Kdo posuzuje dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav?
Po podání žádosti zašle krajská pobočka Úřadu práce příslušné okresní správě sociálního zabezpečení žádost o posouzení zdravotního stavu osoby. Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí o tom, zda se průkaz přiznává či nikoliv.Posuzování provádí Institut posuzování zdravotního stavu posudkovým lékařem. Mezi podklady, na základě nichž lékař invaliditu posuzuje, patří: podklady o vašem zdravotním stavu zpracované a poskytnuté vaším ošetřujícím lékařem.Principem posudkového lékařství je aplikovat váš zdravotní stav na příslušná ustanovení právních předpisů. Proto posudkový lékař nehodnotí samotnou diagnózu, ale pouze dopad vaší dlouhodobé nemoci, úrazu či jejich následků na vaši pracovní schopnost.

Co je dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav : Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje zdravotní stav, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok a podstatně omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti, a tím i schopnost pracovního uplatnění.

Co je potřeba k žádosti o ZTP

Při podání Žádosti o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením osobně potřebujete pro identifikaci průkaz totožnosti, rodný list u dětí do 15 let, Rozhodnutí soudu o ustanovení opatrovníka nebo Usnesení soudu v případě zastupování členem domácnosti (doložte, pokud osoba toto rozhodnutí/usnesení vlastní).

Kdo vystavuje ZTP : Máte-li nějaké zdravotní omezení, o průkaz OZP můžete na úřadu práce požádat kdykoli. Přiznaný stupeň invalidity nehraje roli, nárok na ZTP je posuzován samostatně podle zcela odlišných posuzovacích kritérií.

Kdy mohu dostat invalidní důchod Invalidní důchod můžete dostat, pokud máte méně než 65 let, jste invalidní podle zákona a současně máte dostatečnou dobu důchodového pojištění (doba důchodového pojištění neplatí pro pracovní úraz).

Nyní se budoucí důchodce musí vždy obrátit na kteroukoliv OSSZ. Žádost o důchod je možno sepsat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným datem přiznání. Žádost o důchod je možné podat také v elektronické podobě (on-line).

Co dělá posudkový lékař

Úkoly OSSZ

Kompetence OSSZ na úseku posudkové činnosti, vykonávané lékaři, se týkají zejména posuzování zdravotního stavu a pracovní schopnosti, kontroly posuzování dočasné pracovní neschopnosti a potřeby ošetřování.Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů. Délka vyřízení závisí na tom, zda jsou v evidenci ČSSZ všechny podklady a na součinnosti ošetřujícího lékaře a klienta během procesu posuzování zdravotního stavu.Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů. Délka vyřízení závisí na tom, zda jsou v evidenci ČSSZ všechny podklady a na součinnosti ošetřujícího lékaře a klienta během procesu posuzování zdravotního stavu.

(Do této kolonky vypište veškeré operace či úrazy, opět i věk či rok, kdy k operaci či úrazu došlo (př. V 8 letech operace slepého střeva, v 16 letech otřes mozku, v r. 2003 operace- odebrání žlučníku, atd.)

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o ZTP : Lhůta pro vydání je 30 dnů, ve výjimečných složitějších případech 60 dnů. Na základě čeho se průkazy TP, ZTP a ZTP/P vydávají Průkaz je vydán na základě žádosti občana u odboru sociálních věcí dle místa trvalého pobytu a posouzení zdravotního stavu na žádost úřadu.

Kdy přijde první invalidní důchod : Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů. Délka vyřízení závisí na tom, zda jsou v evidenci ČSSZ všechny podklady a na součinnosti ošetřujícího lékaře a klienta během procesu posuzování zdravotního stavu. O přiznání důchodu zasílá ČSSZ žadateli písemné rozhodnutí.

Z jakého platu se počítá invalidní důchod

Základní výměra se ale odvozuje jako 10 % výše průměrného platu. Ten doznal jistého navýšení, a proto základní výměra invalidního důchodu pro rok 2024 tedy činila 4 400 Kč. Stanovena je i minimální výše procentní výměry, která musí dosáhnout alespoň 770 Kč za měsíc.

Pokud vám do celkového počtu 35 odpracovaných let chybí byť jen několik dní, nemáte na důchod nárok. Z pohledu zákona se má za to, že jste odpracovali pouze 34 let. V takovém případě je nejlepším řešením pracovat o něco déle, abyste počet odpracovaných let zaokrouhlili a dosáhli zákonem požadované doby.Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod. Hypoteticky by mohl dostat dávky pomoci v hmotné nouzi, ale záleží už na jeho konkrétní situaci. Základní dávka je příspěvek na živobytí a ta může být u dospělé samostatně žijící osoby ve výši životního minima 3 860 Kč. Aktualizováno v září 2021.

Kdo může vydat potvrzení o zdravotní způsobilosti : Potvrzení o zdravotním stavu smí vystavit praktický lékař pro dospělé nebo praktický lékař pro děti a dorost, u něhož je dospělý či dětský pacient registrován. Zastupující lékař není oprávněn posudek vystavit.