Zaměstnavatel může zajišťovat plnění úkolů v prevenci rizik, je-li k tomu způsobilý nebo odborně způsobilý v případech a za podmínek uvedených v § 9 odst. 3 písm. a) a b) zákona sám, jinak je povinen zajistit tyto úkoly odborně způsobilým zaměstnancem, kterého zaměstnává v pracovněprávním vztahu).Návod, jak by měl zaměstnavatel postupovat při hodnocení a řízení rizik je rozpracován v § 103 odst. 3 zákoníku práce. „Zvláštním právním předpisem“ podle věty druhé tohoto odstavce se rozumí zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcí vyhláška č.Prevencí rizik se rozumí všechna opatření vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a z opatření zaměstnavatele, která mají za cíl předcházet rizikům, odstraňovat je nebo minimalizovat působení neodstranitelných rizik.
Kdo rozhodne o zařazení práci do druhé třetí nebo čtvrté kategorie z hlediska zdravotních rizik : Návrh na zařazení prací do kategorií a oznámení o zařazení prácí do kategorie druhé předkládá zaměstnavatel orgánu ochrany veřejného zdraví (§ 37, odst. 2 zákona pro návrh a § 37, odst. 4 zákona pro oznámení).
Který úřad dohlíží na dodržování pracovních podmínek a plnění povinností z oblasti BOZP
Státní úřad inspekce práce (dále jen „SÚIP“) a oblastní inspektoráty práce (dále jen „OIP“) jsou orgány státní správy, jejichž hlavním úkolem je kontrola dodržování povinností plynoucích z pracovněprávních předpisů, včetně předpisů k zajištění bezpečnosti práce a bezpečného provozu vyhrazených technických zařízení.
Kdo především odpovídá za péči o bezpečnost a ochranu zdraví při práci : Zaměstnavatel odpovídá za bezpečnost nejen svých vlastních zaměstnanců, ale také všech ostatních osob, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích. Pracují-li na jednom pracovišti dva a více zaměstnavatelů, musí se vzájemně písemně informovat o rizicích a opatřeních spolupracovat při zajištění BOZP.
je proces, při kterém zaměstnavatel analyzuje potenciální nebezpečí a hrozby pro zdraví a bezpečnost zaměstnanců při výkonu práce. Cílem je identifikovat a vyhodnotit rizika a zajistit, aby bylo zajištěno bezpečné a zdravotně nezávadné pracovní prostředí.
Kde R představuje celkovou míru rizika, P pravděpodobnost vzniku rizika, N jsou následky ohrožení a H je názor hodnotitelů. Za pomocí metody PNH zjistíte, s jakou pravděpodobností může dané riziko nastat a jak velký dopad na fungování za dané období může ohrožení mít.
Kdo vyhotovuje záznam o pracovním úrazu
Záznam o úrazu vyhotovuje zaměstnavatel úrazem postiženého zaměstnance neprodleně, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl.1 Dohoda o rozvázání pracovního poměru (§ 49) Dohoda o rozvázání pracovního poměru patří mezi formálně nejjednodušší způsoby rozvázání pracovního poměru, jehož použití není zákonem omezeno. Pracovní poměr v tomto případě končí se souhlasem obou účastníků pracovního poměru, tj. zaměstnance a zaměstnavatele.O zařazení prací do kategorií 1 a 2 rozhoduje zaměstnavatel, do kategorií 3 a 4 pak příslušný orgán ochrany veřejného zdraví. Povinnost provádět kategorizaci prací se podle současné legislativní úpravy vztahuje i na OSVČ. Konkrétní rozpis kategorie prací na daném pracovišti je součástí dokumentace BOZP.
Podle § 37 zákona o zařazení prací do třetí nebo čtvrté kategorie rozhoduje příslušný orgán ochrany veřejného zdraví, pokud zvláštní právní předpis (atomový zákon) nestanoví jinak. Žádost předkládá zaměstnavatel, a to do 30 kalendářních dnů ode dne zahájení výkonu prací.
Kdo kontroluje práci na černo : Odhalování a potírání nelegálního zaměstnávání patří mezi jednu z hlavní kontrolních priorit Státní úřadu inspekce práce, resp. oblastních inspektorátů práce.
Co kontroluje Oblastní inspektorát práce : Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:
- kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů
- vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků
- vést přestupková řízení a ukládat pokuty.
- poskytovat poradenství
Kdo na jednotlivých pracovištích odpovídá za PO
Za požární ochranu na pracovišti zodpovídá každý zaměstnavatel nebo podnikatel a to bez ohledu na druh činnosti, kterou vykonává. V případě výkonu práce v pronajatých prostorách je za PO odpovědný zaměstnavatel.
Zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP pro zaměstnance
1 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce. Resumé: Z toho vyplývá, že za bezpečnost práce odpovídá zaměstnavatel.Nebezpečí je něco, co vám může uškodit. Rizikem je pravděpodobnost, že nebezpečí způsobí škodu nebo újmu.
Jaké jsou druhy rizik : Z pohledu věcného nebo procesního existuje také mnoho typů (nebo druhů) rizik:
- Provozní rizika (Operational risks)
- Technická (technologická) rizika.
- Výrobní rizika.
- Informační rizika – viz též informační bezpečnost.
- Ekonomická a finanční rizika.
- Úvěrová rizika.
- Riziko insolvence.