Kdo to byl Jonáš?
Jonáš (hebrejsky יוֹנָה‎, „holubice“) byl starozákonní prorok a hlavní postava stejnojmenné biblické knihy Jonáš. Je známý především svým příběhem o útěku před Bohem a ikonickou scénou v břiše velryby.Domáckými podobami jména jsou Jonda, Jóňa, Jonča, Jón, Joník, Jonouš nebo Jonášek. Jméno Jonáš užívá i slovenština.Jméno vzniklo z hebrejského slova "jona" s významem "holub". V doslovném překladu je tak muž jménem Jonáš holubem. Jméno Jonáš se přeneseně překládá i "volný jako pták". Jméno navazuje na hebrejské jméno Jónáh, rozšířilo se prostřednictvím řečtiny.

Kolik lidí se jmenuje Jonáš : V České republice je celkem 1 860 lidí s příjmením Jonáš. Příjmení Jonáš je 652. nejčastější příjmení (každý 5 521. obyvatel).

Jak rikat Jonáš

Domáckými podobami jména jsou Jonda, Jóňa, Jonča, Jón, Joník, Jonouš nebo Jonášek.

Jaký je nejčastější jméno v Česku : V Česku se v prvním měsíci roku 2019 narodilo více než devět tisíc dětí, nejvíce Elišek a Jakubů. Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš.

V Česku se v prvním měsíci roku 2019 narodilo více než devět tisíc dětí, nejvíce Elišek a Jakubů. Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš.

Jméno vzniklo z hebrejského slova "jona" s významem "holub". V doslovném překladu je tak muž jménem Jonáš holubem. Jméno Jonáš se přeneseně překládá i "volný jako pták". Jméno navazuje na hebrejské jméno Jónáh, rozšířilo se prostřednictvím řečtiny.

Kolik lidí v Česku se jmenuje Jonáš

V České republice je celkem 1 860 lidí s příjmením Jonáš. Příjmení Jonáš je 652. nejčastější příjmení (každý 5 521. obyvatel).V roce 2019 podle Českého statistického ústavu bylo nejoblíbenější jméno pro holčičku Eliška. Za ní se umístila Anna, třetí místo pak obsadila Adéla, čtvrté Tereza a první pětku uzavřela Sofie. Rodiče si oblíbili také jméno Ema, Nela nebo Laura.Od té doby se nic moc nezměnilo, první patnáctku tvoří Jakub, Jan, Adam, Matyáš, Tomáš, Vojtěch, Matěj, Filip, Ondřej, Dominik, Martin, Lukáš, Daniel, David a Dominik. Žebříček popularity je ovšem stejně jako u dívek a žen docela jiný než žebříček četnosti jmen.

Adolf
Četnost v Česku 2 632
Pořadí podle četnosti 280.
Podle údajů z roku 2016
Četnost jmen a příjmení graficky na mapě, četnost dle ročníků v grafu, původ a osobnosti Jméno Adolf na webu kdejsme.cz

Kdo vymyslel příjmení : Dědičnost (po otcovské linii) příjmení byla nařízena patentem císaře Josefa II. z roku 1780. Nemanželské děti přesto i poté obvykle dostávaly příjmení své matky. Příjmení vznikalo z příjmí, přezdívky, jména odvozeného z původu předků, křestních jmen předků nebo takzvaného jména po chalupě.

Jaké jméno je nejméně používané : Vítězstvím v pomyslném žebříčku minimálně používaných jmen se pyšní již zmiňovaný Augustýn. Jak vyplývá ze statistiky Ministerstva vnitra, nositelů tohoto jména u nás žije jen 8. Následují Bonifácové (19), Apoleny (27), Havlové (28) a Saskie (39).

Jaké je nejméně používané jméno v Česku

Vítězstvím v pomyslném žebříčku minimálně používaných jmen se pyšní již zmiňovaný Augustýn. Jak vyplývá ze statistiky Ministerstva vnitra, nositelů tohoto jména u nás žije jen 8. Následují Bonifácové (19), Apoleny (27), Havlové (28) a Saskie (39).

Podle nejčerstvějších dat mají Češi 69 537 různých křestních jmen.Povinné používání příjmení v českých zemích zavedl císař Josef II. patentem z 1. listopadu 1786.

Jak vzniklo příjmení Hájek : Hájek mohl mít vztah k hájku, tj. označení malého listnatého lesíku, u kterého mohl bydlet či jej vlastnit. Ve středověké češtině měl ovšem hájek také význam „člověk pasoucí, střežící, hájící koně“, v židovských rodinách mohl Hájek vzniknout též z osobního jména Chajjem.