státní správu vykonává nejen stát, ale také samosprávy – obce a kraje. Podle míry přenesené působnosti se české obce dělí na obce se základní působností (všechny obce), obce s pověřeným obecním úřadem (388) a obce s rozšířenou působností (205).Vykonávají ji ústřední orgány státní správy, územní orgány státní správy s místní působností (např. vydávání pasů) a ostatní státní orgány (např. soudy). Naopak samospráva rozhoduje pouze o věcech, které se týkají pouze vymezeného území (např.Samosprávné postavení obcí, včetně jejich fungování, je založeno na osobním, územním a ekonomickém základu. Za občany obce, tedy osoby, které se mohou zapojovat do samosprávy obce, se považují všechny osoby, které mají státní občanství České republiky a jsou v obci hlášeny k trvalému pobytu.
Co je to státní správa a samospráva : Veřejnou správu pak můžeme dělit na: státní správu a samosprávu. Státní správa je vykonávána státem, samospráva potom veřejnoprávními korporacemi, které můžeme dále dělit na územní samosprávu a zájmovou samosprávu. – zájmová – např. profesní komory (lékařská, advokátní apod.)
Kdo je vykonavatelem veřejné správy
Vykonavatelé státní správy jsou především orgány státu označované jako správní úřady. Tito se dále dělí na dvě základní skupiny, přímí a nepřímí vykonavatelé státní správy. Přímí vykonavatelé státní správy – jedná se především o tzv. organizační složky podle zákona č.
Kdo zřizuje ministerstvo : Vláda je vrcholný orgán výkonné moci odpovědný Poslanecké sněmovně. Součástí výkonné moci jsou vedle vlády i ministerstva a jiné správní orgány. Lze je zřídit a jejich působnost vymezit pouze zákonem (zákon o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České socialistické republiky).
Zaměstnanec, zařazený do obecního úřadu na pracovní pozici „referent státní správy a samosprávy II“, zabezpečuje zejména: evidence, vytváření smluv, zpracování korespondence obecního úřadu, zpracování výběrových řízení
Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.
Jak dělíme samosprávu
Česká republika se člení na základní územní samosprávné celky (obce) a vyšší územní samosprávné celky (kraje). Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, které mají právo na samosprávu. Jedná se o veřejnoprávní korporace, jež mohou mít vlastní majetek a hospodaří podle vlastního rozpočtu.Územní samospráva je prostorově vymezený funkční celek, který je nadán právem sám rozhodovat o svých záležitostech. Příkladem územní samosprávy v České republice jsou obce jako základní územní samosprávné celky a kraje jako vyšší územní samosprávné celky.Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy(rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.
Činnost Úřadu vlády České republiky řídí vedoucí Úřadu vlády České republiky, s výjimkou organizačních věcí státní služby a služebních vztahů státních zaměstnanců; v těchto věcech postupuje vedoucí Úřadu vlády České republiky podle služebního zákona. Vláda řídí, kontroluje a sjednocuje činnost ministerstev.
Kdo řídí ministerstvo financí : Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Ministrem financí je od 17. prosince 2021 Zbyněk Stanjura (ODS).
Co je profesní samospráva : Profesní sdružení, unie, profesní organizace, komora nebo zájmová samospráva je nezávislé, zpravidla neziskové, sdružení (organizace) příslušníků – fyzických anebo právnických osob.
Co to je Referent
Referent se zabývá přípravou a zpracováním základních formulářů nebo papírové dokumentace, která následně slouží dalším oddělením nebo zákazníkům. Získává a zpracovává důležité informace související se zaměřením daného oddělení. Může mít na starost i vyřizování reklamací, připomínek a stížností.
Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.Ministerstvo je v oblasti bezpečnosti podle kompetenčního zákona, ústředním orgánem státní správy pro vnitřní věci, zejména pro: veřejný pořádek a další věci vnitřního pořádku a bezpečnosti ve vymezeném rozsahu, včetně dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu.
Kdo odvolává ministry : Práci ministrů řídí vláda. Předseda vlády však může ministra odvolat buď sám, nebo jeho odvolání navrhnout hlavě státu. Hlava státu v některých systémech musí takové žádosti vyhovět, v jiných nemusí. V takových případech pak předseda vlády obvykle sám rezignuje.