Chronos (řecky Χρόνος) je v řecké mytologii bůh času. Jeho uctívání bylo rozšířeno zejména v období helénismu, kdy proniklo i do orfismu. Hlásková podobnost jmen vedla později v období římského císařství k jeho záměně s bohem Kronem. Chronos je personifikací času, symbolizuje jeho plynutí.Kronos je nejslavnější z titanů, protože byl králem a vůdcem jeho bratrů, kteří bojovali proti Uranu a nakonec i Olympu. Narodil se Uranu a Gai, byl nejmladší z titanů ale nejsilnější. Kronos získal moc tím, že svrhl otce a nakonec ji ztratil tím, že ho zabil jeho syn Zeus.V řecké mytologii je Hádés (2. pád Háda, řecky též Plútón, latinsky Pluto, řecky ᾍδης) bůh podsvětí. Je nejstarším synem Titána Krona a Rheii. Po narození ho Kronos pozřel, protože se bál, že ho některý ze synů zbaví vlády.
Kdo to byli Titáni : Titáni a Titánky jsou v řecké mytologii potomci matky země Gaie a boha Úrana. Nejvýznamnějšími Titány jsou Kronos a jeho manželka Rheia, dále Ókeanos, Téthys, Iapetos, Hyperión, Koios, Krios, Foibé, Themis, Mnémosyné a Theia. Někteří jejich potomci jsou považováni za Titány, např.
Kolik děti měl Kronos
Jeho dětmi jsou bohové Hestia, Démétér, Héra, Hádés, Poseidón, které všechny spolknul z obavy, aby se historie neopakovala a jeho vlastní děti ho v budoucnosti nezbavily vlády.
Kdo byl Deimos : Deimos (řecky Δεῖμος, česky Hrůza nebo Děs) je v řecké mytologii ztělesněním hrůzy, synem Area (v římské mytologii Marta) a Afrodíté (Venuše) a bratrem Fobovým. Společně se svým bratrem doprovází svého otce, boha války, do bitvy jako jeho vozatajové. Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zeus | |
---|---|
Partnerka | Héra |
Rodiče | Rheia a Kronos |
Sourozenci | Démétér, Héra (zároveň manželkou), Hádés, Poseidón, Hestia, Cheirón |
Děti | Athéna, Arés, Hébé, Héfaistos, Dionýsos, Hermés, Apollón, Artemis, Perseus, Héraklés, Mínós, Polydeukés, Helena, Tantalos |
V řecké mytologii je Thanatos (θάνατος, 2. pád Thanata, latinsky Mors, česky Smrt) bůh smrti a sama smrt, syn bohyně noci Nykty. Je uváděn jako syn boha bezedné propasti věčné temnoty Tartara, podle jiných pramenů je jeho otcem Erebos.
Kdo to byl Kerberos
Kerberos (řecky Κέρβερος, latinsky Cerberus) je v antické mytologii trojhlavý černý pes, který střeží vchod do podsvětí. Dovnitř pustí každého, ale ven nikdo živý nevyjde. Podle jiných představ střežil především podsvětí před vstupem živých.Titan je sedmým nejrozšířenějším kovem v zemské kůře. Je to mimořádně houževnatý, přechodný kov s nízkou hustotou, dobrými mechanickými vlastnostmi, nízkou tepelnou a elektrickou vodivostí. Jeho teplota tání je 1 667,85°C. Chemická značka titanu je Ti, protonové číslo 22.Nemesis (řecky Νέμεσις, latinsky Nemesis) je v řecké mytologii bohyně spravedlivé odplaty, která udílí lidem podle jejich zásluh štěstí nebo neštěstí, a trestá je za zločin a zpupnost.
Titáni a Giganti byli tvorové velcí, což vidíme z našeho dnešního významu slov titán a gigant. U slova titán Slovník spisovného jazyka českého uvádí dva významy: zaprvé co má obrovské rozměry a zadruhé ten, kdo vyniká svými duševními vlastnostmi nad jiné.
Kdo to byl Ares : Arés (starořecky Ἄρης), syn nejvyššího řeckého boha Dia a jeho manželky Héry, je v řecké mytologii bohem války. Některá data mohou pocházet z datové položky. Je známo, že na Olympu jsou hned dva bohové války, mezi nimiž však je propastný rozdíl. Arés je bohem zuřivé války, krvavých bojů a válečného běsnění.
Kdo to byl Adonis : Adónis (latinsky Adonis) je v řecké mytologii synem kyperského krále Kinyra a jeho dcery Myrrhy. Nikdo z lidí se mu krásou nevyrovnal, ba ani nikdo z bohů! Svým nevšedním půvabem okouzlil samotnou bohyni Afrodítu.
Kdo je otec Dia
Zeus (genitiv Dia) je znám coby nejvyšší bůh starověkých Řeků. Byl nejmladším synem Titána Krona a jeho manželky Rhei. Byl zakladatelem třetí generace bohů. Vlády se zmocnil po úspěšném povstání proti svému otci Kronovi (Chronos).
Artemis byla uctívaná (mimo jiné) jako bohyně lovu. Staří Římané jí dali jméno Diana a dodnes je mezi myslivci oblíbená. Obvykle je vyobrazována s lukem a v doprovodu psů nebo lesní zvěře. Původ jména bývá spojován s latinským slovem „divus“ s významem „božská“ nebo také slovem „dies“ ve významu „den“.Šinigami (japonsky: 死神, v překladu bůh smrti nebo „duch smrti“) je v japonské kultuře označení pro personifikaci smrti (v západní kultuře smrtka, zubatá a jiné).
Kdo je to Nemesis : Nemesis (řecky Νέμεσις, latinsky Nemesis) je v řecké mytologii bohyně spravedlivé odplaty, která udílí lidem podle jejich zásluh štěstí nebo neštěstí, a trestá je za zločin a zpupnost.