Kdo schvaluje dokumentaci po?
Orgán státního požárního dozoru poskytuje zpracovateli dokumentace zdolávání požárů k nahlédnutí požárně poplachový plán a v případě potřeby také další odbornou pomoc.Posouzení požárního nebezpečí může zpracovat pouze osoba odborně způsobilá. Dokument poté právnická nebo podnikající fyzická osoba musí předložit ve dvou vyhotoveních ke schválení orgánu státního požárního dozoru. Dříve stačilo dokument jen „předložit“, nyní již musí být schválený.DZP lze předložit pouze v listinném vyhotovení. HZS MSK schvaluje DZP pro činnosti s vysokým požárním nebezpečím nebo činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím, u kterých nejsou běžné podmínky pro zásah provozované na území Moravskoslezského kraje. Schválení DZP nepodléhá správním ani jiným poplatkům.

Kdo může provádět školení požární ochrany : Školení požární ochrany provádí buď proškolený vedoucí zaměstnanec, požární preventista nebo technik požární ochrany, dle stupně požárního nebezpečí v daném provozu. Dodržování zásad požární bezpečnosti, včetně povinnosti školení zaměstnanců, kontroluje místně příslušný úřad hasičského záchranného sboru.

Kdo vyšetřuje požáry

Popis fungování procesu státního požárního dozoru – zjišťování příčin vzniku požárů Zjišťování příčin vzniku požárů (dále také "ZPP") je činností vykonávanou v rámci státního požárního dozoru (dále také "SPD"). HZS kraje je jediným věcně příslušným orgánem k danému úkonu.

Kdy je prováděná kontrola požární dokumentace : Nezapomeňte na pravidelné kontroly a aktualizace dokumentace PO. Pokud je vaše činnost zařazena do kategorie se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím, je vaší povinností mít zpracovanou a průběžně aktualizovanou dokumentaci požární ochrany. Kontrola aktuálnosti musí být dle zákona prováděna nejméně 1x ročně.

Každý je povinen ohlásit neodkladně zjištěný požár nebo zabezpečit jeho ohlášení na ohlašovnu požáru. Každý je povinen v souvislosti se zdoláváním požáru provést nutná opatření pro záchranu ohrožených osob, uhasit požár, jestliže je to možné, nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření.

Účelem dokumentace zdolávání požárů bylo vytvořit dokument pro jednotku požární ochrany, který by jí poskytl informace o objektech právnických osob a podnikajících fyzických osob takového druhu, že ji upozorní na ne zcela zřejmá nebezpečí nebo na možné komplikace při zásahu a pomůže eliminovat složitost těchto objektů.

Které části dokumentace po schvaluje statutární orgán právnické nebo podnikající fyzické osoby

Veškerou dokumentaci PO (požární ochrana) schvaluje statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje.Povinnost hlásit požár

Tuto povinnost má i ten, kdo byl o požáru zpraven osobou, která pro vážné překážky nemůže učinit hlášení sama, nebo ten, kdo může požár hlásit rychleji než osoba, která požár zpozorovala.b) odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany odbornou přípravu preventistů požární ochrany a zaměstnanců zařazených do preventivních požárních hlídek, c) proškolený vedoucí zaměstnanec nebo preventista požární ochrany školení ostatních zaměstnanců o požární ochraně.

Jak jednat v případě, že vypukne požár Malý požár se můžete pokusit uhasit sami, mějte však na paměti, že je to nebezpečné. Větší požáry vyžadují větší zásah, jako je například použití hadic nebo pěny. V takových případech je žádoucí okamžitě evakuovat prostor a zavolat hasiče.

Kdo vede dokumentaci požární ochrany : Zpravidla zpracovává a vede dokumentaci PO odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany, pokud není stanoveno jinak. Součástí dokumentace je vždy uvedení místo a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.

Kdo může provádět kontroly požárně bezpečnostních zařízení : 21Cdo1502/2016-138, ze kterého zkráceně řečeno vyplývá, že kontroly provozuschopnosti PBZ mohou provádět pouze osoby mající osvědčení o odborné způsobilosti na úseku požární ochrany (odborně způsobilé osoby a technici požární ochrany – OZO a TPO).

Co dělat když je požár

Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.

Pomoc při zdolávání požárů

Obec, právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny si poskytovat při zdolávání požárů vzájemnou pomoc.Za požární ochranu na pracovišti zodpovídá každý zaměstnavatel nebo podnikatel a to bez ohledu na druh činnosti, kterou vykonává. V případě výkonu práce v pronajatých prostorách je za PO odpovědný zaměstnavatel.

Kdo má povinnost provádět školení ostatních zaměstnanců o požární ochraně dle 16a zákona č 133 1985 Sb o požární ochraně : Kdo provádí školení PO

Školení zaměstnanců o požární ochraně může provádět odborně způsobilá osoba v požární ochraně, technik požární ochrany, preventista požární ochrany nebo proškolený vedoucí zaměstnanec.