Kdo vede katedru?
V čele katedry stojí její vedoucí a členy jsou pedagogové jednoho či více příbuzných oborů, kteří vyučují podobné předměty.Akademičtí funkcionáři

V čele vysoké školy stojí rektor, ten zpravidla jedná a rozhoduje ve věcech školy jakožto statutární orgán. K činnosti rektora se vyjadřuje akademický senát školy, který též dohlíží na jeho činnost.Dle ustanovení § 10 odst. 1 zákona o vysokých školách v čele veřejné vysoké školy je rektor; jedná a rozhoduje ve věcech školy, pokud zákon nestanoví jinak. V případech, kdy zvláštní předpis předpokládá působnost statutárního orgánu, plní ji rektor.

Kdo je nejvyssi na vysoke skole : Rektor je nejvyšší představitel vysoké školy, hlava celé univerzity. Oslovujeme jej „Jeho Magnificence“, což by se dalo přeložit jako „Jeho Vznešenost“. Rektora navrhuje Akademický senát Univerzity Karlovy a jmenuje ho prezident ČR na dobu čtyř let. Rektor jmenuje a odvolává děkany fakult.

Kdo je vedoucí katedry

Rektor je vlastně ředitel univerzity. Rozhoduje o věcech, které nemají ve své působnosti jednotlivé fakulty nebo orgány univerzity. Zastupuje školu navenek a je jejím zástupcem v České konferenci rektorů. Rektora jmenuje a odvolává na návrh akademického senátu prezident republiky.

Jaký je rozdíl mezi děkanem a rektorem : Podobají se hodinám ze střední školy. Děkan stojí v čele fakulty, jedná a rozhoduje ve věcech fakulty. Jmenuje jej a odvolává rektor. Mimo jiné rozhoduje o přijetí nebo nepřijetí studentů ke studiu.

Pokud osoba získala více titulů, obvykle píšeme vyšší titul před nižším (nebo nižší vůbec neuvádíme –⁠⁠⁠ např. titul Bc.). V případě titulů ze stejného stupně vzdělávání píšeme hned u jména titul, který osoba získala dřív. Tituly před jménem neoddělujeme čárkou.

Než se podíváme na jednotlivé tituly, ujasněme si některá obecná pravidla. Pokud má někdo u jména více titulů oslovujeme ho vždy tím nejvyšším dosaženým. Pro ukázku: profesor>docent>doktor>magistr.

Jaký je rozdíl mezi rektorem a děkanem

Podobají se hodinám ze střední školy. Děkan stojí v čele fakulty, jedná a rozhoduje ve věcech fakulty. Jmenuje jej a odvolává rektor. Mimo jiné rozhoduje o přijetí nebo nepřijetí studentů ke studiu.V České republice má 27 % mužů a 43 % žen ve věku 25–34 let vysokoškolské vzdělání, což je stále pod průměrem zemí OECD – 41 % můžu a 54 % žen. Pokud výsledky z roku 2022 srovnáme s výsledky z roku 2015, je patrné, že počet vysokoškolsky vzdělaných lidí ve věku 25–34 let se v ČR zvyšuje, ale nepříliš výrazně.Nejvyšším možným akademickým titulem (dosaženým vzděláním) je v rámci Boloňského procesu, tedy i dle českého vysokoškolského zákona, titul získaný v doktorském studijním programu, tedy doktor – Ph. D.

Zastupuje děkanku ve věcech správních a hospodářských, zodpovídá za zákonnost při hospodaření fakulty. Metodicky řídí a kontroluje chod děkanátu. Metodicky řídí a kontroluje hospodárnost a správní činnost kateder a v těchto záležitostech zajišťuje styk děkanátu s katedrami.

Kdo je nad rektorem : Ve školství

vysokoškolského ústavu. Děkan je jmenován a odvoláván na návrh fakultního akademického senátu rektorem. Děkan většinou jmenuje a odvolává své zástupce – proděkany. Děkana oslovujeme formálně pane děkane, při slavnostních událostech, akademických obřadech, mu též přísluší oslovení spectabilis („slovutný“).

Jaký je nejnižší titul : Bc. BcA. Jedná se o nejnižší akademické grady (tituly, z lat. gradus), jejichž udělení předchází alespoň ukončení SŠ studia s maturitní zkouškou (tedy pro přijetí na VŠ pouze střední vzdělání s vyučením nestačí).

Co je víc JUDr nebo Mgr

Mnoho práva neznalých osob se domnívá, že titul JUDr. znamená něco víc, než titul Mgr. Není tomu tak. V praxi rozdíl mezi těmito tituly neexistuje.

Nejvyšším možným akademickým titulem (dosaženým vzděláním) je v rámci Boloňského procesu, tedy i dle českého vysokoškolského zákona, titul získaný v doktorském studijním programu, tedy doktor – Ph. D.Nejnáročnější studijní obor na vysokých školách je medicína, nejlehčí je zemědělství. Vyplývá to z odpovědí více než 8000 absolventů českých univerzit, průzkum provedlo Středisko vzdělávací politiky, což je pracoviště Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Na jakou vysokou školu je nejtěžší se dostat : Nejhůře jsou na opět lékařské obory. Ve srovnání s výsledky zájemců ostatních dvou škol má pak překvapivě nízké procento přijatých také Filozofická fakulta (38 procent). Mezi obory, které přijímají největší procento žáků se i zde řadí Přírodovědecká fakulta s více jak 93 procenty přijatých.