Kdo vymyslel César salát?
Jako jeho tvůrce se obvykle uvádí italský kuchař působící v Mexiku a v USA, Cesare Cardini (1896–1956), na jehož počest je také pojmenován. Vznikl údajně u příležitosti oslav 4. července 1924, existuje ale i celá řada verzí o vzniku receptu. Od roku 1948 Cardini začal také s tovární výrobou dressingu.Salát César (Caesar) najdete jako stabilní položku amerických menu.Zálivka má jasně dané složení – nesmějí v ní chybět čerstvé žloutky, dijonská hořčice, sardelky (neboli ančovičky), estragonový ocet a panenský olivový olej. Máte-li obavu z čerstvých vajec, použijte pasterizovaná (případně můžete žloutky nahradit odpovídajícím množstvím majonézy a tu pak dochutit podle potřeby).

Kolik kalorii má Caesar : Nutriční hodnoty

BÍLKOVINY
15.1 / 100g 33,2g / porce
1046 / 100g 2301,2g / porce
KCAL
250 / 100g 550g / porce

Odkud pochází salát

Salát, odborně locika setá nebo locika salátová (Lactuca sativa L.) je listová zelenina původem snad z Asie. Do střední Evropy se dostala ve středověku ze Středozemí. Vyskytuje se pouze v kultuře a je známo mnoho variet, či kultivarů různých tvarů a barev listů.

Odkud pochazi salat coleslaw : Salát coleslaw je dílem holandských zakladatelů státu New York, kteří pěstovali kolem řeky Hudson zelí a připravovali z něj salát, jemuž říkali koosla (kool je v holandštině zelí, sla znamená salát).

Suroviny

  • máslo 60 g.
  • olivový olej 30 ml.
  • česnek (nasekaný nadrobno) 3 stroužky.
  • chléb (podmáslový, nakrájený na tenké plátky nebo na kostky) 1 ks.
  • hladkolistá petržel 30 ml.
  • strouhaný parmazán 20 ml.
  • římský salát (rozložený na jednotlivé listy) 1 velká hlávka.


Postup přípravy

Do vyšší nádoby nalijeme část olivového oleje, přidáme majonézu, worchesterovou omáčku, ančovičky, dijonskou hořčici, nastrouhaný parmazán a plátky česneku. 3. Vše důkladně rozmixujeme ponorným mixérem do hladké konzistence.

Jak se dělá dresink na Caesar salát

Postup přípravy

Do vyšší nádoby nalijeme část olivového oleje, přidáme majonézu, worchesterovou omáčku, ančovičky, dijonskou hořčici, nastrouhaný parmazán a plátky česneku. 3. Vše důkladně rozmixujeme ponorným mixérem do hladké konzistence.Polníčku se prý přezdívá „nejzdravější salát světa“. Obsahuje totiž opravdu hodně zdraví prospěšných látek. Vitamíny skupiny B tříbí mysl a zlepšují náladu. Pro vysoký obsah kyseliny listové je doporučovaný těhotným ženám.Přibližná hodnota energetického příjmu pro děti, dospívající dívky, aktivní ženy a muže se sedavým zaměstnáním je 2150 kcal/den (9000 kJ). Přibližná hodnota energetického příjmu pro dospívající chlapce a aktivní muže je 2440 kcal/den (10200 kJ).

První recept na salát byl uveden v nejstarší britské kuchařce The Forme of Cury ze 14. století. Jednalo se o směs salátových listů, pórku a špenátu dochucenou česnekem a bylinkami a ozdobenou jedlými květy. O 5 století později se objevily i recepty na sladké saláty od naší Magdaleny Dobromily Rettigové.

Kdo vymyslel Coleslaw : Málokdo však ví, že má holandský původ. V Holandsku se jmenuje koolsla a v překladu znamená jednoduše zelný salát. Proto, že se salát podává studený, říká se mu někdy i „cold slaw“. V Holandsku se však salát původně podával teplý.

Odkud pochazi salát : První publikací, která pojednává výhradně o salátech byla kniha Johna Evelyna Acetaria: A Discourse on Sallets vydaná v Londýně v roce 1699. Ta uvádí, že zeleninové saláty pochází z Itálie a Nizozemska.

Odkud je šopský salát

Šopský salát s balkánským sýrem se zabydlel v celé střední Evropě, ale věřte mi, že chuť domácích ingrediencí vám jej představí úplně jinak. Jeho jméno pochází z šopského etnika v oblasti kolem hlavního města Sofie. Všude v Bulharsku, a určitě i ve zmíněném „šopáku“ narazíte na nejslavnější koření – čubricu.

Gauis Julius Caesar byl především výborný politik, ačkoliv on sám se považoval za vojevůdce. Nahradil v Římě vládu republiky samovládou a připravil půdu pro vznik císařství. Na jeho obranu lze říci, že u něj nebyla samovláda cílem, ale prostředkem k dosažení cílů.Pokud chcete šopský salát připravit opravdu autenticky, poohlédněte se po bulharském sýru Sirene, který je měkký a vyrábí se z kravského, ovčího i kozího mléka. Podobnou chuť i konzistenci má třeba Lučina salátová. Do šopského salátu můžete přidat i černé olivy.

Jak nahradit ančovičky : Ančovičky se dají nahradit sójovou omáčkou, worcestrovou omáčka, kapary, miso pastou umami pastou nebo olivami.