Kdo postavil Národní divadlo?
Do roku 1865 bylo ve sbírkách vybráno celkem 201 939 zlatých. Národní sbírky a loterie však nebyly jediným zdrojem financování stavby Národního divadla, prostředky poskytlo i České království prostřednictvím subvencí schválených Českým zemským sněmem nebo zemským výborem.Jedním z prvních a nejaktivnějších byl hrabě František Antonín Špork, který měl divadlo v zahradě své pražské rezidence už od roku 1701 a od roku 1725 pak otevřel divadlo Na Poříčí, zvané Hraběcí divadlo na Novém Městě pražském.Vojtěch Hynais potřeboval na svoji oponu 26 kilogramů barev. I když je to malba na plátně, dělá na návštěvníky dojem gobelínu. Váží 180 kilogramů a má plochu 142 metrů čtverečních. Symbolizuje obětavost národa při stavbě Národního divadla, které je na oponě symbolicky představeno jako antický chrám umění a múz.

Kdy bylo poprvé otevřeno Národní divadlo : 11. června 1881Národní divadlo / Otevřeno

Kdo zapálil Národní divadlo

října 1881 vynesením rozsudku nad zámečníky Jenischem a Zinniburgem. Oběma byl uložen trest jednoho týdne (!) vězení, zostřený dvěma dny půstu. Za vinu jim byla kladena nedbalost při hašení dřevěného uhlí z kamínek, které vysypali do střešního žlabu, a tak vlastně zapálili divadlo.

Kdo vymaloval Národní divadlo : Jako opona Národního divadla v Praze se označuje zejména rozměrná malba malíře Vojtěcha Hynaise z roku 1883. Vznikla jako náhrada za oponu Františka Ženíška, která padla za oběť požáru divadla v roce 1881. Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železná opona má v historické budově při požáru oddělit jeviště od hlediště. Jedna taková už tu ale jednou shořela. Národní divadlo má hned tři opony. Kromě ozdobné Hynaisovy opony je to ještě ručně ovládaná „děkovačka“ z tmavě červeného sametu a pak železná bezpečnostní.

Bedřich SmetanaLibuše / Skladatel

V jakém slohu je postaveno Národní divadlo

Architekt J. Zítek postavil Národní divadlo v letech 1868-1881 v novorenesančním slohu. Krátce po slavnostním otevření však došlo k ničivému požáru, jenž poškodil téměř celou budovu. Ta byla pomocí veřejné sbírky vystavěna znovu a otevřena roku 1883.Od roku 1920 (s výjimkou okupačních let) až do roku 1948 bylo opět s názvem Stavovské toto divadlo scénou Národního divadla, především jeho činoherního souboru.Není v Česku známější požár, než ten, při kterém 12. srpna 1881 vyhořelo Národní divadlo. Oheň, který se rozhořel na střeše budovy nedbalostí dělníků, zničil prakticky celé divadlo.

První oponu národního divadla vytvořil malíř František Ženíšek. Ta však byla zničena při požáru v roce 1881. Za autora nové opony byl vybrán malíř Vojtěch Hynais.

Jak se říká Národnímu divadlu : Víte, které významné pražské památce se říká Zlatá kaplička Říká se tak Národnímu divadlu, které bylo před 134 lety, 18. listopadu 1883, slavnostně znovuotevřeno. Základní kámen divadla byl položen v roce 1868 a na stavbu přispíval celý národ.

Co je na oponě Národního divadla : Nápis na oponě Národního divadla, který má publiku připomínat, že na tento stánek umění se český národ skládal krejcárek po krejcárku. Práci na oponě zahájil Vojtěch Hynais v červnu 1883 se dvěma pomocníky a za 90 dnů bylo hotovo.

Kdo zpíval Libuši

Osoby a první obsazení

osoba hlasový obor premiéra (11.6.1881)
Libuše, česká kněžna soprán Marie Sittová
Přemysl ze Stadic baryton Josef Lev
Chrudoš od Otavy bas Karel Čech
Šťáhlav na Radbuze, jeho bratr tenor Antonín Vávra


Starší bral pole a meze mladšímu. Libuše je rozsoudila ve prospěch mladšího, tomu se děla křivda. Starší muž se rozzlobil, odsoudil vládu ženy a chtěl, aby je soudil muž. Libuše se podvolila a řekla vladykům, kde najdou svého nového knížete – že je k němu dovede její kůň a že se jmenuje Přemysl.Představě měšťanské společnosti o architektonické formě symbolizující sílu a tvořivost českého národa odpovídal právě neorenesanční sloh, který uplatnili v návrzích nejvýznamnějších veřejných staveb architekti Josef Hlávka, Josef Zítek (Národní divadlo), Josef Schulz (dostavba Národního divadla, Národní muzeum) a …

Jak se jmenovalo Narodni divadlo : Sídlí v Ostravě a má dvě scény – Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona. Stejně jako v době svého vzniku má divadlo čtyři umělecké soubory: operu, operetu, činohru a balet. Spolek s tímto názvem byl ustanoven v polovině roku 1918, oficiální činnost však zahájil až 12. srpna 1919.