V České republice žije pouze pět druhů hadů – čtyři druhy užovek (hladká, obojková, podplamatá a stromová) a zmije obecná, která je jediným jedovatým hadem žijícím u nás. Slepýš křehký sice vypadá jako had, ale má blíže k ještěrkám.Jedním z důvodů, proč krajta nechce žrát, může být i druh nabízené potravy. Krajty královské jsou zpravidla zvyklé již z přírody na pach určitých druhů hlodavců a násilný přechod na laboratorní myši nebo potkany je pro ně nevyhovující. Tyto krajty se zřejmě živí jenom hlodavci.Většina zdrojů udává, že zmije obecná je živorodý had, nicméně někdy je zmiňována jako vejcoživorodá. V jejím případě by šlo o přechodný stav mezi vejcoživorodostí a živorodostí, neboť vejce jsou u ní během pobytu v těle vyživovány primitivní placentou typu chorio-allantois.
Který had není jedovatý : Užovka obojková (Natrix natrix) je nejedovatý had z čeledi užovkovitých (Colubridae), podčeledi Natricinae a rodu Natrix – tzv.
Jaký je nejjedovatější had v České republice
Zmije obecná je náš jediný jedovatý had – známý a neprávem obávaný, který se přirozeně vyskytuje v české přírodě. Vždy se snaží člověku vyhnout, nebýt viděna, a tedy ani ohrožena. Její jed je účinný, avšak zmije s ním šetří a při uštknutí ho obvykle vpraví jen málo nebo dokonce žádný.
Kolik hadů žije v Česku : Doposud je známo okolo 520 rodů a 3600 druhů hadů, z toho asi 410 druhů jsou jedovatí hadi. V České republice žije ve volné přírodě pouze 5 druhů.
Jak se zbavit hadů na zahradě
Minimalizujte úkryty na zahradě – hadi se dokáží schovat prakticky všude, proto udržujte zahradu co nejvíce uklizenou, abyste minimalizovali místa, kam se mohou hadi ukrýt. Odpuzovač hadů – jednoduchým a přitom bezpečným způsobem je pořízení si odpuzovače neboli plašiče hadů.
Spokojí se s vyhřátým teráriem, vodou a jednou myší týdně. Některé stačí krmit i jednou za měsíc, záleží na velikosti hada. Ten bez potravy vydrží i několik měsíců. „Hady krmíme přibližně jednou měsíčně, vyžadují však dostatek vody a tepla.
Čím se živí had
Hadi jsou, jak je snad všeobecně známo, výhradně masožravci. V přírodě se živí drobnými či většími obratlovci, ptáky, obojživelníky, hmyzem, kraby, plži, rybami, jejich jikrami, vejci.Eunectes murinus
Velikost: | průměrně měří 4–6 metrů, vážit mohou i 250 kg |
---|---|
Délka života: | 10 let; v lidské péči i více než 25 let |
Stupeň ohrožení: | tento druh není zařazen na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN |
Zejména užovku a zmiji si lidé pletou. Rozlišit je ale jde. U většiny zmijí lze spatřit charakteristický pruh jdoucí podél těla. Užovky mají na povrchu kůže skvrnky.
Vzhled. Je to velká štíhlá užovka, která obvykle dosahuje délky 90 až 140 cm, přičemž nezřídka dorůstá i větších rozměrů. Největší v Česku změřený jedinec měl 196 cm, což z ní činí našeho nejdelšího hada.
Jaký je náš největší had : „Lidé se mohou těšit na největšího hada České republiky – užovku stromovou – nebo na jediného hroznýšovitého hada Evropy – hroznýška tureckého. Dozví se, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů.
Která užovka je jedovatá : Užovka podplamatá (Natrix tessellata) je evropský slabě jedovatý had z čeledi užovkovitých (Colubridae), podčeledi Natricinae a rodu Natrix.
Který had sežere člověka
Krajta mřížkovaná patří mezi nejdelší plazy na světě. Své oběti nejdříve uškrtí, poté je pozře. Experti upozorňují, že palmové plantáže pro ni představují ideální loviště.
Nejtěžší had
Nejtěžším hadem světa je anakonda velká (Eunectes murinus), žijící v Jižní Americe a na Trinidadu.I když by se čekalo týden, než had projeví o krmení zájem, chovatel by měl mít na paměti, že i myš se musí nažrat. Není na škodu chlupáči hodit do zařízení kousek ovoce, zeleniny či kousek tvrdého chleba.
Co dělat když potkám hada : „Pokud hada potkáte v noci, obejděte ho v bezpečné vzdálenosti. Ve dne se dá čekat, že uteče. Ale pokud ho překročíte a nedotknete se ho, určitě vás nekousne.”