Kdo schvaluje dohodu o vině a trestu?
Dohodu o vině a trestu je možné uzavřít, ať už jde o obvinění z přečinu či zločinu. Nelze jí však uzavřít v případě zvlášť závažného zločinu. Zvlášť závažným zločinem je úmyslný trestný čin, jehož horní hranice odnětí svobody převyšuje nejméně 10 let. Rovněž nelze sjednat v řízení proti uprchlému či mladistvému…. dodržuje závazky, které pro ni vyplývají z mezinárodního práva. Čl. 90 Ústavy: Soudy jsou povolány především k tomu, aby zákonem stanoveným způsobem poskytovaly ochranu právům. Jen soud rozhoduje o vině a trestu za trestné činy.Státní zástupce má výlučnou pravomoc zastavit trestní stíhání v přípravném řízení. Může tak učinit jen ohledně skutku, pro který bylo trestní stíhání zahájeno, tedy zastavení trestního stíhání se musí týkat konkrétního skutku a konkrétního obviněného. Soud zastavuje trestní stíhání po podání obžaloby.

Jaké jsou orgány činné v trestním řízení : (1) Orgány činnými v trestním řízení se rozumějí soud, státní zástupce a policejní orgán.

Co znamená když je trestní stíhání podmíněné zastaveno

Dojde-li k podmíněnému zastavení trestního stíhání, bude vám jako obviněnému stanovena zkušební doba a případně další omezení nebo povinnosti (např. zákaz řízení). Pokud ve zkušební době prokážete, že vedete řádný život, celá věc skončí, nebude před soudem projednána a tím pádem nebudete uznán vinným trestním soudem.

Kdy je možné vydat trestní příkaz : Co je to trestní příkaz Zákon však důsledně vyžaduje, aby trestní příkaz byl vydán pouze v případech, kdy je skutkový stav spolehlivě prokázán již opatřenými důkazy. Tyto jsou obvykle opatřeny policejním orgánem v rámci přípravného řízení.

Státní zástupce podáním obžaloby (návrhu na potrestání) dává podnět k tomu, aby soud mohl zahájit řízení před soudem, u něhož tuto obžalobu (návrh na potrestání) zastupuje. Státní zástupce je povinen účastnit se hlavního líčení, na počátku přednáší obžalobu, na závěr prezentuje závěrečnou řeč.

Délka každého trestního řízení však záleží na závažnosti trestného činu a dalších konkrétních okolnostech. V roce 2013 byla průměrná délka řízení před soudem v trestních věcech v České republice 173 dní. Řízení o závažných trestných činech však mohou trvat i několik let.

Co následuje po podání trestního oznámení

Jestliže trestní oznámení podáno bylo, budete zřejmě kontaktováni orgány činnými v trestním řízení, které mají za povinnost prověřit okolnosti důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin. K samotnému dokazování dochází až v řízení před soudem, o kterém, jestliže nastane, budete vyrozuměn.Jakmile informace získané a ověřené prověřováním vedou k vysoce pravděpodobnému závěru, že prověřovaný trestný čin spáchala určitá osoba, je policejní orgán povinen vůči této osobě zahájit trestní stíhání, a to vydáním usnesení o zahájení trestního stíhání.Poškozeným je i osoba, které majetková škoda vznikla, ale které pachatel škodu již v plném rozsahu nahradil. V každém případě však škoda musí být způsobena trestným činem, pro který je obviněný stíhán.

Tyto činnosti provádí policejní orgán. Nad jeho činností vykonává dozor státní zástupce, který následně rozhoduje o podání obžaloby k soudu. Podnětem k zahájení trestního řízení může být podání trestního oznámení nebo výsledky vlastní činnosti orgánů činných v trestním řízení.

Kdy jde o přestupek a kdy o trestný čin : Pro posouzení, zda se v konkrétním případě jednání posoudí jako přestupek nebo jako trestný čin, je rozhodující výše způsobené škody na cizím majetku. Pokud je škoda vyšší než 10 000 Kč, bude se jednat o trestný čin. V ostatních případech jde zpravidla o přestupek.

Kdo může podat odpor proti trestnímu příkazu : Obviněný, osoby, které jsou oprávněny podat v jeho prospěch odvolání, a státní zástupce mohou podat proti trestnímu příkazu odpor. Odpor se podává u soudu, který trestní příkaz vydal, a to do osmi dnů od jeho doručení.

Kdo zahajuje trestní stíhání

Trestní řízení zahajuje policejní orgán na základě vlastních poznatků, trestních oznámení i podnětů jiných osob či orgánů, z nichž plyne podezření, že byl spáchán trestný čin, sepsáním záznamu o zahájení úkonů trestního řízení. Tím je také zahájena prvá fáze trestního řízení, kterou je řízení přípravné.

Státní zástupce vykonává dozor nad zákonností přípravného trestního řízení. V hlavním líčení zastupuje obžalobu, předkládá důkazy a navrhuje potrestání. V soudní síni zaujímá pozici po pravici soudce, tedy na opačné straně proti obžalovanému a jeho obhájci.Typicky probíhají například výslechy svědků, podání vysvětlení, ohledání věcí či obstarání znaleckých posudků. V závěru se rozhoduje, zda je podezření z trestného činu vůči určité osobě odůvodněné pro podání obžaloby. K tomu je oprávněn státní zástupce.

Jak zjistím že je na mě podáno trestní oznámení : Každý, kdo má na tom právní zájem, může po příslušném rejstříkovém soudu žádat informaci, zdali je proti zapsané nebo zapisované osobě vedeno trestní stíhání podle zákona upravujícího trestní odpovědnost právnických osob a řízení proti nim.