Kdo to byl Karel Martel?
Karel Martel (688 – 16. či 22. října 741) byl franský vévoda, princ, válečník a od roku 718 až do své smrti majordomus Austrasie, Neustrie a faktický vládce Franské říše.Karlovská dynastie (Karlovci) byla panovnická dynastie z rodu mocných franských majordomů Pipinovců, která vládla ve Franské říši (rozdělené roku 843) v letech 751—987. Svůj název odvozuje od Karla Martela, otce Pipina Krátkého, který na franském trůně vystřídal dynastii Merovejců.na začátku 8. století měl na začátku 8. století daleko větší moc než Merovejský vládce. Jeho syn, Karel Martel, proslul jako vítěz u Poitiers roku 732, kdy porazil nevelkou armádu córdobského chalífátu.

Jak se rozpadla franská říše : Franská říše se rozdělila v roce 843 verdunskou smlouvou a v druhé polovině 10. století se dědicem západofranské říše stalo království Francie a dědicem východofranské říše a snah Karla Velikého (německá) svatá říše římská.

Čím se proslavil Karel Veliký

Karel Veliký je první a poslední panovník v dějinách, kterému se podařilo do jednoho státního útvaru sloučit území dnešní Francie a Německa. Za jeho vlády dosáhla Franská říše největšího územního rozmachu. Náplní Karlova panování byly totiž především výboje, díky kterým se franský stát nebývale rozšířil.

Kdo jsou to Majordomové : V raném středověku byl titulem majordoma označen správce šlechtického dvora nebo královského dvora, který byl nadřízeným veškerého služebnictva. Ve Franské říši byli majordomové správci královského paláce, kteří v důsledku úpadku dynastie Merovejců na sebe postupně převzali nejen další práva, ale i moc panovníka.

Syn Karla Martela Pipin Krátký svrhl z trůnu posledního Merovejce a sám se stal králem Franků. Moc se tak r. 751 dostala do rukou Karlovců. Karlovci navázali spolupráci s papežem.

Karel I. Veliký (2.

dubna 748 – 28. ledna 814 Cáchy) byl franský král a první středověký římský císař (800–814). Králem Franků se stal roku 768, králem Langobardů roku 774 a římským císařem roku 800. Během raného středověku sjednotil většinu západní a střední Evropy.

Kdo zvítězil v bitvě u Poitiers

Bitva u Poitiers (1356)

Bitva u Poitiers
Výsledek drtivé vítězství Angličanů
Strany
Anglické království Velšské knížectví Gaskoňské vévodství Bretaňské vévodství Francouzské království Skotské království
Velitelé

Bitva u Tours (u nás známější jako bitva u Poitiers) je jpovažována za klíčovou bitvu 8. století. Odehrála se v říjnu 732 ve Francii mezi Tours a Poitiers. Vojsko Franské říše vedené Karlem Martelem v ní porazilo arabskou armádu Umajjovského emíra Abd ar-Rahmána.Frankové byli skupinou germánských kmenů, které se stěhovaly během stěhování národů. V pátém století došli do oblasti dnešního Beneluxu (Belgie a Nizozemí), kde se jim zalíbilo, a tak si toto území, uvolněné po rozpadu Západořímské říše, přivlastnili.

Franský král Chlodvík I. (481–511) je považován za zakladatele Franské říše. Za jeho vlády rovněž došlo k christianizaci. Frankové pod Chlodvíkovým vedením porazili Sygaria, jenž vládl na území dnešní severozápadní Francie, a podmanili si některé své sousedy.

Kolik měl Karel Veliký manželek : Měl 5 legitimních žen a navíc 4 družky (církev to označovala za nezdrženlivost). Životopis Karla Velikého Vita Karoli Magni po jeho smrti sepsal učenec a básník Einhard.

Co významného udělal Karel IV : Jako český král proslul především založením univerzity v Praze, která nese jeho jméno, výstavbou Nového Města pražského, stavbou kamenného (později Karlova) mostu přes řeku Vltavu v Praze, zbudováním hradu Karlštejna a mnoha dalšími počiny. Spolu s otcem započali se stavbou Svatovítského chrámu.

Co je majordoma

Majordomus, zkráceně též majordom je titul správce nemovitosti, zodpovědný za vedení a chod domácnosti, residence, či hotelu. Dohlíží na veškerý zaměstnaný personál, aby prováděl své úkoly správně a efektivně.

Je velice pravděpodobné, že se kmen neúčastnil velké invaze z přelomu let 406 a 407, která zcela vyplenila západní hranice říše. O něco později se Frankové rehabilitovali a podnikali nájezdy na Trevír, ale také máme zprávy, že bojovali s Římany proti Vandalům.Karel Veliký je první a poslední panovník v dějinách, kterému se podařilo do jednoho státního útvaru sloučit území dnešní Francie a Německa. Za jeho vlády dosáhla Franská říše největšího územního rozmachu. Náplní Karlova panování byly totiž především výboje, díky kterým se franský stát nebývale rozšířil.

Kdo zvítězil v bitvě na Bílé hoře : V bitvě se střetly česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a armáda německé Katolické ligy. Katolické armády po jedné až dvou hodinách zdolaly méně početnou stavovskou armádu.