Kdo sjednotil Mezopotámii?
Chammurapi (zhruba 1800 př. n. l.), nejvýznamnější vládce starobabylonského období, již vládl plně centralizované říši. Byl nejvyšším správcem, zákonodárcem, soudcem a vojenským velitelem. V této tradici pokračovali další babylonští a asyrští panovníci.Od doby bronzové Mezopotámii vzniklo mnoho velkých civilizací, pročež je často přezdívána "kolébka civilizace." Vznik prvních měst v jižní Mezopotámii se datuje do chalkolitu (urucké období), od c. 5300 př. n. l. Regionální nezávislost Mezopotámie skončila v roce 539 př. n. l. jejím připojením k Perské říši.Gutejci je název kmene, který ovládl rozsáhlé oblasti jižní Mezopotámie po kolapsu akkadského impéria na téměř jedno století (cca 2150 př. n. l. – 2050 př. n. l.). Sumerské zdroje Gutejce popisují jako barbarský a dravý národ z hor.

Kdo vyvrátil říši Sumerů : Akkadskou říši vyvrátili kočovníci z východně ležícího Zagrosu Gutejci, za nichž Sumerové zažívali nový rozkvět (2230 př. n. l.–2130 př. n. l.), zejména za krále Gudey.

Jak zní český název pro Mezopotámii

Mezopotámie neboli Meziříčí se rozkládala mezi asijskými řekami Eufrat a Tigris.

Kdo porazil Babylon : V roce 331 př. n. l. Babylón dobyl Alexandr Veliký. Město ho velice překvapilo a vědom si jeho významu a polohy v rámci jeho nově vznikající říše, učinil z něj své budoucí sídlo. V roce 323 př.

Města byla opevněna, uprostřed stál zikkurat (stupňovitá terasovitá pyramida), v němž sídlili duchovní a panovník (tzv. lugal).

V roce 539 př. n. l. město dobyl Peršan Kýros II. Veliký (Kúruš, 559 – 530), čímž vyvrátil novobabylónskou říši. Babylón se stal hlavním městem nejbohatší satrapie perské říše.

Kdo rozluštil sumerské písmo

Společenskovědní web Marka Šimoňáka. 25. listopadu 1915 český orientalista a lingvista Bedřich Hrozný oznámil, že se mu podařilo rozluštit klínové písmo. Hrozný Bedřich, 1879-1952, český orientalista a lingvista; zakladatel chetitologie, profesor Univerzity Karlovy v Praze.Dle zdrojů přišli Sumerové na území Mezopotámie (na úrodnou půdu mezi řekami Eufrat a Tigris) někdy okolo roku 4000 před naším letopočtem.V roce 130 př. n. l. byl Babylón vypálen a obyvatelstvo odvlečeno do Médie. Vypálením Seleukeie v roce 165 n. l. končí v Mezopotámii helénismus. Při budování Bagdádu byl použit materiál z obou měst.

Říši napadli indoevropští Chetité, kteří zpustošili nejen Mezopotámii, ale zaútočili i na Egypt. Město přitom vypálili a poklady odvezli, načež si jej podmanili Kassité a vládli tam dalších 350 let. Během zmíněného období, mezi roky 1595 a 1157 př. n. l., se stal stotisícový Babylon největším sídlem tehdejšího světa.

Kdy vznikla Mezopotámie : Mezopotámie bývá považována za kolébku dějin. Její civilizace vznikla přibližně 3500 př. n.l. a trvala zhruba do roku 1600 př. n.l.

Co je dnesni Babylon : Babylonie (akkadsky 𒆳𒆍𒀭𒊏𒆠, māt Akkadī) je název jižní části Mezopotámie v dnešním Iráku, v širším smyslu pak označení dvou významných starověkých říší na Předním východě – říše starobabylonské a říše novobabylonské.

Kdo vynalezl první písmo

Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.

Klínové písmo bylo objeveno v roce 1802 Georgem Friedrichem Grotefendem (1775 – 1853), německým učitelem Göttingenského gymnázia, na základě sázky. Grotefend se vsadil se svým přítelem Firillem, že klínové písmo rozluští, podařilo se mu zjistit z tabulky z mezopotámské oblasti, že se jedná o abecedu.Označení Mezopotámie označuje oblast mezi řekami Eufrat a Tigris, tedy na území dnešního Iráku a Sýrie. Název této oblasti má svůj původ v řečtině: země mezi dvěma řekami, Meziříčí. Mezopotámii obývaly dva národy – Sumerové (lid asijského původu) a Akkadové (semitského původu).

Co znamená česky Mezopotámie : Jméno území mezi Eufratem a Tigridem se během věků mnohokrát změnilo a dnes je známo pod jménem, které mu dali Řekové – Mezopotámie znamenající „Meziříčí“.