Ježíš Kristus | |
---|---|
Narození | 5 př. n. l. Betlém, Judské království |
Úmrtí | 7. dubna 30 (ve věku 35–36 let) nebo 3. dubna 33 (ve věku 38–39 let) Jeruzalém, Judea |
Příčina úmrtí | ukřižování |
Místo pohřbení | Jeruzalém, Boží hrob |
Jestliže se Ježíš narodil v Betlémě, pak v tom byl Boží záměr. Je tím předznamenáno Ježíšovo poslání i úkol. Betlém jako místo narození nám říká, co smíme od Ježíše čekat.Podle většiny historiků to byl přímo zakladatel protestantismu Martin Luther (1483–1546), kdo přesunul nadílku na den narození Ježíše Krista 25. prosince a ustanovil, že dárky bude rozdávat svatý Krist (německy heiliger Christ). Z toho se pak postupně vyvinula představa Ježíška (německy Christkind), jak ji známe dnes.
Kdo zahříval Ježíška : Malému chlapečkovi se líbí ovce, ale ještě přesně neví, proč tam jsou, tak mu naše redaktorka pomohla. Asi proto, aby daly Ježíškovi vlnu a mléko a s tím on souhlasil. A kdo zahříval Ježíška v chlévě, to také není pro děti z misijního klubka v Ústí nad Orlicí tajemství – je to oslík a kráva.
Kde se narodil Ježíšek
A tak se Ježíš narodil v Betlémě, ležícím hned za branami Jeruzaléma, kde Kristus trpěl na kříži. Ač tak blízko hlavnímu městu Izraele, je třeba přejet hranice a vypravit se do Palestiny. Právě na území této země, jež zatím čeká, až si bude moci říkat stát, leží Betlém.
Kde sídlí Ježíšek : Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Pohledy, dopisy a přání pro své blízké lze na Boží Dar celoročně zasílat poštou na adresu Vánoční pošta, Boží Dar 1, 362 62. nebo osobně vložit do speciální Ježíškovy schránky. Otisk příležitostného poštovního razítka lze získat každý rok od 1.12.
30 nebo 33 n. l. Podle kanonických evangelií byl Ježíš zatčen a souzen Sanhedrinem, poté Pilátem Pontským odsouzen k bičování a nakonec Římany ukřižován. Jeho smrt je podle nich chápána jako oběť za hřích.
Na Velký pátek byl Ježíš ukřižován, na Velikonoční neděli vstal z mrtvých. O historii i o současnosti Velikonoc píše kněz Juan Provecho.
Kde se narodil Ježíš
A tak se Ježíš narodil v Betlémě, ležícím hned za branami Jeruzaléma, kde Kristus trpěl na kříži. Ač tak blízko hlavnímu městu Izraele, je třeba přejet hranice a vypravit se do Palestiny. Právě na území této země, jež zatím čeká, až si bude moci říkat stát, leží Betlém.Většina křesťanských věřících si 25. prosince připomíná narození Ježíše Krista. Podle názorů teologů i výpočtů astronomů se však Ježíš narodil v jiném ročním období, nejspíše na podzim. Poslední týden v roce se časem oslav stal až ve čtvrtém století a zastínil tak pohanské svátky slunovratu.Ježíš Kristus žil asi 30 let v Nazaretě v Galileji (skrytý život), poslední tři roky svého života pak věnoval hlásání dobré zprávy lidu Izraele. O tomto období života Ježíše Krista, o jeho poselství a o jeho díle mluví 4 evangelia Mt, Mk, Lk a Jan.
30 nebo 33 n. l. Podle kanonických evangelií byl Ježíš zatčen a souzen Sanhedrinem, poté Pilátem Pontským odsouzen k bičování a nakonec Římany ukřižován.
Kdy vznikl Ježíšek : Ježíšek je mytickou bytostí, která – tak jako Děda Mráz v Rusku či Santa Claus v anglosaském světě – přináší každý rok na Štědrý den českým dětem dárky. Přichází do pokoje, když jej děti opustí, a vkládá dárky pod stromeček. Postava Ježíška má původ v Německu v 16. století.
Kdy vstal Ježíš z hrobu : Podle líčení evangelií byl Ježíš třetího dne po své smrti vzkříšen/vstal z mrtvých.
Za co byl odsouzen Ježíš
Ukřižování Ježíše Nazaretského je ústřední motiv nejen pašijí, ale spolu s jeho zmrtvýchvstáním celého křesťanského učení. Ježíš, odsouzený za to, že se označoval za mesiášského krále Židů, byl podle křesťanů syn Boží a svou smrt podstoupil dobrovolně, aby tím vykoupil hříchy celého lidstva.
Ježíš podle křesťanské víry vstal z mrtvých v celé své osobě, tj. i s tělem, k slavnému završení a nesmrtelnosti. Toto vzkříšení mu je zároveň darováno Bohem. Nejedná se pouze o mytickou výpověď, ale o výraz faktického stavu.Podle evangelií zemřel Ježíš na kříži ve tři hodiny odpoledne. Přibližně v tento čas se proto scházejí věřící ke zvláštní bohoslužbě. Asi čtyřicet států uznává Velký pátek jako den pracovního klidu. V Česku se o totéž zatím neúspěšně snaží senátoři.
Na co zemřel Ježíš : Po své modlitbě v Getsemanech byl Ježíš zrazen, zatčen a odsouzen ke smrti ukřižováním. Přestože byl všemocný, umožnil sám sobě, aby zemřel na kříži. Jeho následovníci láskyplně uložili Jeho tělo do hrobu.