Kdo schvaluje zmenu územního plánu?
Jak se pořizuje a schvaluje územní plán O tom, zda se pořídí územní plán obce, rozhoduje zastupitelstvo obce (samo nebo na návrh). Pořizovatelem územního plánu je obecní úřad této obce, pokud splňuje podmínky podle § 24 stavebního zákona, jinak obecní úřad obce s rozšířenou působností.Druhou, pro Vás důležitější, možností využití zkráceného postupu je návaznost na rozhodnutí zastupitelstva obce, městysu či města o pořízení změny územního plánu a o jejím obsahu. Zastupitelstvo bude v tomto případě rozhodovat o pořízení změny územního plánu na základě jemu předloženého návrhu na pořízení změny.Stačí podat písemné připomínky k pořizovateli návrhu (kterým je typicky obecní úřad či obecní úřad obce s rozšířenou působností) do 15 dnů ode dne, kdy byl návrh zadání územního plánu doručen veřejnou vyhláškou – blíže viz § 47 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon (dále jen „stavební zákon“)[2].

Kdo pořizuje zásady územního rozvoje : Zásady územního rozvoje se pořizují a vydávají pro území celého kraje.

Jak dlouho trvá změna územního plánu

Obecně trvá změna územního plánu rok a půl i několik let. Záleží na velikosti obce. „Samosprávy se snaží za každou cenu vyhovět všem žadatelům o změny, mění plány příliš často a neuvažují nad budoucností. Ustupují vlastníkům polí, kteří z nich chtějí stavební parcely, lidem, kteří touží bydlet na samotě.

Jak postupovat při změně územního plánu : Návrh na změnu územního plánu se podává zejména v případě, že platný územní plán neumožňuje majiteli pozemku/ů realizovat jeho stavební záměr nebo užívat pozemek podle jeho představ. Žadatel návrhem na změnu územního plánu předkládá obci svůj návrh, jakým způsobem by měl být jeho pozemek využit.

V územním plánu jsou řešeny jednotlivé parcely a jejich funkční zařazení. Územní plán obce schvaluje zastupitelstvo obce, kdy má zpravidla každá obec svůj územní plán, který v různých intervalech mění či nahrazuje územním plánem novým.

Rozhodnutí zastupitelstva o změně či pořízení

Nejprve je nutné rozhodnout o tom, že se bude územní plán či jeho změna pořizovat. O pořízení územního plánu rozhoduje zastupitelstvo obce, a to buďto z vlastního podnětu, nebo na návrh jiných subjektů.

Kdo schvaluje politiku územního rozvoje

Politiku územního rozvoje pořizuje Ministerstvo pro místní rozvoj pro celé území republiky a schvaluje ji vláda. Ministerstvo zajistí, aby ve Sbírce zákonů bylo uveřejněno sdělení o schválení politiky územního rozvoje, a celý dokument zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup.O změnu územního plánu může zažádat jak fyzická, tak právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce. Žádost se podává písemně na příslušný městský nebo obecní úřad, na jehož území se pozemek nachází. Ve větších městech se žádostmi zabývá zpravidla odbor regionálního rozvoje.Každá obec tak minimálně jednou za čtyři roky schvaluje nový územní plán, ať už bez modifikací a bez úprav toho starého, nebo jako radikálně obnovený plán budoucího rozvoje. Přičemž větší obce a města přistupují k úpravám územního plánu častěji tak, jak vyvstane nutnost reagovat na aktuální vývoj v obci.

Kdo politiku územního rozvoje pořizuje a kdo ji schvaluje

Politiku územního rozvoje nebo její aktualizaci pořizuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s dalšími ministerstvy, jinými ústředními správními úřady a kraji.

Kdo je orgán územního plánování : Působnost ve věcech územního pláno- vání vykonávají orgány obcí a krajů, Ministerstvo pro místní rozvoj a ve zvláštních případech Ministerstvo obrany. Orgány obce a kraje vykonávají působnost ve věcech územního plánování jako působnost přenesenou, nestanoví-li zákon, že o věci rozhoduje zastupitelstvo obce nebo kraje.

Kdo zadává územní plán : Územní plán vydává zastupitelstvo obce jako opatření obecné povahy. Proti opatření obecné povahy nemůžete podat odvolání nebo jiný opravný prostředek. Můžete ale ke krajskému úřadu podat podnět k tomu, aby úřady územní plán přezkoumaly, jestli je v souladu se zákonem.

Co je zmena územního plánu

Návrh na změnu územního plánu se podává zejména v případě, že platný územní plán neumožňuje majiteli pozemku/ů realizovat jeho stavební záměr nebo užívat pozemek podle jeho představ. Žadatel návrhem na změnu územního plánu předkládá obci svůj návrh, jakým způsobem by měl být jeho pozemek využit.

příslušný obecní úřad nebo úřad územního plánování, kterým je obecní úřad obce s rozšířenou působností – prostřednictvím úředníka nebo jiné fyzické osoby splňující kvalifikační požadavky pro výkon územně plánovací činnosti).Ustanovení § 128 pak podrobněji upravuje, k čemu se strany plánovací smlouvy mohou zavázat a, jak bylo řečeno, jde o úpravu jednak přejímající a jednak trochu rozšiřující dřívější ustanovení o „dobrovolné plánovací smlouvě“. Smlouvu schvaluje zastupitelstvo obce nebo kraje.

Jak často se schvaluje územní plán : Každá obec tak minimálně jednou za čtyři roky schvaluje nový územní plán, ať už bez modifikací a bez úprav toho starého, nebo jako radikálně obnovený plán budoucího rozvoje.