Kdo psal fantasy?
Za zakladatele žánru jsou považováni R. E. Howard díky řadě časopiseckých povídek ztvárňujících divoká dobrodružství neporazitelného válečníka barbara Conana, dále J. R. R. Tolkien, autor kultovní trilogie a zřejmě i nejvýznamnějšího fantasy díla, Pána prstenů, a jeho přítel a kolega C. S.Zakladatelé sci-fi

Za zakladatele žánru bývají považováni Jules Verne, pokud jde o technickou sci-fi, a Herbert George Wells, který se věnoval spíše vlivu technologií na člověka.Za první náznak SF bývá považován Frankenstein Mary Shelleyové. Frankenstein vyšel v roce 1818 a je to asi vůbec poprvé, kdy si někdo uvědomil, nebo spíš vytušil, obrovské možnosti vědy a nebezpečí jejího zneužití. Mnohem známějším autorem, otcem horroru, detektivky a science fiction , je Edgar Allan Poe.

Kde vzniklo scifi : Pojem science fiction vznikl mezi roky 1926 a 1929 ve Spojených státech a byl zde aplikován na zcela specifickou literární oblast. Situace se zkomplikovala v 50. a 60. letech, kdy došlo v celosvětovém měřítku k výraznému propojení kultur a pojem science fiction zdomácněl i za hranicemi USA.

Kdy vzniklo fantasy

Původ fantasy lze spatřovat především v mýtech, pohádkách, středověkých legendách a rytířských eposech. Vznik klasického fantasy lze však spatřovat až v druhé polovině 19. století u autorů jako George MacDonald a lord Dunsany, masivnější nástup přišel s díly J. R. R. Tolkiena a R. E. Howarda v první polovině 20.

Co je to fantasy literatura : Fantasy literatura

Pro umělecký žánr fantasy je typické užití magie a jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové, mimozemské technologie, nebo nadměrně inteligentně vyvinuté, extrémně silné bytosti, často se vzezřením a chováním atypickým pro lidi).

Fantasy je žánr populární literatury založený především na smyšlených či fantaskních jevech jako jsou užití magie či nadpřirozené prvky (bájné bytosti, bohové, démoni).

Počátky sci-fi filmů

Za první sci-fi film se považuje film Cesta na Měsíc (1902) od francouzského režiséra George Meliése. Pomocí důmyslných fotografických efektů představil cestu pozemské posádky až na Měsíc, kde se potkají s místními obyvateli.

Co je typické pro fantasy

Fantasy literatura

Pro umělecký žánr fantasy je typické užití magie a jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové, mimozemské technologie, nebo nadměrně inteligentně vyvinuté, extrémně silné bytosti, často se vzezřením a chováním atypickým pro lidi).Čeští autoři

  • Jan Karafiát (Broučci)
  • František Hrubín.
  • Josef Lada (Kocour Mikeš, Bubáci a hastrmani)
  • Jan Werich (Fimfárum)
  • Karel Čapek (Devatero pohádek)
  • Josef Čapek (Povídání o pejskovi a kočičce)
  • Bohumil Říha (Honzíkova cesta)
  • Vladislav Vančura (Kubula a Kuba Kubikula)

Pro umělecký žánr fantasy je typické užití magie a jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové (obzvláště z antických dob), mimozemských technologií nebo nadměrně inteligentně vyvinuté, extrémně silné bytosti, často s vzezřením a chováním netypickým pro lidi).

Fantasy jsou charakterizovány imaginárními a nerealistickými prvky. Fantazie obvykle zahrnují nadpřirozené síly, jako magické a magické bytosti. Příběhy o fantasy často obsahují prvky středověku, jako jsou hrady, rytíři, králové, kouzelné meče a odkazy na starověké kouzla.

Co je to sci-fi v literatuře : Science fiction (zkráceně sci-fi) nebo též vědeckofantastický žánr je umělecký žánr spekulativní fikce. Typicky se v příběhu vyskytují imaginativní vědecké a technologické koncepty jako mimozemský život, cestování vesmírem nadsvětelnou rychlostí, cestování časem, paralelní vesmíry a podobné.

Kdo napsal Špalíček veršů a pohádek : František HrubínŠpalíček veršů a pohádek / Autor

Špalíček veršů a pohádek – František Hrubín | Databáze knih.

Kdo vymyslel pohádky

století. První písemnou verzi Popelky sepsal francouzský spisovatel Charles Perrault. V roce 1695 vydal sbírku pohádek nazvanou Příběhy a historky minulosti s ponaučením.

V českém prostředí je fantasy tradičně vnímána spolu se science fiction a hororem jako jedna ze tří součástí fantastiky. Od sci-fi se fantasy liší nevysvětlitelností fantastického prvku, toto kritérium však funguje pouze pro typické zástupce jednotlivých žánrů, nikoliv na okrajích žánrů.Vedle klasických báchorek, jako je Zlatovláska, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Otesánek, Hrnečku, vař, Rozum a Štěstí, jsou v souboru i ty méně známé (Dvojčata, Živá voda, Drak dvanáctihlavý a další).

Kdo napsal první Popelku : Popelka je hlavní hrdinka stejnojmenné pohádky (německy Aschenputtel nebo Aschenbrödel) bratří Grimmů, která je v českých zemích známa i pod alternativním názvem O Popelce, jak její příběh ve svém zpracování nazvala Božena Němcová.