Kdo plati zp?
Pojistné platíte v případě, že jste zaměstnavatel, zaměstnanec, osoba samostatně výdělečně činná nebo si pojištění platíte dobrovolně sami. Pokud jste zaměstnanec, odvádí za Vás pojistné zaměstnavatel, přičemž pojistné, které jste povinen platit, srazí z příjmů, které Vám zúčtoval.u zaměstnavatele 25 % z vyměřovacího základu, z toho 2,3 % na nemocenské pojištění, 21,5 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti, u zaměstnance 6,5 % z vyměřovacího základu, u OSVČZálohy neplatí ten, kdo je po celý kalendářní měsíc současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jeho příjmů. Státní pojištěnci neplatí jako OSVČ zálohy jen v prvním kalendářním roce své činnosti.

Kdy je plátce ZP stát : Za koho platí pojistné stát

Nárok na platbu pojistného státem mají nezaopatřené děti, důchodci, příjemci rodičovského příspěvku, ženy na mateřské nebo osoby na rodičovské dovolené, osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství, uchazeči o zaměstnání a mnozí další.

Kolik odvádí zaměstnavatel ze mzdy

Zaměstnavatel odvádí za zaměstnance 24,8 % za sociální a 9 % za zdravotní pojištění. Základem daně z příjmů je u zaměstnanců hrubá mzda. Sazba daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti v roce 2024 zůstává 15 %.

Jaké jsou odvody za zaměstnance : Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

Kdy se nemusí platit sociální a zdravotní pojištění

Zaměstnanci, kteří mají nízký příjem. V roce 2024 se jedná o zaměstnance, jejichž hrubý měsíční příjem nepřesáhne 10 000 Kč. OSVČ, které vykonávají vedlejší činnost. V roce 2024 se jedná o OSVČ, jejichž rozhodný příjem nepřesáhne 96 777 Kč.V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2023 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 96 777 Kč (2,4 násobek průměrné mzdy). Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 96 777 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.Pro pojištěnce, za které hradí pojistné stát, byl s účinností od 1. ledna 2024 stanoven vyměřovací základ 15 440 Kč. Výše pojistného vypočtená z této částky vychází na 2 085 Kč.

Sociální pojištění.

Za studenty do osmnácti let platí sociální pojištění stát. Jakmile dovršíte plnoletosti, stát za vás sociální pojištění hradit přestává. To pro vás ale nutně nemusí znamenat žádnou povinnost. Sociální pojištění totiž povinně odvádí pouze výdělečně činný člověk.

Kolik za mě platí zaměstnavatel 2024 : V případě zaměstnance se v roce 2024 jedná o 11,6 % z hrubé mzdy (7,1 % za sociální a 4,5 % za zdravotní pojištění). Zaměstnavatel odvádí za zaměstnance 24,8 % za sociální a 9 % za zdravotní pojištění.

Co nesmí zaměstnavatel : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Co je povinností zaměstnavatele

Mezi základní povinnosti zaměstnavatelů patří: Dodržování zákonů a předpisů v souvislosti s pracovní smlouvou. Přidělování práce pracovníkům dle jejich zkušeností, dovedností a dle jejich pracovní smlouvy. Respektování práva pracovníků na jejich odborné sdružování.

V případě hrubé mzdy 35 000 Kč jsou náklady zaměstnavatele 11 830 Kč (35 000 × 9 % + 35 000 × 24,8 %), které připočteme k hrubé mzdě. Tím získáme superhrubou mzdu ve výši 46 900 Kč, ze které se pak vypočte 15% záloha na daň z příjmů.Co platit, když nepracuji Pokud nepracujete, nemusíte platit sociální pojištění. V takovém případě se stáváte osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP). OBZP mají povinnost platit pouze zdravotní pojištění.

Kolik se platí sociální pojištění Když nepracuji : Obecně ke všem důvodům dobrovolné účasti na pojištění:

Sazba pojistného z vyměřovacího základu činí u osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění 28 %. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2024 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2023, tedy 3 078 Kč.