Kontrolou doplňků stravy na českém trhu je pověřena Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) [5].Uvedení na trh a použití doplňků stravy schvaluje Ministerstvo zemědělství ČR ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem.110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, ve znění pozdějších předpisů oznamovací povinnost tak, že se přes odkaz na webových stránkách Ministerstva zemědělství přihlásí do svého účtu, kde vyplní složení a další vlastnosti výrobku a případně vloží i etiketu.
Jak poznat kvalitní doplňky stravy : Kvalitní doplněk stravy by měl mít dobrou vstřebatelnost a co nejčistší složení bez různých aditiv, konzervantů, barviv a jiných plnidel. Neměli bychom opomíjet ani původ vstupních surovin, ekologickou a etickou stránku.
Kdy brát doplňky stravy
Ideální doba pro užívání multivitaminů je ráno, nejlépe spolu s jídlem (platí to i pro těhotné ženy). Ale nic se nestane, ani když je užijete v poledne. Pozor si ale dejte, pokud multivitamin obsahuje i vitamíny skupiny B. V tom případě je neužívejte pozdě večer – mohli byste mít problém se spánkem.
Proč jíst doplňky stravy : Doplňky stravy jsou proto v dnešní době nezbytností – dodávají tělu látky, které mu chybí také z důvodu znečištění půdy, úbytku přírodních minerálů nebo přidávání chemikálií do potravin, které mohou způsobit i různé civilizační onemocnění.
Provozovatel potravinářského podniku (PPP) – s tímto pojmem pracuje potravinářská legislativa. Jedná se o fyzickou nebo právnickou osobu odpovědnou za plnění požadavků potravinového práva v potravinářském podniku, který řídí.
Kam vyhodit vitamíny nebo kosmetiku koupenou v lékárně Jiný lékárenský sortiment, který neobsahuje léčivé látky, lze likvidovat běžným způsobem. Odevzdejte ho tedy do tříděného nebo směsného odpadu. Do tříděného odpadu můžete dát také papírové krabičky nebo příbalové letáky z léků.
Co musí obsahovat etiketa doplňků stravy
název potraviny, seznam složek, alergeny, podmínky uchování, datum minimální trvanlivosti a další informace, které musí být uvedeny vždy v českém jazyce. U doplňků stravy se etiketa řídí také Vyhláškou č.Které vitamíny nekombinovat
- Vitamíny A, D, E a K.
- Vitamín E a K.
- Železo a vápník.
- Vápník a hořčík.
- Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
- Zinek a měď
- Vitamín D3 a vitamín K2.
- Vitamíny skupiny B.
Nejlepší možnost, jak zjistit, které vitamíny tělu chybí, jsou krevní testy. Hned po krevních testech je druhou nejlepší možností dotazník Mujvit. Dotazník je sestavený našimi specialisty a funguje podobně, jako když byste přišli do nutriční poradny.
Jak dlouho mohu užívat omega 3 nenasycené mastne kyseliny
Livsane omega 3 může užívat jak dospělý tak dítě od 4 let. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny můžete užívat dlouhodobě, kupříkladu rok kontinuálně.
Kdy brát vitamíny ráno nebo večer : Ideální doba pro užívání multivitaminů je ráno, nejlépe spolu s jídlem (platí to i pro těhotné ženy). Ale nic se nestane, ani když je užijete v poledne. Pozor si ale dejte, pokud multivitamin obsahuje i vitamíny skupiny B. V tom případě je neužívejte pozdě večer – mohli byste mít problém se spánkem.
Co všechno kontroluje SZPI : SZPI může v rámci svých pravomocí kontrolovat veškeré potraviny a potravinové výrobky v celé ČR nehledě na státní příslušnost prodávajících.
Jak zacit podnikat v potravinarstvi
Provozovatel potravinářského podniku zasílá oznámení o zahájení činnosti příslušnému krajskému inspektorátu nejpozději v den zahájení činnosti. Formuláře pro ohlášení činnosti a další užitečné informace naleznete na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Lékárníci jsou od vás povinni je převzít (dle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech). V některých lékárnách se také nachází uzavřený a označený kontejner, do kterého můžete nepoužitá léčiva sami odevzdat. Lékárníci s léčivými přípravky sami nemanipulují, ale mají nasmlouvané vývozce nebezpečného odpadu.V každé lékárně v ČR je možnost vrácení nepoužitých léků zdarma. Jak se vrací léky do lékárny Je to jednoduché. Léky odevzdejte přímo lékárníkovi nebo farmaceutickému asistentovi pracujícímu v lékárně.
Co musí být uvedeno na obalu potraviny : Povinné informace uváděné u balených potravin
- název potraviny.
- seznam obsažených složek (včetně přísad)
- informace o alergenech.
- množství některých složek.
- označení data (minimální trvanlivost do / spotřebujte do)