Úmluva o právech dítěte zakotvuje povinnost respektovat právo dítěte na zachování jeho totožnosti včetně jména. Jméno se skládá z osobního (nedědičného) jména a příjmení. Určení jména dítěte je v první řadě povinností rodičů.Chcete-li změnit příjmení svých dětí, neobejde se to bez souhlasu druhého rodiče či (při jeho nesouhlasu) rozhodnutí soudu. Dítě se změnou také musí souhlasit, je-li starší 15 let. K posouzení bývá přiznán i OSPOD, který zájmy dítěte zastupuje.Podle zákona musí být dítě na matrice zapsáno do 3 pracovních dnů ode dne, kdy jsou toho rodiče schopni. Jestliže jste ještě před porodem stihli určit otcovství dítěte nesezdaných rodičů a zvolili jeho jméno a příjmení, můžete rodný list obdržet již při odchodu z porodnice.
Jak lze pojmenovat dítě : K písemné žádosti žadatel předloží doklad totožnosti, rodný, popřípadě oddací list žadatele nebo rodný list nezletilého dítěte. V případě změny příjmení pro nezletilé dítě, bude nutné předložit písemný souhlas druhého rodiče s úředně ověřeným podpisem, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas.
Kam nahlásit narození dítěte
Nahlášení dítěte po narození
Narození dítěte se musí do tří dnů oznámit na úřadě. Tomuto úřadu se říká matrika. Obvykle to zařídí porodnice. Narození dítěte se oznámí na matrice ve městě, kde se dítě narodilo.
Co je potreba na matriku před porodem : Na matriku můžete jít kdykoliv v průběhu těhotenství, potřebovat budete těhotenskou průkazku, doklady totožnosti a rodné listy obou rodičů, popřípadě pravomocný rozsudek o rozvodu či úmrtní list manžela. Pokud přiznání otcovství k porodu nedoručíte, získá miminko příjmení po matce a otec v rodném listě nebude uveden.
Za povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení činí správní poplatek 100,-Kč, za změnu jména nebo příjmení v ostatních případech zaplatí žadatel poplatek 1000,-Kč. (položka 11, písmeno a),b) zákona 634/2004 Sb., o poplatcích).
Správní a místní poplatky:
200,- Kč povolení změny příjmení cizojazyčného nebo na dřívější příjmení ….. 300,- Kč povolení změny jména nebo příjmení v ostatních případech ….. 3.000,- Kč
Co potrebuji na matriku při narození ditete
K vyřízení jsou třeba občanské průkazy obou rodičů a těhotenský průkaz. Pokud spolu mají rodiče další děti, potřebuje matrika k vydání zápisu o určení otcovství i jejich rodné listy. Přibalte si také rodné listy matky a otce dítěte.S sebou si vemte rodné listy, platné občanské průkazy nebo cestovní pasy, jména svědků a případně úmrtní list či rozvodový rozsudek, pokud nejde o váš první sňatek, a případně rodné listy společných dětí.Jaké jsou poplatky
Za povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení činí správní poplatek 100,-Kč, za změnu jména nebo příjmení v ostatních případech zaplatí žadatel poplatek 1000,-Kč. (položka 11, písmeno a),b) zákona 634/2004 Sb., o poplatcích).
Změnu jména nebo příjmení musíte nahlásit na řádně vyplněném tiskopisu. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra. K nahlášení této změny musíte doložit: dosavadní průkaz o povolení k pobytu, pobytovou kartu rodinného příslušníka občana EU nebo potvrzení o přechodném pobytu.
Co je potřeba udělat po Narození dítěte : po porodu
- Vybrat jméno dítěte a zařídit mu rodný list.
- Zažádat o otcovskou.
- Nahlásit dítě zdravotní pojišťovně
- Zažádat o rodičovský příspěvek.
- Zjistit, jak přihlásit dítě k platbě za komunální odpad.
- Zažádat o porodné
- Zažádat o přídavek na dítě
Co potrebuji na matriku při Narození dítěte : K vyřízení jsou třeba občanské průkazy obou rodičů a těhotenský průkaz. Pokud spolu mají rodiče další děti, potřebuje matrika k vydání zápisu o určení otcovství i jejich rodné listy. Přibalte si také rodné listy matky a otce dítěte.
Co je potřeba zařídit před narozením dítěte
Před porodem vás čeká jen pár úkonů, které je potřeba držet na paměti.
- 1) Zaregistrovat se v porodnici.
- 2) Vyberte si pediatra.
- 3) Mateřská nebo rodičovský příspěvek.
- 4) Dotazník o jménu dítěte.
- 5) Přiznání otcovství – pokud nejste vdaná
- 6) Změna trvalého pobytu – chcete-li.
- 7) Porodní plán – chcete-li.
- 1) Porodné
K písemné žádosti je třeba doložit: rodný list, popř. oddací list žadatele nebo rodný list nezletilého dítěte. jde-li o osobu rozvedenou, doklad o rozvodu manželství, jde-li o osobu ovdovělou, úmrtní list.Kde všude změnu příjmení nahlásit
- zaměstnavateli,
- bankám,
- zdravotní pojišťovně,
- telefonnímu operátorovi,
- dodavatelům plynu, elektřiny,
- poště,
- lékařům,
- na svozu odpadů,
Kdy jít na matriku po porodu : Nahlášení dítěte po narození
Narození dítěte se musí do tří dnů oznámit na úřadě. Tomuto úřadu se říká matrika.