracoval výrobní postup k přípravě kaprolaktamu. Aby se výsledky projektu udržely v tajnosti před Němci, prováděly se pokusy jen na malém zařízení s maximálně 30 kg materiálu.

Washington (USA) – Patent na nylon – jemné, pevné, pružné, odolné a první plně syntetické polyamidové vlákno – získala před 80 lety, 16. února 1937, americká chemická společnost DuPont. Vlákno, které bylo údajně pojmenováno podle měst New York a Londýn, se stalo jedním z jejích nejúspěšnějších produktů.

Kdo vynalezl punčoch

Reverend Lee představil první punčochy vyrobené z čistého hedvábí královně Alžbětě v Anglii v roce 1607. O devět let později byl představen první moderní prototyp tkacího stroje.Kontaktní čočkaOtto Wichterle / Vynálezy

Otto Wichterle, největší osobnost československé chemie v období po druhé světové válce a vědec, díky němuž jsou dnes široce dostupné a levné měkké (hydrofilní) kontaktní čočky, umírá 18. srpna roku 1998.Velmi jemné punčochové zboží má sílu 6-15 DEN, středně silné punčochové zboží má sílu 30-50 DEN, silné 60-100, velmi silné 120 a více DEN. Vysoké číslo DEN je pak známkou kvalitních kryjících punčoch. Zkratka jednotky měření síly vlákna (Denier).

jednotka času trvající 24 hodin, denní doba, čas mezi východem a západem slunce, tedy opak noci.

Co Česko dalo světu : České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Kdo je vynálezce : Vynálezce je člověk (fyzická osoba), který vytvořil (vynalezl) nějaký nový předmět nebo technický či technologický princip nebo metodu (technické řešení). Tento výtvor se nazývá vynález.

Co vymyslel Otto Wichterle

Kontaktní čočkaOtto Wichterle / Vynálezy

Otto Wichterle, největší osobnost československé chemie v období po druhé světové válce a vědec, díky němuž jsou dnes široce dostupné a levné měkké (hydrofilní) kontaktní čočky, umírá 18. srpna roku 1998.

Historie. Původním objevitelem hydrogelu je český vědec Drahoslav Lím, který první sloučeninu syntetizoval v roce 1953. Na jeho objev navázal jiný český vědec, Otto Wichterle, který objevu využil pro výrobu měkké kontaktní čočky.Nejstarší dochovaná obuv je stará asi 10 tisíc let, jenže obuv se vždycky vyráběla z přírodních materiálů (kůže, sláma, dřevo), takže většinou zetlela. Američtí vědci z Washingtonovy univerzity v St. Louis se ale domnívají, že člověk nechodil bos už před 40 tisíci lety.

Kdo vymyslel Polednici : Polednice je čtvrtá balada ve sbírce Kytice Karla Jaromíra Erbena.