V roce 1793 Alessandro Volta sestavil první galvanický článek. Postavil ho z nebiologického materiálu, aby zpochybnil Galvaniho teorii živočišné elektřiny a potvrdil vlastní teorii kontaktní elektřiny kov-kov.Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta (18. února 1745 Como, Milánské vévodství – 5. března 1827 Como, Lombardsko-benátské království) byl italský fyzik proslulý svými objevy v oboru elektřiny. Objevil například třecí elektřinu, vynalezl Voltův elektrický článek nebo zdokonalil kondenzátor.Galvanický článek je zařízení, které jako zdroj energie využívá redoxní reakce. Tento článek funguje na principu přeměny chemické energie na energii elektrickou. Galvanický článek je zdrojem stejnosměrného napětí. Lidově se galvanickému článku říká baterie.
Proč vzniká na primárním Galvanickém článku napětí : Elektro- motorické napětí na galvanickém článku vzniká z rozdí- lu potenciálů na elektrodách, elektrické potenciály jsou důsledkem chemických reakcí mezi elektrodami a elek- trolytem.
Kdo vymyslel el proud
Michael Faraday učinil důležitý objev, že bychom mohli generovat elektrický proud pohybem magnetu v blízkosti cívky drátu. Z tohoto se narodil generátor. První veřejná elektroenergetická síť byla postavena v Godalmingu v Anglii, kde byl ve městě používán malý hydroelektrický generátor pro napájení řady pouličních lamp.
Kdo vynalezl elektroměr : První elektroměr vynalezl T. A. Edison a vzhledem připomínal hodiny. Počátkem 20. století se tento přístroj stal běžnou součástí domácností, ve kterých zůstává dodnes, ovšem v poněkud pozměněné konstrukci.
Noviny zaznamenaly, že často protichůdná svědectví vyvolávají u veřejnosti pochybnosti o zákonu o popravě elektrickým proudem. Edison poté jednoznačně prohlásil, že 1000 voltů střídavého proudu snadno zabije kteréhokoli člověka, čímž část veřejnosti uklidnil.
Vztah mezi elektrickým proudem, napětím a odporem v jednoduchém elektrickém obvodu objevil německý fyzik Georg Simon Ohm v roce 1826. Ohmův zákon říká, že elektrický proud v obvodu je přímo úměrný elektrickému napětí. Jednotkou elektrického proudu je Ampér [A].
Co je galvanický
Galvanický proud je historický název pro stejnosměrný proud.
Tento typ proudu je charakte-ristický jednosměrným tokem elektrického náboje. Prvním praktickým zdrojem (článkem) stejnosměrného (galvanického) proudu byl Voltův sloup, který v roce 1800 sestavil a v Londýně představil italský fyzik Alessandro Volta.Rozdíl mezi galvanickým článkem (tzv. primární článek) a akumulátorem (sekundární článek) spočívá v možnosti akumulátor připojením k elektrickému zdroji napětí opakovaně nabíjet. V praxi se používají akumulátory spojené sériově do akumulátorových baterií s napětím (resp. ).V galvanickém článku je katoda kladným pólem a anoda záporným pólem, v elektrolytickém článku je tomu naopak. (elektromotorické napětí, elektromotorická síla) je napětí článku měřené za bezproudového stavu.
Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.
Kdo vymyslel první pluh : Rolník z Rybitví, František Veverka, neměl žádné vyšší vzdělání, ale spolu se svým bratrancem kovářem, Václavem Veverkou, zdokonalili pluh tak, že dokázal půdu nejen obracet, ale i kypřit a drobit. Bratranci poprvé s ruchadlem orali v roce 1827 poblíž Lhoty pod Libočany na Královéhradecku.
Kdo vymyslel elektrický proud : Michael Faraday učinil důležitý objev, že bychom mohli generovat elektrický proud pohybem magnetu v blízkosti cívky drátu. Z tohoto se narodil generátor. První veřejná elektroenergetická síť byla postavena v Godalmingu v Anglii, kde byl ve městě používán malý hydroelektrický generátor pro napájení řady pouličních lamp.
Kdo vynalezl Ampermetr
William Duddell (1. července 1872 – 4. listopadu 1917) byl britský fyzik a elektroinženýr. Mezi jeho vynálezy patří oscilograf s pohyblivou cívkou, termo-ampérmetr a termo-galvanometr.
6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.Stačí, aby se lidské tělo dostalo do elektrického obvodu. Na výši napětí (volty) přitom tolik nezáleží, škodí proud – to jsou "ampéry".
Kdo vymyslel Ohmův zákon : Tento poznatek objevil již v roce 1826 německý fyzik Georg Ohm. Na jeho počest se tento zákon nazývá Ohmův. Pomocí tohoto vztahu můžeme odvodit jednotku elektrického odporu jeden ohm: Je to odpor vodiče, v němž stálé napětí jeden volt mezi konci vodiče vyvolá proud jeden ampér.