Kdo vládl po Libuši?
Pověst o založení Prahy tvrdí, že vznik města předpověděla mýtická kněžna Libuše svým slavným proroctvím: „Vidím město veliké, jehož sláva se bude dotýkat hvězd. Tak daleko, kam se dojde za jeden den, je v lese místo, tam když přijdete, najdete muže, jak vyrábí ze dřeva práh.Libuše (lat. Lubossa) je jedna z dcer vojvody Kroka, mytická česká kněžna a manželka Přemysla Oráče, pramáti dynastie Přemyslovců.Kněžna Libuše převzala po svém otci vládu. Byla velice moudrá a nejen to: uměla věštit, předpovídat, co se stane. Vyšla si třeba k řece Vltavě, jen tak se rozhlédla po blátivých březích a hned spustila: „Vidím město veliké, jehož sláva se bude hvězd dotýkat.

Kdo to byl Přemysl Oráč : Přemysl Oráč je mytický český vládce, manžel kněžny Libuše a zakladatel nejstarší české vládnoucí dynastie Přemyslovců.

Kdo vedl dívčí válku

Dívčí válka je příběh o vzpouře českých žen proti mužům. Ženy se po smrti kněžny Libuše pod vedením dívky jménem Vlasta opevní na hradě Děvín proti Vyšehradu (Chrastenu). Součástí pověsti je i příběh o Ctiradovi a Šárce. Ctirad se stane obětí léčky, kterou Vlasta nastraží v podobě spoutané Šárky.

Co Vyvěštila Libuše : Libuše – první panovnice. Národu mj. vyvěštila vládce a sobě manžela Přemysla Oráče.

Jedním z nejpamátnějších míst českého národa je pražský Vyšehrad. Pověst praví, že právě odtud pronesla kněžna Libuše svou slavnou věštbu – „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká! “ –, a předpověděla tak Praze vskutku slibnou budoucnost.

Teta byla pohanskou kněžkou a prý mluvila s duchy. Některá data mohou pocházet z datové položky. Kosmas ve své kronice líčí tři Krokovy dcery, přičemž o té prostřední, Tetě (Tethka), píše, že „zavedla pověrečnou nauku a učila modloslužebným řádům“.

Kam vypravila poselstvo Libuše

Tím uražena, odřekla se vlády a nabídnula národu, aby zvolil muže sobě za kníže a za pána; tento však prosil ji samé vyvoliti sobě chotě, slibujíc podrobiti se manželu jejímu tudíž co knížeti a pánu svému. Vypravila tedy slavné poselství k Přemyslovi, zemanu stadickému, podávajíc mu i ruky své, i panování nad Čechami.“ Libuše proto řekla vladykům, že ve Stadicích najdou svého nového vládce a knížete, Přemysla. Udává se, že kněžna Libuše často věštila, například slávu naší metropole. Předpověděla, kde mají lidé hledat místo budoucího slavného města, pojmenovat ho Praha a tam postavit hrad (nynější Vyšehrad).Rod Přemyslovců podle legendy založila Libuše, dcera bájného Kroka, společně s Přemyslem zvaným Oráč. Po nich převzal vládu jejich syn Nezamysl, následovaný řadou dalších mytických vládců jako byli Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan a Hostivít.

Přemysl v letech 1173–1179 pobýval pravděpodobně spolu se svou matkou ve vyhnanství nejdříve v Durynsku, a pak na dvoře míšeňských Wettinů, kde se zřejmě v roce 1178 oženil s Adlétou Míšeňskou.

Kdo skočil z Vyšehradu : Šemík je bájný kůň z českých historických pověstí. Jeho pánem byl Horymír, vladyka neumětelský, kterého Šemík zachránil před jistou smrtí odvážným skokem ze skály u Vyšehradu. Poté Horymíra dovezl do Neumětel a podlehl zraněním, které si způsobil skokem.

Kdo seděl na Šemíkovi : Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi.

Odkud Libuše věštila slávu

Od studánky měla Libuše pronést věštbu o Praze

Podle kronikáře Kosmase měla u nedaleké studánky Libuše věstit slávu Prahy – „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká! “ Známá slova, jimiž věštila bájná kněžna Libuše slávu Prahy, zná díky Jiráskovi skoro každý. Odtud měla vyslat posly k Přemyslovi do Stadic.

2 (3. část). [Pokračování …]. Z Fuldských análů k roku 871 víme, že slavné poselství bylo vypraveno na Moravu, patrně k Bořivojovi, a tudíž se ho jako nevěsta účastnila kněžna Ludmila, „podávajíc mu i ruky své, i panování nad Čechami“.Charakteristika řetězce

Majitelem je česká firma PK Solvent. Od roku 2013 prošel řetězec rebrandingem. Nabízí dekorativní kosmetiku, někdy zdravou výživu, zboží pro miminka, tisk fotografií, domácí potřeby apod., některé prodejny jsou spojeny s lékárnou. Její věrnostní program se jmenuje Teta Klub.

Co dělala Kazi : Staré pověsti české

Z nich Kazi znala všeliké býlí a koření i jeho moc. Jím hojila různé neduhy; než i pouhým slovem krotila bolesti, zažehnávajíc je jménem mocných bohů a duchů. Svým mocným slovem a kouzlem žehnání přinutkala často i Sudičky k své vůli a vracela život tam, kde již unikal posledním dechem.