Kdo to byl Konstantin a Metoděj?
Proč Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.(Svatý) Konstantin byl řecký učenec – teolog a polyglot. Narodil se v roce 827 v Soluni (Thessaloniki). Učil jako profesor filozofii na univerzitě v Konstantinopoli. Stal se mnichem, ale až krátce předtím, než umřel (869 v Římě).Svatý Metoděj (řecky Μεθόδιος, Methodios; latinsky Methodius) (813 (prameny uvádějí i 815) v Soluni – 6. dubna 885 na Moravě) byl významný byzantský právník, státník, mnich, biskup, teolog, světec a jeden z nejvýznamnějších učenců 9. století. Spolu se svatým Cyrilem je hlavním patronem Moravy a spolupatronem Evropy.

Proč slavíme 5. července : Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.

Proč se slaví 57

Kromě křesťanství zavedli tito misionáři u slovanských národů ve střední Evropě také gramotnost. Někdy se jim proto říká „apoštolové Slovanů“. Jejich svátek se slaví 5. července, neboť na tento den připadá katolický svátek Cyrila a Metoděje, který zavedl papež roku 1880.

Proč přišli bratři Konstantin a Metoděj na naše území co bylo jejich úkolem : Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu. S liturgií v národním jazyce dokonce předešli dobu o jedenáct století. To kníže Rostislav si přál, aby vedli bohoslužby v slovanské řeči. Bratři podle historika Luďka Galušky slovanštinu znali, přestože pocházeli ze Soluně.

Konstantin proslul jako první křesťanský římský císař, jeho vláda tak představovala zásadní zvrat v dějinách církve.

Konstantin (řecky Κωνσταντίνος, Konstantinos), zvaný Filosof (*827 (826) Soluň, †14.2.869 Řím) významný byzantský teolog, filozof, filolog a diplomat, jeden z nejvýznamnějších učenců 9. století. (V barokních textech se vyskytuje slovanská (česká) podoba Crha).

Co se stalo s Metodejem

Mnichem se stal až krátce před svou smrtí v Římě, kde vstoupil do kláštera a přijal řeholní jméno Cyril (místo jména Konstantin) (řecky Κύριλλος, Kyrillos; latinsky Cyrillus), které se stalo v průběhu staletí známějším. Svatý Metoděj (řecky Μεθόδιος, Methodios; latinsky Methodius) (813, Soluň – 6.Metoděj snad víc po duchovní stránce a Konstantin pro praktickou evangelizaci. Sestavil pro Slovany abecedu o 38 písmenech odvozených z písmen řeckých a nazývanou hlaholské písmo. Do staroslovanské řeči hned přeložil nejdůležitější části Písma svatého a bohoslužebné knihy. O sestavení písma Hadrián II.Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. červenec – Den upálení mistra Jana Husa, 28.

Proč slavíme 67 : červenec je dnem, kdy si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Bylo to na církevním koncilu v Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.

Co je za den 28 září : Tento svátek je definován jako Den české státnosti a upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti. Kníže Václav byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry.

Co šířil Konstantin a Metoděj

Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu. S liturgií v národním jazyce dokonce předešli dobu o jedenáct století. To kníže Rostislav si přál, aby vedli bohoslužby v slovanské řeči. Bratři podle historika Luďka Galušky slovanštinu znali, přestože pocházeli ze Soluně.

Konstantin a Metoděj tedy nepřicházeli jen hlásat novou víru, ale hlavně přinášeli první slovanské písmo, první překlad Nového zákona do staroslověnštiny a také staroslověnskou liturgii. Po řečtině a latině se stala staroslověnština třetím liturgickým jazykem.Bratři pocházeli ze Soluně, z rodiny hodnostáře Byzantské říše. Podle některých pramenů a na základě jejich znalostí slovanského jazyka se soudilo, že jejich matka byla slovanského původu. Metoděj se původně věnoval, jako jeho otec, činnosti ve státní správě.

Kde se narodil Konstantin : O roce jeho narození se vedou sáhodlouhé diskuze, které končí zpravidla hypotézami. Za nejpravděpodobnější rok je uváděn některý mezi léty 274 a 288 n. l. Co však jasné je, že na svět přišel 27. února ve městě Naissos (což je dnešní Niš v Srbsku) jako Flavius Valerius Aurelius Constantinus.