Kdo vymyslel kladkostroj?
Archimédés

Archimédés ze Syrakus (řecky: Ἀρχιμήδης)
Narození 287 př. n. l. Syrakusy, Sicílie (Velké Řecko)
Úmrtí 212 př. n. l. Syrakusy, Sicílie
Příčina úmrtí Zabit při dobytí Syrakus Římany
Národnost řecká

Největším vynálezem v této oblasti (kolem 4. století př. n.l.), který se používá až do dnešní doby, bylo objevení kladkostroje – složených kladek z jedné volné a jedné pevné.U volné kladky nám stačí síla poloviční, ale aby práce zůstala stále stejná, musíme zdvojnásobit dráhu, tzn. potáhnout provaz o 60 cm. Kombinací pevné kladky a volné kladky nám vznikne kladkostroj.

Kde se vyuziva kladkostroj : V technické praxi se kladky používají u nejrůznějších mechanismů, od zavěšení hodinového závaží až po velká zdvihadla, stavební, důlní a těžební stroje, dále pro napínání drátů elektrického vedení, vypínání plachtoví na jachtách, při stavbách drátěných ohrad či plotů apod.

Kdy byl vynalezen rohlík

Traduje se, že rohlíky začal vyrábět jeden vídeňský pekař na počest vítězství nad osmanskou říší v roce 1683, kdy Turci obléhali Vídeň a jejich útok byl odražen. Začal tedy vyrábět pečivo ve tvaru půlměsíce, symbolu turecké říše.

Jak vypada kladkostroj : Kladka je založena na principu páky. U pevné kladky je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé, tíha břemena a zvedající síla mají stejnou velikost i směr. Výhoda pevné kladky je pouze v tom, že usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.

Kladkostroj vám usnadní práci

Právě kladkostroj pomůže s nadzvednutím i spuštěním nákladu a dokáže jej také udržet ve zvednuté poloze. Skládá se z pevných a volných kladek, které dokážou zvýšit mechanickou účinnost a redukují tak námahu, která je třeba k vytažení břemene na řetězu či laně.

Kladka vlastně funguje na principu páky. Na pevné kladce je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé. Tíha břemene i zvedající síla mají tedy stejnou velikost i směr. Tato kladka tedy usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.

Odkud pochazi pikador

A co to ten pikador vlastně je Jde o párek v rohlíku, který prý roku 1972 českobudějovický řezník Václav Masopus objevil během dovolené ve Španělsku. Vynález začal prodávat ve své masně v Krajinské ulici rovněž v Českých Budějovicích a nazval jej pikador podle španělských krotitelů býků.Názvem loupák se dříve označoval slaný tukový rohlík, nověji se tak označuje nasládlý makový rohlík, nahrazující dřívější makové housky neboli loupáky či makovky. Využitelná energie 43 g bílého rohlíku dosahuje 640 kJ.Pevná kladka

Výhodou je, že když chci břemeno zvednout o půl metru, stačí mi mým koncem provazu popotáhnout také o půl metru. To je fajn. Nevýhodou je, že musím vynaložit úplně stejnou sílu, jakou působí břemeno.

Z fyzikálního hlediska dělíme kladky na: pevné kladky, volné kladky a kladkostroje. Pevné kladky jsou takové, které jsou pevně připevněny ke kotvícímu bodu. Při pohybu lana se nepohybují a pouze mění směr vedení lana. Kladka nám práci neušetří, ale usnadní – je snazší tahat směrem dolů, než vytahovat směrem vzhůru.

Kdo vymyslel párek v rohlíku : Prvním byl Charles Feltman, jenž začal párky s bílým pečivem prodávat v New Yorku roku 1871. Záhy se z nich stal hit zábavních parků a stadionů. O pár desítek let později, roku 1904, další Němec, anton Feuchtwanger, párky napěchoval přímo do rozříznutého pečiva.

Proč se říká hot dog : Víte, jak vznikl název hot dog Američanům párek připomínal tvar těla jezevčíka, tak vzniklo pojmenování jezevčí párky. Kreslíř však do časopisu udělal tak dobrou reklamu, že se ujalo pojmenování hot dog. K nám přivezl Václav Masopust v sedmdesátých letech ze Španělska název pikador, tedy párek v rohlíku.

Kdo vymyslel rohlík

Historie. Traduje se, že rohlíky začal vyrábět vídeňský pekař Peter Wendler na počest vítězství nad Osmanskou říší v roce 1683, kdy Turci obléhali Vídeň a jejich útok byl odražen. Začal tedy vyrábět pečivo ve tvaru půlměsíce, což je symbol islámu.

Rohlík je v Česku stále nejprodávanějším čerstvým pečivem. Ročně ho všechny české pekárny tohoto koncernu upečou přes 670 milionů kusů. Celkový trh rohlíků je ale ještě mnohem větší – odhaduje se na více než 4,5 miliardy kusů.Kladka vlastně funguje na principu páky. Na pevné kladce je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé. Tíha břemene i zvedající síla mají tedy stejnou velikost i směr. Tato kladka tedy usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.

Co to je volná kladka : U volné kladky je jeden konec lana upevněn v horním bodě, zatímco kladka je volně spuštěna do dolní části provazu a tahá se za volný konec lana. V případu volné kladly musíme působit silou ve směru přemisťování, ale stačí vyvinout poloviční sílu, než je tíha nákladu.