Kdo tvoří úřad kraje?
Krajský úřad tvoří ředitel a zaměstnanci kraje zařazení do krajského úřadu. V čele krajského úřadu stojí ředitel; i ten je zaměstnancem kraje. Ředitel odpovídá za plnění úkolů svěřených krajskému úřadu v samostatné i přenesené působnosti.zastupuje kraj navenek. úkony, které vyžadují schválení zastupitelstva, případně rady, může hejtman provést jen po jejich předchozím schválení347/1997 Sb. [4] § 1 odst. 3 zákona o krajích: „Kraj je samostatně spravován zastupitelstvem kraje (dále jen “zastupitelstvo”); dalšími orgány kraje jsou rada kraje (dále jen “rada”), hejtman kraje (dále jen “hejtman”) a krajský úřad.

Kdo zřizuje zvláštní orgány kraje : Hejtman kraje

Na základě zmocnění zákonem zřizuje pro výkon přenesené působnosti zvláštní orgány. Jmenuje a odvolává ředitele krajského úřadu (se souhlasem ministra vnitra), stanovuje mu podle platných předpisů plat. Hejtmana zastupují náměstci hejtmana, které volí zastupitelstvo ze svých členů.

Kdo je nadřízený orgán krajského úřadu

Nadřízeným správním orgánem orgánu kraje (zde krajského úřadu) se rozumí v řízení vedeném v samostatné působnosti Ministerstvo vnitra, v řízení vedeném v přenesené působnosti věcně příslušný ústřední správní úřad, popřípadě ústřední správní úřad, jehož obor působnosti je rozhodované věci nejbližší.

Kolik je krajskych uradu : Česká republika se dělí na 14 samosprávných krajů (vč. Hlavního města Praha) a 6 253 obcí (tzv. obec 1. stupně) včetně 4 jim na roveň postavených vojenských újezdů.

V čele čtrnáctého kraje v České republice, hlavního města Prahy, stojí primátor. Hejtmana volí ze svých řad do svého čela zastupitelstvo kraje, tomu také hejtman za výkon své funkce odpovídá. Hejtman zastupuje kraj navenek. Pro úkony, které vyžadují schválení zastupitelstvem či radou, musí mít jejich pověření.

Kraj spravuje zastupitelstvo kraje, dalšími orgány jsou rada kraje, hejtman a krajský úřad. Kraj si však může vytvořit i další orgány. Zastupitelstvo kraje je voleným orgánem kraje. Jeho zasedání jsou veřejná a pořizuje se z nich zápis, který je následně uložen na krajském úřadě k nahlédnutí.

Jaké jsou orgány kraje

Kraj je spravován samostatně zastupitelstvem kraje. Dalšími orgány kraje jsou rada kraje, hejtman kraje a krajský úřad. Orgánem kraje je též zvláštní orgán kraje zřízený podle zákona.Činnost krajského úřadu zahrnuje ve velkém počtu případů provádění správních řízení, ve kterých je rozhodováno o právech a povinnostech jejich účastníků. V přenesené působnosti je krajský úřad ve vztahu k samosprávným orgánům kraje nedotknutelným suverénem. Samospráva nesmí do jeho činnosti nijak zasahovat.Rada kraje je výkonným orgánem kraje zodpovědným zastupitelstvu. Jejími členy jsou mimo jiné hejtman a zástupce hejtmana. Schůze rady jsou neveřejné, zápis z nich je následně uložen na krajském úřadě k nahlédnutí. Hejtman reprezentuje kraj navenek.

V České republice je celkem 205 obcí s rozšířenou působností, z toho nejvíce ve Středočeském (26) a Moravskoslezském (22) kraji. Naopak nejméně jich je v Karlovarském (7) a Libereckém (10) kraji.

Kdo vyhlašuje krajské volby : Volby do zastupitelstev krajů se budou konat během 30 dnů před uplynutím mandátu předchozích zastupitelů. Termín voleb vyhlašuje prezident republiky, a to aspoň 90 dnů před jejich konáním. V roce 2020 v krajských volbách zvítězilo hnutí ANO, které dostalo nejvíc hlasů v deseti krajích.

Co jsou orgány kraje : Kraj spravuje zastupitelstvo kraje, dalšími orgány jsou rada kraje, hejtman a krajský úřad. Kraj si však může vytvořit i další orgány. Zastupitelstvo kraje je voleným orgánem kraje. Jeho zasedání jsou veřejná a pořizuje se z nich zápis, který je následně uložen na krajském úřadě k nahlédnutí.

Kolik je v Česku obcí s rozšířenou působností

V České republice je celkem 205 obcí s rozšířenou působností, z toho nejvíce ve Středočeském (26) a Moravskoslezském (22) kraji. Naopak nejméně jich je v Karlovarském (7) a Libereckém (10) kraji. Z okresů má nejvíce takových obcí okres Brno-venkov (7).

Obecní úřady obcí s rozšířenou působností (tzv. obcí III. stupně, zkratkou ORP) jsou v Česku mezičlánkem přenesené působnosti samosprávy mezi krajskými úřady a ostatními obecními úřady (nižším článkem jsou pověřené obecní úřady a nejnižším všechny ostatní obecní úřady).Rozlišuje se přitom volební právo aktivní, které znamená, že občan smí volit, a volební právo pasivní, které znamená, že občan smí kandidovat a být volen. Volby do zastupitelstev krajů v Česku 2020, volební místnost v Olomouci.

Kdo volil prezidenta : Prezidenta České republiky volí občané od roku 2012 přímou volbou. Mezi lety 1993 a 2012 byl prezident ČR volen nepřímo Parlamentem. Prezidentem republiky může být zvolen občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. V České republice je funkční období prezidenta 5 let.