Školní poradenské pracoviště
Za poskytování poradenských služeb na škole zodpovídá ředitel školy, případně jím pověřený zástupce ředitele.„ (2) Školská poradenská zařízení poskytují poradenské služby prostřednictvím pedagogických pracovníků a sociálních pracovníků, jejichž činnost je stanovena v příloze č. 4 k této vyhlášce. Ředitel školského poradenského zařízení zajistí průběžné metodické vedení těchto pracovníků. “.Mezi školská poradenská zařízení patří pedagogicko-psychologické poradny a speciálně pedagogická centra.
Co jsou poradenské služby : Poradenské služby
Útvar poradenství poskytuje uchazečům a zájemcům o zaměstnání odbornou pomoc a podporu při hledání vhodného uplatnění na trhu práce. Realizuje akce skupinového poradenství,individuální poradenství,profesní diagnostiku.
Kdo zřizuje SPC
SPC jsou zřizována podle druhu zdravotního postižení a tomu odpovídajících speciálně vzdělávacích potřeb. Jak se časem proměňují školy, vzdělávací programy, žáci a jejich potřeby, proměňují se i ŠPZ. Mění se legislativa, nároky na odborné pracovníky, spektrum klientů.
Kdo patří do ŠPP : Mnohem lepší je představit si tým odborníků: pedagogů, poradců a psychologů, kteří působí přímo ve škole. ŠPP může být buď úplné, nebo neúplné. Neúplné ŠPP tvoří výchovný poradce a metodik prevence, kteří mohou na škole zastávat zároveň i pozice učitelů.
Poradenské služby jsou bezplatné, poskytují se na žádost žáků, jejich zákonných zástupců. V případě, že vzdělávací nebo výchovný problém identifikuje škola, musí o potřebě obrátit se na ŠPZ přesvědčit zákonného zástupce žáka (zletilého žáka). Škola sama nemůže být oficiálním žadatelem služby.
(1) Ředitel základní, střední a vyšší odborné školy zabezpečuje poskytování poradenských služeb ve škole školním poradenským pracovištěm, ve kterém působí zpravidla výchovný poradce a školní metodik prevence, kteří spolupracují zejména s třídními učiteli, učiteli výchov, případně s dalšími pedagogickými pracovníky …
Co je to ŠPP
Školní poradenská pracoviště (ŠPP) ve škole poskytují pedagogicko-psychologickou poradenskou pomoc žákům, učitelům, rodičům a zákonným zástupcům.Školní speciální pedagog ve spolupráci s třídním učitelem a s dalšími vyučujícími vyplní dotazník nebo pedagogickou diagnostiku o dítěti, který se spolu se souhlasem zákonného zástupce s vyšetřením odesílá do poradny.Každé ze školských poradenských zařízení se specializuje na odlišné služby i klientelu. Zatímco PPP řeší například výukové problémy, SPC se zaměřuje na pomoc s výukou dětem se zdravotním postižením.
Školní speciální pedagog
Dle § 18 zákona č. 563/2004 Sb. lze odbornou kvalifikaci speciálního pedagoga získat absolvováním akreditovaného magisterského studijního programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na speciální pedagogiku.
Co dělá speciální pedagog ve škole : Školní speciální pedagog vykonává činnosti depistážní (screeningové), konzultační, poradenské, diagnostické, metodické a intervenční. Dále komunikuje s vedením školy, pedagogy, žáky a zákonnými zástupci a spolupracuje jak se školskými poradenskými zařízeními, tak se zdravotnickými, sociálními či dalšími službami.
Kdo Zrizuje SPC : Poradenský systém se po roce 1989 rozšířil o nová poradenská pracoviště zaměřená na klienty se zdravotním postižením – speciálně pedagogická centra (dále SPC). SPC jsou zřizována podle druhu zdravotního postižení a tomu odpovídajících speciálně vzdělávacích potřeb.
Co můžu dělat jako sociální pedagog
Mezi hlavní činnosti patří:
- Výchovné působení ve škole a ve volnočasových centrech.
- Pořádání hodnotných volnočasových aktivit.
- Sociálně pedagogické aktivity pro jedince, skupiny a komunity.
- Poradenská, diagnostická a analytická činnost.
- Podpora týmové práce.
- Reedukační a resocializační práce.
- Terénní a komunitní práce apod.
Školní asistent je z grantu MŠMT, může předcházet mezi třídami, vypomáhat v družině. Asistent pedagoga je přidělen poradnou do třídy, kde je dítě se závažným problémem a potřebuje výpomoc.Podle § 18 tohoto zákona získává speciální pedagog kvalifikaci vysokoškolským vzděláním dosaženým studiem v akreditovaném magisterském studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřených na speciální pedagogiku.
Kde se uplatní sociální pedagog : Absolventi se mohou uplatnit v praxi především jako pedagogičtí pracovníci (zejména vychovatelé) ve výchovných ústavech, dětských domovech se školou, střediscích výchovné péče, dětských domovech, školních družinách, střediscích volného času, krizových centrech, poradenských zařízeních, nízkoprahových zařízeních nebo …