Kdo vydava nařízení kraje?
Vedle obecně závazných vyhlášek vydávají kraje ve své přenesené působnosti (státní správa přenesená na orgány územní samosprávy) také nařízení, která schvaluje rada kraje. Vyhlášky a nařízení kraje nabývají platnosti dnem zveřejnění ve věstníku právních předpisů kraje.Nařízení ve užším smyslu státněprávní terminologie je druhem podzákonného právního předpisu, který může vydávat vláda, ministerstvo nebo jiný správní úřad, obce a kraje k provedení zákona.Obecně závazné vyhlášky vydávají zastupitelstva v oblastech samosprávy obce nebo kraje (tzv. samostatná působnost), nařízení pak v oblastech, kde obec nebo kraj vykonávají státní správu (tzv. přenesená působnost).

Kdo schvaluje nařízení obce : Nařízení obcí jsou na rozdíl od obecně závazných vyhlášek vydávány radou obce, avšak s jednou výjimkou, kdy v obci vykonává působnost rady obce starosta, tehdy nařízení vydává zastupitelstvo obce.

Kdo vydává nařízení EU

Většina právních předpisů EU se přijímá tzv. řádným legislativním postupem, při němž má Evropský parlament (jehož poslanci se volí přímo) a Rada EU (složená ze zástupců 27 zemí EU) stejnou váhu. Komise nejprve předloží legislativní návrh Evropskému parlamentu a Radě.

Kdo vydává nařízení vlády : Pravomoc vlády vydávat nařízení vychází z čl. 78 Ústavy, který stanoví: „K provedení zákona a v jeho mezích je vláda oprávněna vydávat nařízení. Nařízení podepisuje předseda vlády a příslušný člen vlády“.

Většina právních předpisů EU se přijímá tzv. řádným legislativním postupem, při němž má Evropský parlament (jehož poslanci se volí přímo) a Rada EU (složená ze zástupců 27 zemí EU) stejnou váhu. Komise nejprve předloží legislativní návrh Evropskému parlamentu a Radě.

Pravomoc obce vydávat obecně závazné vyhlášky je stanovena v čl. 104 odst. 3 Ústavy České republiky. Podle tohoto článku mohou zastupitelstva obcí v mezích své samostatné působnosti vydávat obecně závazné vyhlášky.

Kdo vykonává dozor nad vydáváním a obsahem nařízení krajů a usnesení rozhodnutí a jiných opatření orgánů krajů v přenesené působnosti

Dozor nad vydáváním a obsahem nařízení obcí a usnesení, rozhodnutí a jiných opatření orgánů obcí v přenesené působnosti vykonávají krajské úřady.Zastupitelstvo obce

územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, rozhoduje o vyhlášení místního referenda či volí nebo odvolává starostu. Rozhodnutí zastupitelstva vykonává rada obce.Obecně lze uvést, že směrnice vydává starosta v přenesené působnosti za podmínky, že obec nemá tajemníka. Pokud obec tajemníka má, náleží tato pravomoc až na výjimky tajemníkovi. Nestanoví-li zákon jinak, vydává směrnice starosta, popř. tajemník, samostatně.

V samostatné působnosti mohou vydávat vyhlášky obce a kraje. Vyhlášky schvalují zastupitelstva těchto samosprávných jednotek. Právní předpisy vydávané v přenesené působnosti státní správy se nazývají nařízení a schvalují je rady samosprávných jednotek (např. rada obce, rada kraje).

Kdo v ČR vydává normy : Od 1. 1. 2018 převzala od ÚNMZ všechny činnosti související s tvorbou, vydáváním a distribucí technických norem Česká agentura pro standardizaci, která byla zřízena jako státní příspěvková organizace ÚNMZ podle zákona č. 265/2017 Sb., kterým se mění zákon č.

Kdo vydává úhradovou vyhlášku : je každoročně stanovena tzv. úhradovou vyhláškou ministerstva zdravotnictví. Vydání vyhlášky předchází dohodovací řízení mezi zástupci příslušných profesních sdružení poskytovatelů a zástupci zdravotních pojišťoven o hodnotách bodu, výši úhrad zdravotních služeb a regulačních omezeních.

Kdo a jak vykonává dozor nad obecně závaznými vyhláškami obce

Dozor nad vydáváním obecně závazných vyhlášek obce je v kompetenci Ministerstva vnitra. Dozor nad vydáváním nařízení obce vykonává krajský úřad.

Činnost v přenesené působnosti kontroluje krajský úřad.Nejdůležitějším je zastupitelstvo obce, jediný obecní orgán, o němž se Ústava ČR přímo zmiňuje. Dále je to rada obce (pokud je volena), starosta a obecní úřad. Orgánem obce je též komise, jestliže jí byl svěřen výkon přenesené působnosti.

Co dělá starosta : svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce a rady obce. spolu s místostarostou nebo jiným radním podepisuje právní předpisy obce, usnesení zastupitelstva obce a rady obce, také podpisuje spolu s ověřovateli zápisy z jednání zastupitelstva obce a zápisy z jednání rady obce.