Kdo vymyslel objem?
Archimédés ze Syrakus, řecky Αρχιμήδης, latinsky Archimedes (287 př. n.Archimédés ze Syrakus, řecky Αρχιμήδης, latinsky Archimedes, (287 př. n. l. – 212 př. n. l. Syrakusy), byl řecký matematik, fyzik, filozof, vynálezce a astronom.Faktem je, že Heuréka se při vyřešení obtížného problému volá i dnes. Archimedes proslul i jiným výrokem: „Nedotýkej se mých kruhů! “ Prý to bylo poslední, co v životě řekl. Jeho Syrakusy, které Archimedes pomáhal bránit svými válečnými stroji, dobyli v roce 212 před Kristem Římané.

Co zvolal Archimédes : Slavná legenda o Archimedovi a koruně krále Hieróna II.

Archimedes při přemýšlení nad zadaným problémem přišel na to, jak určit objem zlaté koruny, ve vaně. Povšiml si, že se hladina vody zvedne, když se do ní ponoří. Tehdy zvolal: „Heuréka! “ (Našel jsem!).

Jak zní Archimédův zákon

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa. Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzhůru vztlaková síla. Její velikost se rovná Fvz = VT. ρK.

Kdo rekl Nerus mě kruhy : Archimedes byl zrovna zabrán do řešení nějakého problému zakresleného do písku na své zahradě. Když se do zahrady vřítil římský voják, Archimedes vykřikl: „Muži, neruš mi mé kruhy!

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa. Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzhůru vztlaková síla. Její velikost se rovná Fvz = VT.

Traduje se, že Archimédés odbyl římského vojáka slovy: Noli tangere (turbare) circulos meos! 20 Nedotýkej se mých kruhů!, resp. Neruš mé kruhy!

Kdo vykřikl Heuréka

Výkřik „heuréka“ údajně pronesl slavný antický myslitel Archimédés, když přišel na svůj nejzásadnější objev – fenomén dodnes známý jako Archimédův zákon.Zákon zní: Jestliže na kapalinu v uzavřené nádobě působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu. (Totéž platí i pro plyny.) Pascalův zákon mluví o přenosu tlaku do libovolného místa v kapalině, přitom se tlak nikde neztrácí.Vztlaková síla: je síla, která nadnáší těleso ponořené do kapaliny. Má opačný směr než gravitační síla, směřuje tedy vzhůru.

Zákon zní: Jestliže na kapalinu v uzavřené nádobě působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu. (Totéž platí i pro plyny.) Pascalův zákon mluví o přenosu tlaku do libovolného místa v kapalině, přitom se tlak nikde neztrácí.

Jak Archimedes objevil svůj zákon : K objevu se váže historka, podle níž Archimédés přišel na jeho podstatu při koupeli. Přemýšlel, jak odhalit podvod klenotníka, který nahradil zlato v královské koruně za jiný, méně ušlechtilý kov. Samotná myšlenka jej napadla při pozorování hladiny vody ve vaně, do které se ponořil.

Kdy vznikla Heureka : Interaktivní nákupní rádce Heureka.cz byl založen společností Miton v roce 2007, kdy zaujal nápadem zkombinování mnoha služeb do jednoho celku.

Kdo vlastní Heureku

Skupina PPF drží v Heureka Group podíl 50 procent. Druhým vlastníkem je EC Investments. V roce 2023 Heureka pokračovala ve vylepšování svých služeb a technologií – udělala významný krok v budování vlastní jednotné nákupní platformy, která sjednotí různá technologická řešení ve všech devíti zemích.

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa. Na těleso ponořené do kapaliny působí svisle vzhůru vztlaková síla. Její velikost se rovná Fvz = VT.Blaise Pascal je považován za předchůdce moderní počítačové techniky. Pro svého otce zkonstruoval první kalkulátor s názvem Pascalina. Po smrti otce (1651) žil nákladným životem s celým dvorem. Měl však chatrné zdraví, trápily ho různé bolesti, v roce 1647 na čas ochrnul.

Jak vzniká vztlak : Křídlo letadla má nesouměrný tvar – jeho horní plocha je více zakřivená než dolní. Vzduch nad křídlem se proto pohybuje rychleji než vzduch pod křídlem a díky tomu je tlak nad křídlem nižší než pod ním. Rozdíl obou tlaků pak vytváří vztlak, který drží letadlo ve vzduchu.