Dne 24. září 1978 objevil Antonín Mrkos pozorováním z Hvězdárny na Kleti planetku obíhající v hlavním pásu, kterou pojmenoval po Vladimíru Remkovi – Remek (číslo 2552). U stanice metra Háje byl Vladimír Remek s Alexejem Gubarevem zvěčněn v sousoší Kosmonauti od sochaře Jana Bartoše.Po mnohaměsíčním tvrdém výcviku dvou posádek nakonec jen několik dnů před startem Praha rozhodla, že do vesmíru se vydá Remek. Letěl s velitelem Alexejem Gubarevem na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Během pobytu ve vesmíru provedl řadu experimentů připravených československými vědci.Nenápadný domek v rožnovské ulici Jana Kollára čp. 873/19 byl v dětství nějaký čas domovem Vladimíra Remka.
Kdo byl Remek : Jediným Čechem v kosmu byl Vladimír Remek, který roku 1978 strávil týden na sovětské vesmírné stanici Saljut 6. Do vesmíru se dostal na základě dohody Československa a Sovětského svazu v rámci programu kosmické spolupráce socialistických států Interkosmos.
Kolik Čechů bylo ve vesmíru
Kolik Čechů bylo ve vesmíru A jaká pohádková postavička se podívala mezi hvězdy Seznamte se s Vladimírem Remkem, prvním a jediným československým kosmonautem.
Kdo je Remek : Jediným Čechem v kosmu byl Vladimír Remek, který roku 1978 strávil týden na sovětské vesmírné stanici Saljut 6. Do vesmíru se dostal na základě dohody Československa a Sovětského svazu v rámci programu kosmické spolupráce socialistických států Interkosmos.
V průběhu pilotovaných kosmických letů zahynulo 18 kosmonautů, z toho 13 Američanů (při letu STS-51-L roku 1986 a STS-107 roku 2003), čtyři Sověti (při letu Sojuzu 1 roku 1967 a Sojuzu 11 roku 1971) a jeden Izraelec (v letu STS-107).
Do vesmíru vzlétli čtyři kosmonauti českého původu, jeden zůstal mezi náhradníky. Jediným Čechem v kosmu byl Vladimír Remek, který roku 1978 strávil týden na sovětské vesmírné stanici Saljut 6.
Kdo byl první člověk ve vesmíru
Dne 12. dubna 1961 vycestoval do vesmíru první člověk a během 108 minut obletěl Zemi. Byl to ruský kosmonaut Jurij Gagarin, který tak otevřel lidstvu dveře do vesmíru. Lidé si ověřili, že v kosmu mohou přežít, a od té doby se tam podívalo již 470 dalších.Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).Přes 800 dní ve vesmíru strávili ještě dva Rusové (Jurij Malenčenko a Sergej Krikaljov) a více než 700 dní si připsali další 4 – jako poslední na jejich seznam v roce 2022 přibyl Anton Škaplerov díky zapojení do Expedice 66 na ISS.
1961 vzlétl člověk poprvé do vesmíru. Byl to sovětský občan a jmenoval se Jurij Alexejevič Gagarin. O dva dny později byl v Moskvě přivítán jako národní hrdina nejvyšším představitelem komunistické strany – Nikitou Chruščovem.
Kolik zemí bylo ve vesmíru : Účastníci letů pocházeli z celkem 40 zemí. Nejvíce z USA (364 lidí) a SSSR/Ruska (135, z toho 61 pod sovětskou a 63 pod ruskou vlajkou, zbylých 11 pod oběma). Celkem 20 kosmonautů nebo astronautů pocházelo z Číny, 14 z Japonska, 12 z Německa (včetně 1 kosmonauta z bývalé NDR), 11 z Kanady a 10 z Francie.
Jak dlouho vydrží člověk ve vesmíru : Poznatky odborníků o vlivu vesmíru na naše nechráněné tělo jsou proto velmi kusé a z velké části teoretické. Odhaduje se, že neodvratná smrt ve volném kosmu nastává zhruba po 90 sekundách. Postižený však asi do 15 sekund upadá do bezvědomí, především v důsledku dramatického poklesu množství kyslíku v krvi.
Kdo byl první na světě
Nejstarším paleontologickým nálezem, zařazovaným do rodu Homo, je africký Homo habilis, starý až 2,5 milionu let.
Člověk (a stejně tak vyšší organismy) by tedy během pár sekund ztratil vědomí a během dalších několika málo minut zemřel na hypoxii (akutní nedostatek kyslíku). Téměř okamžitě by se z jeho těla začala v podobě páry uvolňovat voda a ostatní tělní tekutiny – krev po klesnutí tlaku pod 6,3 kPa, což by mj.Prokazatelně nejdéle žijícím mužem byl Japonec Džiróemon Kimura, který se narodil v roce 1897 a zemřel v roce 2013, žil 116 let a 54 dní.
Kolik se nejvíc dožil člověk : Jeanne Louise Calmentová (nepřechýleně Calment; 21. února 1875 Arles – 4. srpna 1997 Arles) byla francouzská žena, která je považovaná za nejdéle žijícího člověka, jehož věk byl úředně ověřen. Dožila se 122 let, 5 měsíců a 14 dní, čímž je jediným člověkem historie, který se dožil více než 120 let.