Boii) byli keltský kmen, který se dělil do několika větví. Jedna z nich osídlila přibližně ve 4. století př. n. l. střední a severozápadní území Čech, které začaly být později nazývány římskými historiky zemí Bójů, latinsky Boiohaemum.Keltové byli velkou skupinou indoevropských národů z Evropy, charakteristickou používáním keltských jazyků a dalšími kulturními podobnostmi. Historie předkeltské Evropy a konkrétní vymezení Keltů z hlediska etnických, jazykových nebo kulturních rysů je nejasné a je předmětem dohadů.Keltům ve Francii se říkalo GALOVÉ. Jméno KELTOI znamená skrytý či tajný národ, asi odkazovalo na náboženský zákaz zaznamenávat jejich rozsáhlé vědění písmem.
Kdy u nás zili Keltové : Přibližně 400 let před Kristem se na území Čech usadili Keltové, kterým vděčíme za kalhoty nebo dopravní předpisy.
V co věřili Keltové
Uctívali prameny, hory, stromy (zvláště duby), některé rostliny (jmelí, šalvěj). V následujícím textu se budeme zabývat keltskými náboženskými představami v době železné, kdy Keltové osídlili prostor střední Evropy, tedy i Čech a Slovenska.
Co se stalo s Kelty : Proslulým se stalo tažení Keltů do Řecka, které v roce 279 př. n. l. dospělo až k Delfám. Jednotlivé keltské kmeny mezi sebou soupeřily, byly nejspíš politicky zcela autonomní a povědomí o kulturní sounáležitosti u nich nehrála podstatnou roli.
Kdo byli Keltové Odkud přišli Čím je jejich kultura tak výlučná Kolébkou Keltů je střední Evropa, kde byly odhaleny pozůstatky datující se od období 800 let před n.l., v oblasti solných dolů a pohřebišť v okolí vesnice Hallstatt v Rakousku.
Keltské oppidum České Lhotice
Oppidum keltského kmene Bójů se nachází nedaleko obce České Lhotice u Nasavrk. Obýváno bylo zhruba v době 150 až 50 let před Kristem, tedy v mladší době železné (tzv. době laténské). Jeho výměra byla přibližně 20 ha a bylo obchodním centrem oblasti.
Jak se jmenovali Keltští kněží
Druidi byli vysoce postavení jedinci v předkřesťanské keltské společnosti, kteří zastávali funkci kněží, věštců, soudců, básníků, léčitelů a učenců.Keltská pravlast
Původní území osídlené Kelty se rozkládalo v oblasti vymezené na jihu Alpami, na severu pásmem středoněmeckých vrchovin, na západ zasahovalo do severovýchodní Francie, na východě k němu náleželo jihozápadní Německo až k bavorsko-rakouskému pomezí, a přináležela k němu i velká část Čech.Moc Keltů ve střední Evropě byla koncem starého letopočtu ukončena germánskými kmeny, které postupně pronikaly od severu (severní Německo, Dánsko, jižní Skandinávie) a vytlačovaly keltské populace. Ty nacházely útočiště zejména v západní Evropě, pozdější římské Galii.
Byla to cesta, která spojovala severní a jižní Evropu. Putovali po ní obchodníci, kteří převáželi nejen jantar, ale také kožešiny, látky nebo sůl či med. Jeden z keltských kmenů, který obýval naše území, se jmenoval Bójové.
Koho Uctivali Keltové : Jako posvátná zvířata uctívali jelena, koně a kohouta. Svým bohům přinášeli i lidské oběti, většinou však obětovali zvířata. Druidové uctívali rovněž stromy, zejména duby.
Jak se Oblekali Keltové : Keltové k odívání používali hlavně přírodní materiály jako len, konopí, kopřivu nebo vlnu. Výjimečně se vyskytlo i dovozové hedvábí. Kompletní oděvy se z tak dávné minulosti bohužel nedochovaly, ty na naší výstavě proto vznikly na základě složitého vědeckého výzkumu.
V co verili Keltové
Keltové vyznávali polyteistické náboženství a své bohy si hledali v přírodních objektech a jevech. Nejdůležitějšími bohy byli Taranis, hromovládce, nebo Lugh, dobrý bůh světla.
Kelti mimo jiné vynalezli kamenný žernov neboli rotační mlýnek na mletí obilí. Tento vynález jim velmi usnadnil práci a hlavně ušetřil čas při mletí mouky.