Kdo vydá úmrtní list?
Vystavení úmrtního listu záleží na době doručení Listu o prohlídce zemřelého od lékaře. Po obdržení všech podkladů pracovnice matriky provede zápis do knihy úmrtí a následně vystaví úmrtní list. Pozůstalý obdrží úmrtní list zpravidla cca do 10 dnů od jeho návštěvy na oddělení matriky a správních agend.K vyzvednutí úmrtního listu je potřeba mít s sebou doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas) a případně též doklad dokazující vztah k zemřelému (rodný list, oddací list).Úmrtní list je matriční doklad, kterým se prokazuje úmrtí fyzické osoby a je vydáván matričním úřadem, v jehož obvodu osoba zemřela, případně byla nalezena. V případě ztráty jeho prvopisu, nebo jiné potřeby, je možné na stejném matričním úřadě požádat o duplikát, pokud jste tzv. oprávněnou osobou.

Co je potřeba udělat při úmrtí : Co zařídit po smrti blízkého

  1. Vyřízení úmrtního listu.
  2. Příspěvek na péči.
  3. Odevzdání dokladů po zemřelém.
  4. Ukončení pracovní neschopnosti při úmrtí
  5. Přepis změny rodinného stavu v občanském průkazu.
  6. Žádost o vdovský/vdovecký důchod.
  7. Žádost o sirotčí důchod.
  8. Zablokování účtu.

Kdo vystaví kopii úmrtního listu

Matriční doklady (tj. rodný list, oddací list, úmrtní list a doklad o registrovaném partnerství) vydává matriční úřad, do jehož správního obvodu spadá obec, ve které se fyzická osoba, o jejíž matriční doklad se jedná, narodila, uzavřela manželství, zemřela nebo vstoupila do registrovaného partnerství.

Kde se ověřuje úmrtní list : Kde a jak službu řešit

Matriční doklad nebo vysvědčení vydá na žádost příslušný matriční úřad. Poté příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo krajský úřad provede na žádost ověření pravosti podpisu matrikáře a pravosti otisku úředního razítka úřadu, který matriční doklad nebo vysvědčení vydal.

Kam které doklady odevzdat

  • ● Řidičský průkaz – Dopravní inspektorát.
  • ● Průkaz zdravotní pojišťovny – Zdravotní pojišťovna.
  • ● Cestovní pas – Oddělení pasů a víz na obecním úřadě
  • ● Oddací a rodný list – Matrika obecního úřadu.
  • ● Starobní důchod – Česká správa sociálního zabezpečení nebo pošta, která důchod vyplácela.


Po smrti člověka musí proběhnout dědické řízení. Je tomu tak i v případě, kdy zemřelý neměl žádný majetek. Pokud jste vypravitelem pohřbu nebo patříte do okruhu dědiců, měl by vás oslovit notář, který dědické řízení zpracovává. Není nastavena žádná lhůta, do kdy vás musí notář kontaktovat, obvykle to trvá 6 – 9 měsíců.

Kolik stojí kopie úmrtního listu

Kolik budete platit

Za vydání rodného, oddacího nebo úmrtního listu nebo dokladu o registrovaném partnerství uhradíte správní poplatek ve výši 300 Kč. Za vydání vícejazyčného standardního formuláře uhradíte správní poplatek ve výši 100 Kč.Kam které doklady odevzdat Jako první zajděte na matriku obecního úřadu. Vezměte s sebou následující doklady zemřelého: občanský průkaz, kopii rodného listu a případně oddacího listu. Na základě těchto dokumentů vystaví matrika obecního úřadu úmrtní list a zašle jej objednavateli pohřbu.Dědické řízení vede notář, kterého určí soud; vybrat si pro tento účel konkrétního notáře není možné. Odměnu notáře platí dědici, případně stát tehdy, kdy je dědictví předlužené.

Peníze na účtu zesnulého sice budou patřit dědicům, ale pokud není k bankovnímu účtu zřízené dispoziční právo pro další osobu, k penězům se do skončení dědického řízení nedostanete.

Kolik stojí notář po úmrtí : Poplatek notáři při dědictví

odměna z prvních 500.000,-Kč 2%, minimálně však 2.000,-Kč
odměna z částky od 500.001,-Kč do 1.000.000,-Kč 0,9%
odměna z částky od 1.000.001,-Kč do 3.000.000,-Kč 0,5%
odměna z částky od 3.000.001,-Kč do 20.000.000,-Kč 0,1%
hodnota dědictví nad 20.000.000,-Kč nemá vliv na odměnu notáře

31. 10. 2022

Kdo zablokuje účet po smrti : BĚŽNÉ A SPOŘICÍ ÚČTY

Po smrti majitele jeho účty nezablokujeme ani nezrušíme. Ve zvláštním režimu fungují dál, a to až do konce dědického řízení. Už během této doby se můžete k penězům a platebním příkazům dostat. Záleží na tom, zda máte jako blízký zesnulého k účtu dispoziční práva.

Kdy mě kontaktuje notář

Po smrti člověka musí proběhnout dědické řízení. Je tomu tak i v případě, kdy zemřelý neměl žádný majetek. Pokud jste vypravitelem pohřbu nebo patříte do okruhu dědiců, měl by vás oslovit notář, který dědické řízení zpracovává. Není nastavena žádná lhůta, do kdy vás musí notář kontaktovat, obvykle to trvá 6 – 9 měsíců.

Poplatek notáři při dědictví

z prvních 500.000,-Kč 2%, minimálně však 2.000,-Kč
z částky od 500.001,-Kč do 1.000.000,-Kč 0,9%
z částky od 1.000.001,-Kč do 3.000.000,-Kč 0,5%
z částky od 3.000.001,-Kč do 30.000.000,-Kč 0,1%
z částky od 30.000.001,-Kč do 100.000.000,-Kč 0,05%

Od ledna 2021 došlo ke změně výpočtu odměny notáře v dědickém řízení u nižších částek pozůstalosti. Nově náleží notáři odměna ve výši dvou procent z prvních 500 tisíc korun z obvyklé ceny pozůstalosti a zvýšila se minimální odměna notáři v rámci dědického řízení z 600 na 2000 korun bez DPH.