Pro soudce rozhodujícího o svěření dítěte do péče je důležitý především zájem dítěte. Jsou zohledněny nejen jeho vazby k oběma rodičům, ale také možné zázemí či výchovné schopnosti rodičů. Důležité také je, jakým způsobem se oba rodiče podíleli na výchově v době manželství.Matka má právo na lidskou svobodu a důstojnost, stejně jako přirozené právo brát se o vlastní štěstí a štěstí vlastní rodiny (takovým způsobem, aby nebyla bezdůvodně nikomu způsobena žádná újma). Rodina, rodičovství a manželství požívají zvláštní právní ochrany.Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.
Jak říct dětem že se rozvádíme : Sdělte mu, kdy k vašemu rozestěhování dojde a jak to bude vypadat, v čem se jeho život změní a co zůstane stejné. Pro dítě je důležité, aby si umělo docela konkrétně představit, co nastane. Mluvte o tom vícekrát: alespoň jednou mu to řekněte přímo, a pak ještě vícekrát mezi řečí zmiňte, např.
Kdy si dítě může říct s kým chce žít
„Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.
Kdy soud neschválí střídavou péči : Střídavá péče
Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.
Do rodičovských práv lze tedy zasáhnout pouze ze závažných důvodů, kdy je výchova dítěte vážně ohrožena či narušena. V těch nejzávažnějších případech může soud dokonce rodiče zbavit rodičovské zodpovědnosti.
Vedle výživného má neprovdaná matka ještě nárok na to, aby jí otec dítěte přiměřeně přispěl na náklady spojené s těhotenstvím a porodem (respektive těch, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění). Mezi tyto náklady lze zahrnout lékařskou péči, léky, pobyt v nemocnici, těhotenské oblečení apod.
Kdy si dítě muže říct s kým chce žít
„Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.Do rodičovských práv lze tedy zasáhnout pouze ze závažných důvodů, kdy je výchova dítěte vážně ohrožena či narušena. V těch nejzávažnějších případech může soud dokonce rodiče zbavit rodičovské zodpovědnosti.Když se s vámi někdo rozejde, je to, jako by vám vzali drogu, a máte jediný cíl: dostat ho (ji) zpátky. Chyba! Láska buď je, anebo není, a možná bude lepší ani nepátrat, proč ten druhý odešel. Základní rada zní: zbavte se všeho, co vám partnera připomíná, vyražte ven, ale s dalším vztahem si dejte načas.
„Nikde žádná časová, prostorová a věková hranice zakotvena není – tedy ani to, od kolika let a na jak dlouho smím ponechat dítě doma samotné,“ poznamenala.
Kdy se rozhodnout pro dítě : Nejvhodnější věk pro početí, úspěšné donošení dítěte a porod bez komplikací je přibližně 25 let. Mladší ženy nemívají potíže s početím a porodem. Statistiky však uvádějí u žen ve věku 16 až 21 let větší pravděpodobnost předčasného porodu. S narůstajícím věkem maminek pak přibývá komplikací.
Kdy můžu vyhodit dítě z domu : Vyživovací povinnost nekončí v 18, ale ani v 26 letech. Může trvat ještě mnohem, ale mnohem déle, a to až do doby, dokud dítě není schopné uživit se samo. Jestliže je mu tedy např. 28 let, ale stále studuje, a tím se soustavně připravuje na budoucí povolání, musíte jej podle zákona živit.
Kolik dostane matka samoživitelka
Dávka vám bude vyplacena, pouze pokud jste v zaměstnaneckém poměru (neplatí tedy pro OSVČ ani pro osoby vykonávající činnosti na DPP či DPČ). Výše dávky je 60 % z vašeho redukovaného denního vyměřovacího základu.
Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.Názor dítěte se bere v potaz. To sociálním pracovníkům popíše vztahy nejen s rodiči a sourozenci, ale i s širší rodinou. „Dítě má právo se vyjádřit od 12 let.
Který orgán může odebrat dítě z rodiny : Role sociálního pracovníka, kurátora pro děti a mládež je především chránit zájem dítěte. Pokud shledá, že vyčerpal veškeré možnosti ve snaze, aby výchova nebyla nadále ohrožena, a tato snaha nebyla účinná, může podat podnět k soudu, aby dítě z rodiny odebral.